Díky jednoduchosti řešení a v podstatě nulovým požadavkům na údržbu tu mají výsadní postavení elektrické topné kabely. S jejich pomocí můžete tedy chránit jakoukoliv komunikační plochu: chodník, cestu, schodiště atd., s dlážděným, betonovým či asfaltovým povrchem.
Své dotazy pokládejte v PORADNĚ ZDE. |
K těmto aplikacím se používají speciální topné kabely – robustní konstrukce se slaněnou rezistencí a příkony 20–30 W/m.
Vyhřívaný vstup do domu |
Praktickým pomocníkem pro bezpečný vstup do rodinných domů je pryžová elektrická rohož Snow Mat. Mezi její výhody patří bezúdržbová vstupní plocha (není třeba každý den pracně odstraňovat sníh a náledí před vchodem), jednoduchá instalace a manipulace. Může být položena na chráněnou plochu po celé zimní období, nebo může být pokládána operativně podle potřeby. |
Vyhřívat povrch lze z topného okruhu i topné rohože. U pochozích komunikací se topný prvek umisťuje do pískového lože nebo do betonové desky, u schodů, teras apod. do lepicího tmelu. U pojízdných komunikací odborníci jednoznačně doporučují umístění topného prvku do betonové desky, která bude chránit topný kabel před poškozením při zatížení komunikace automobilem.
Více článků z rubriky STAVBA na www.dumabyt.cz. |
||
Pro vyhřívání venkovních ploch se instaluje plošný příkon 300–400 W/m². Tak vysoký příkon je nutný, aby systém mohl správně fungovat i při teplotách hluboko pod bodem mrazu. Důležitá je i správná regulace, která uvede topný systém do provozu už v době, kdy nebezpečí námrazy vzniká.
Aby nezamrzly žlaby a svody
Přetékající a zamrzající voda může poškodit střechu, vnitřní omítky, fasádu domu, obvodovou konstrukci i dláždění kolem domu. Přitom ochrana okapového systému v zimě je poměrně jednoduchá. Do okapových žlabů a svodů lze instalovat elektrické topné kabely, např. Ecofloor ADPSV, což je dvoužilový robustní kabel s plným ochranným opletením a ochranou proti UV záření, nebo Ecofloor MPSV – jednožilový robustní kabel s plným ochranným opletením, nebo Ecofloor MADPSP – dvoužilový robustní kabel s plným ochranným opletením a ochranou proti UV záření. Doporučený délkový příkon pro kabely ve žlabech je 20 W/m. Při souběžném vedení dvou větví – tam a zpět, to znamená 40 W/m žlabu. Kabely se instalují do speciálních plastových příchytek umístěných ve žlabech a svodech. Dají se instalovat i na samotné střeše – například na betonových taškách, několik řad nad okapním žlabem. Snižují tak riziko přetížení žlabu a případného pádu sněhu na zem.
! Prohlédněte si on-line NEJVĚTŠÍ KATALOG RODINNÝCH DOMŮ ! |
||
Kdy instalovat
Ať už se rozhodnete pro kterýkoli ze způsobů rozmrazování okapového systému, měli byste kabely instalovat a uvést do provozu dříve, než nastanou podmínky, před kterými by vás měly topné kabely ochránit. Pokud žlaby a svody zamrznou, je na instalaci topných systémů už pozdě. V místech s nadprůměrnou sněhovou nadílkou je vhodné, kromě rozmrazovacích systémů pro žlaby a okapy, také instalovat na střechu zachytávače a rozrážeče sněhu.
Více dodavatelů najdete na webu iStavInfo ZDE. |