Uklouznout pár metrů před vstupními dveřmi a rozplácnout se i s nákupem – pro někoho je to humorná představa, pro starší osoby to však může být osudové. Nejde ale jen o úrazy, řada lidí se včas nedostane do práce a auto, které vyjede z garáže rovnou do smyku, také není snem každého automobilisty. Odklízení sněhu a náledí z přístupových cest k domu jistě není činností, kterou by kdokoli z nás rád vykonával. Lepšími pomocníky než hrablo a lopata jsou elektrické topné kabely.
Rohož versus lopata |
Bezpečný vstup do domu zajistí elektrická rohož Snow Mat, určená pro vyhřívání vchodů do rodinných domů. Mezi její výhody patří bezpracná ochrana požadovaných ploch před sněhem a náledím, jednoduchá instalace a manipulace. Vyhřívaná pryžová rohož může být položena na chráněnou plochu po celé zimní období, nebo může být pokládána operativně dle potřeby. Vnější rozměr rohože je 155 x 100 x 0,8 cm, vyhřívaná (aktivní) plocha činí 145 x 90 cm – netopné okraje jsou 5 cm. Rohož je vybavena připojovacím vodičem délky 5 m, zakončeným vidlicí s integrovaným proudovým chráničem. Pro uvedení do provozu není vyžadováno odborné zapojení. |
Šikovný drát
Pomocí topných kabelů lze chránit jakoukoliv komunikační plochu: chodník, cestu, schodiště apod. K těmto aplikacím se používají speciální topné kabely robustní konstrukce se sladěnou rezistencí a příkony 20–30 W/m. Vyhřívání lze provést z topného okruhu i topné rohože. U pochozích komunikací se topný prvek umisťuje do pískového lože nebo do betonové desky, u schodů, teras apod. do lepicího tmelu. U pojízdných komunikací se jednoznačně doporučuje umístit topný prvek do betonové desky, která bude chránit topný kabel před poškozením při zatížení automobilem.
Více článků z rubriky STAVBA na www.mujdum.cz nebo www.modernibyt.cz. |
Teploty a regulace
Pro vyhřívání venkovních ploch se instaluje plošný příkon 300 W/m². Tak vysoký výkon je nutný, aby systém fungoval i při velkých mrazech. Velmi důležitá je i správná regulace, která uvede topný systém do provozu už v době, kdy nebezpečí námrazy vzniká. Čidlo sleduje nejen teplotu, ale i přítomnost vlhkosti ve sledované ploše. V exteriéru je regulaci možné řešit třemi způsoby:
Nejspolehlivější, provozně nejekonomičtější, ale také nejdražší je regulace, která snímá nejen venkovní teplotu, ale také přítomnost sněhu, ledu nebo vody v místě, které je chráněno před námrazou.
Druhou variantou je regulace pouze na základě teploty. Pomocí vhodného termostatu topný kabel spíná, pokud venkovní teplota klesne pod nastavenou hodnotu. V nabídce jsou i tzv. diferenční termostaty, u nichž lze nastavit zapínací i vypínací teplotu. Jsou vhodné tam, kde má majitel z dlouhodobých zkušeností ověřeno, že pokud teplota klesne například pod více než -10 °C, mráz je už tak silný, že sníh na střeše neodtává. Tento systém je méně přesný a spolehlivý, nedokáže například reagovat na suchý mráz (v mrazivé zimě bez sněhu je tedy topný kabel v provozu zbytečně).
Poslední možností je ruční ovládání. V tomto případě bohužel hrozí, že systém v praxi nebude funkční. Pokud neuvedete topný systém v činnost včas (v době, kdy námraza vzniká), dodatečné zapnutí už nemusí mít požadovaný efekt. Naopak hrozí i nebezpečí, že kabel bude nedopatřením v provozu i v době, kdy je to naprosto zbytečné. Výsledkem budou nejen vysoké provozní náklady, ale může dojít i k výraznému zkrácení životnosti topného kabelu.