Čistota a prostor
Podle prodejců mají zákazníci větší zájem o světlejší podlahové krytiny a při volbě barvy se často přiklánějí k neutrálním typům, jako je béžová a šedá. Důvodem bývá skutečnost, že světlá podlaha odráží světlo, takže se místnost prosvětlí a opticky působí větším dojmem.
Světlé barvy jsou symbolem čistoty a dodávají prostoru nadčasovost. Tohoto efektu se hojně využívá ve skandinávských interiérech, kde jsou oblíbenou krytinou bíle natřená prkna s prosvítající původní barvou a strukturou.
Ke světlé neutrálně zbarvené podlaze je možné použít světlý i tmavý nábytek. Zajímavý efekt lze získat kombinací se studeným odstínem barvy na stěnách nebo s výraznějším tmavým nábytkem. S bílým stropem a tmavšími stěnami rozšíří světlá podlaha opticky horizontální linie, takže místnost působí širším dojmem.
Kdo se bojí použít tmavé plochy, může vsadit na jistotu světlých podlah, stěn i nábytku. Aby výsledek nepůsobil nudně a neosobně, lze jej doladit barevně výraznějšími doplňky a textiliemi.
Kontrast a styl
Tmavá podlaha působí nadčasovým a stylovým dojmem. Přestože se jí někteří lidé bojí použít, má schopnost zútulnit prostor. Tmavou podlahu je vhodné použít tam, kde je dostatek denního světla. Zejména u krytin z tmavých dřevin, jako je například wenge, dokáže světlo umocnit zajímavou strukturu povrchu a odhalit paletu dalších odstínů.
Tmavá podlaha je ideálním výchozím bodem k vytváření zajímavých kontrastů. Vhodné je spojení s bílými stěnami. Místo intenzivní bílé ale odborníci doporučují její tlumený odstín, jako je bělavá nebo tón se slabým nádechem jiné barvy. Tmavá podlaha se světlými stěnami a stropem místnost opticky rozšiřuje. Ve starších objektech s vysokými stropy lze s tmavou podlahou a tmavým stropem tuto výšku pocitově snížit. K tmavé podlaze se nehodí tmavé stěny ani tmavý nábytek.
S optickým klamem lze pracovat také s pomocí obvodových lišt. Lemování lištami ve stejném odstínu, jaký má podlaha, místnost opticky zvětší, opačného efektu se docílí s lištami v barvě stěn.