„Zvířecí“ korpus nástroje býval doplněn sadou střevových strun v proměnlivém počtu mezi čtyřmi až desíti kusy. Tvar lyry se s menšími odchylkami dochoval do dnešní doby a nástroj je v současnosti spojováván především s interpretací středověkého a keltského repertoáru. Materiálem korpusu je v dnešní době většinou smrkové dřevo, struny bývají kovové, případně ze syntetických materiálů.
Nestárnoucí keramika
Keramické stavební prvky jsou lidstvem využívány téměř 4000 let, a přitom neztrácí na oblíbenosti. Co víc, nachází uplatnění v moderních stavbách a nadčasových architektonických řešeních. Za úspěchem tohoto materiálu stojí pevnost, tepelná odolnost, snadná výroba a vysoká variabilita v použití. Keramika také splňuje vysoké nároky na ekologičnost, je totiž stoprocentně přírodním materiálem i po letech neutrálním vůči svému okolí. V případě likvidace je i dobře a stoprocentně recyklovatelná. Dovedete si představit kvalitnější materiál?
Střešní krytina Tondach
Sortiment střešních krytin Wienerberger – Tondach je rozsáhlý a uspokojí i nejnáročnější záměry architekta a stavebníka. Najdeme zde moderní tašky Stodo a Figaro, klasické typy, jako jsou Brněnka, Falcovka, Francouzská a samozřejmě nechybí historické typy, jako je Bobrovka nebo velký a malý Prejz, které se používají především pro rekonstrukce památek a starších objektů. Tím ale nabídka nekončí, v sortimentu Wienerberger - Tondach najdeme i mnoho střešního příslušenství funkčně i esteticky doplňujícího jednotlivé varianty tašek.
Keramolyra
Podobně jako mytický Hermes bořil tabu, navozoval nové situace a inspiroval k novým příležitostem, nastoluje lídr v keramických krytinách Wienerberger – Tondach trendy v nových tvarech střešních krytin a dalších doplňujících prvků. Moderní formy střešních tašek inspirují mnoho architektů k neotřelým řešením a moderním přístupům. Pojďme se ale vrátit zpět k hudbě a pokusme se vykouzlit ze střešní krytiny plně funkční lyru, která bude splňovat požadavky, jaké měl božský Hermes – bude ladit uchu i oku.
K jejímu vytvoření nám poslouží střešní taška Figaro, největší taška z produkce Tondachu. Její dokonale hladký povrch připomíná rezonanční desku hudebního nástroje, proto se k tomuto účelu přímo nabízí. (Kdyby měl Hermes k dispozici tašku od Tondachu, zcela jistě by po ni sáhl a želva ještě nějaký ten rok mohla trávit čas na čerstvém vzduchu.) Figaro je minimálně upraveno, pro uchycení devíti strun určených pro klasickou lyru slouží na jedné straně otvory o průměru 4 mm držící kulové koncovky, na druhé straně větší otvory o průměru 6,5 mm svírající klavírní ladicí kolíky.
A můžeme hrát, nebo zkusíme přímo kouzlit? Vsadil bych se, že nám půjde obojí. Práce se střešní taškou Tondach je totiž radostná jako seznamování s novým hudebním nástrojem a s její pomocí lze opravdu vykouzlit střechu, která se neomrzí po celá desetiletí.
Keramorchestr
Keramolyra doplňuje sbírku extravagantních hudebních nástrojů, které jsem vytvořil pro potřeby Keramorchestru – hudebního uskupení hrajícího na nástroje ze stavebních materiálů. Pokud vás toto téma zaujalo a chcete vědět víc, zavítejte na stránky keramorchestr.cz, případně facebook.com/keramorchestr, kde najdete ukázku hry na další netradiční instrumenty, jako jsou keramohousle, kreamoviola, keramobubny a keramokytary vyrobené ze střešních tašek Tondach, keramocajón a keramobasu vytvořených z POT trámců a cihel Porotherm a mnoho dalších. Podle návodu si také některé hudební nástroje můžete doma vyrobit. O unikátnosti Keramorchestru svědčí i fakt, že byl v březnu 2018 zapsán do České knihy rekordů.
Petr Pavlinec