Dům a byt – internetový časopis o bydlení

Hlavní stránka Stavba Vytápění I halíře mohou dělat talíře

I halíře mohou dělat talíře

„Schovej na dno, najdeš snadno,“ tloukly nám do hlavy babičky, neboť šetrnost zdědily od prapředků. Většina doporučení, zvyklostí a životního moudra se přenáší z generace na generaci. Pravda, žilo se jinak. Mnohé rady však mají neomezenou platnost a hodí se i do doby nesrovnatelně vyšších standardů.

Fotogalerie:

< >

331 0

Provozně vzato je rodinný dům molochem s mnoha nenasytnými chapadly. Z pomyslného energetického koláče si jen vytápění je schopno ukousnout až 80 %, ohřev vody 10 % atd. Jde o průměrné hodnoty a dům od domu se samozřejmě mohou a také budou lišit. Více a hlavně konkrétně odečtete z vlastních plyno- a elektroměrů, dále z faktur a vyúčtování. Přestože se najdou jedinci s názorem, že nešetří, neboť nemají z čeho. Jsou prý příliš chudí na to, aby si mohli obstarat moderní a úsporná zařízení (?!?).

Pravda, žádný univerzální recept, jak, čím, v čem a za kolik topit, neexistuje, ovšem podílí-li se právě teplo na celkové spotřebě energie zhruba 9/10, je způsob jeho získání s úsporou přímo strategickým rozhodnutím.

Podle čeho vybírat zdroj

Nejúspornější vytápění je takové, které přináší co největší efekt při minimálních nákladech a dlouhé životnosti. Podle uvedeného se jako takové jeví podlahové topení. Nízkoenergetické s nízkými průběžnými náklady, bezúdržbové se snadnou obsluhou, s maximální hygienou provozu, se škálou možností výběru energetického zdroje (solární energie, tepelné čerpadlo…), s dlouhou životností a flexibilností (každá místnost může být vytápěna podle potřeby).

Nabízejí se však i další varianty. Stále žádaná je kupříkladu elektřina, hlavně všude tam, kde „teče“ s dostatečným příkonem (nevýhodou je závislost na dodávkách). Výhodná je zejména u vysoce energeticky úsporných či pasivních domů. Úspory lze odvodit nejen od způsobu vytápění, ale především od efektivní regulace a možnosti využití nízkých tarifů.

Nabízí se akumulační vytápění statickými či dynamickými kamny, pomocí elektrokotlů a také smíšené vytápění, kdy asi 70 % energie jde do akumulační a 30 % pak do přímotopné části systému. K nejpoužívanějším přímotopům patří konvektory s přímou přeměnou energie elektrické na tepelnou, sálavé panely s nízkoteplotním tokem tepla a elektrické podlahové topení.

Přínos slunečních paprsků

Solární vytápění lze v rodinném domě využít dvěma způsoby. Pasivně – zvětšením prosklených ploch v obálce budovy (orientovaných na slunnou stranu), a aktivně – montáží solárně-termických a fotovoltaických panelů. Na absorpční ploše kolektoru se pak přirozené sluneční záření přemění v tepelnou energii, využitelnou k ohřevu TUV, k přitápění a také k ohřevu bazénové vody.

Pomocí kapalinových kolektorů jí lze získat zhruba 300 až 800 kWh/m2/rok (v průměrných zařízeních kolem 350 kWh/m2/rok). To však platí pro systémy, které pouze ohřívají vodu. U systémů s přitápěním se využití pohybuje v rozmezí 250 až 280 kWh/m2 za rok. Přestože slunce svítí zadarmo, energie ze systému zadarmo není. Při měrných nákladech 20 až 25 tis. Kč/m2 solárního systému a ročním zisku 350 kWh/m2 vychází cena solárního tepla na 3,80 až 4,50 Kč/kWh (plyn 1,60 Kč/kWh, elektřina 3,71 Kč).

Nejúčinnější jsou termické kolektory s vakuovými trubicemi, s možností svislé montáže na fasádu. Orientačně je k přípravě teplé vody potřeba asi 1,5 m2 deskového kolektoru/osobu, k ohřevu bazénu pak na 1 m2 plochy asi 0,5 až 0,8 m2 plochy kolektoru.

Rozšíření podpory fotovoltaiky

V Nové zelené úsporám bude pod­porováno jak pořízení větších domácích elektráren, tak rozšíření těch ­stávajících. Speciální bonus je navíc připraven pro žadatele, kteří NZÚ ­využijí spolu s Kotlíkovými dotacemi. Dalšího rozšíření se dočká podpora střešní fotovoltaiky. Dosud byly podporovány jen systémy s využitelným ročním ziskem 3 000 kWh, nově půjde i o větší systémy s využitelnou roční výrobou 4 000 kWh a více. Na ně bude možné získat dotaci do výše 150 000 Kč. Pokud má zájemce na domě fotovoltaický systém, který si pořídil s dotací z NZÚ, a chtěl by k němu přikoupit další panely nebo třeba baterii, může na toto rozšíření čerpat další dotaci. Podmínkou je zvýšení využitelného zisku alespoň o 20 %. O zmíněné dotace bude možné žádat od září 2017.

Biomasa 

Jde o kusové dřevo, štěpky, pelety a brikety z pilin a hoblin, z cíleně pěstovaných energetických plodin, z pazdeří nebo z kůry, brikety z bylin, ale i semena plodin, balíkovanou slámu a celé rostliny. Výhřevnost většiny bylin při vlhkosti 5 % činí kolem 15 MJ/kg, výhřevnost rychle rostoucích dřevin pak až 17 MJ/kg. Jednoduchým zařízením může být např. teplovodní kotel na kusové dřevo s automatickým režimem spalování paliva ze zásobníku.

Pokročilejší variantou jsou zplynovací kotle, řízené elektronikou. Dřevěné či konopné produkty představují účinné homogenní palivo (2 kg pelet = výhřevnost 1 litru topného oleje).

Energie živlů

K moderním způsobům vytápění rodinných domů slouží alternativní energie. Zdrojem jsou hlavně slunce, biomasa, ale i voda, země a vzduch. Využívání energie živlů pro vytápění objektů přispívá k úsporám fosilních paliv, šetří životní prostředí a peněženky spotřebitelů. Navíc jsou tyto zdroje v přírodě obnovitelné. Proto se z ekologicky a energeticky střídmých topidel stává atraktivní artikl.

Energie okolního prostředí

Řeč je o tepelných čerpadlech, která „umí přeměnit nízkopotenciální teplo obsažené v okolním prostředí na energii, využitelnou pro vytápění a ohřev vody“, zmiňuje arch. Josef Smola v pojednání o výrobě a zdrojích tepla v nízkoenergetických a pasivních domech. Systémem je vybavena takřka každá desátá novostavba. Pokud uvažujete o pořízení TČ k vytápění, rozhodně se vyplatí využívat ho i k přípravě teplé vody.

Nabízí se i varianta kombinace bojleru s integrovaným čerpadlem, fungujícím na principu TČ vzduch/voda a k ohřevu vody využívajícím odpadní vzduch z domu. TČ v porovnání s plynovým nebo elektrickým zdrojem ušetří 40–60 % nákladů na vytápění.
A pak je tu ještě energie vody (tzv. malé vodní elektrárny, za něž se v ČR považují zařízení s výkonem pod 10 MW). Těch je u nás zatím evidováno necelých 1 600 s výkonem od 1 kW do 10 MW a celkovým instalovaným výkonem 348 MW.

K nejdéle využívaným obnovitelným zdrojům patří vítr, pro rodinné domy se však u nás větrné elektrárny běžně nepoužívají. Navzdory složitému povolovacímu procesu a cenám technologií však i u nás fungují tzv. ostrovní systémy. Jde například o mikroelektrárny s výkonem od 0,1 do 5 kW, jejichž součástí jsou akumulátory a řídicí elektronika.

Tepelné čerpadlo flexo COMPACT exclusive se zásobníkem teplé vody a funkcí chlazení (VAILLANT)

Regulace spotřeby a úspor

Úsporný zdroj by neměl smysl bez efektivního řízení a regulace. Nejvyspělejším systémem je tzv. inteligentní domácnost (smart home). Nabízí možnost okamžité změny teploty, dálkové zatopení, různé programy pro každý den v týdnu a pro každou zónu v domě, počítadlo tzv. natopených hodin kotle, rozsah regulace teploty atd. Vše lze ovládat i na dálku přes internet.

Všechny technologie jsou zde propojeny a vzájemně komunikují, takže na optimální spotřebě energií se mohou kromě topného systému podílet třeba i žaluzie, reagující na množství slunečních paprsků. Průměrný dům 5 + kk se zónovým ovládáním topení, žaluzií a osvětlení vyjde v bezdrátové variantě asi na 80 a v drátovém na 100 tisíc korun. Lze si vybrat i z mnoha dalších nabízených a levnějších sad.

Vstupní náklady do zařízení se vyplatí, o čemž svědčí téměř 30% prokázané úspory za topení. „Zákazníci se někdy bojí, že úspory automaticky znamenají ztrátu pohodlí a komfortu,“ říká Jiří Konečný ze společnosti Elko EP. „Je to naopak. Tím, že si do domu pořídíte inteligentní prvky, nemusíte nic řešit a dům šetří za vás.“ Obdobné systémy nabízejí také Jablotron, Fibaro, PocketHome, InsideHome a další.

Řešení v samotné stavbě

Při hledání řešení vytápění domu je prvotním kritériem dilema o zateplení obálky a výměně oken i zastaralého topného zařízení. V novostavbě je to jednodušší, zde má zásadní roli už výběr moderního stavebního systému a stejně progresivní provozní technologie. Prim v tomto ohledu hrají výrobci pálených keramických komponentů Wienerberger (cihly Porotherm s integrovanou minerální izolací) a Heluz (cihly vyplněné polystyrenem) a také „bílého“ stavebního systému z pórobetonu Xella (Ytong). Zmínění lídři stavebního trhu dnes nabízejí kusová staviva pro jednovrstvé zdění bez nutnosti dodatečného zateplení, splňující kritéria staveb v nízkoenergetickém a pasivním standardu. Opomenout nelze ani jiné stavební systémy včetně dřevostaveb. 

Text: Petr Saulich | Foto: archiv firem a redakce |
Datum: 16.11.2017 | 2 komentáře

logo MessengerPoslat Messengerem
tisk nahoru Facebook

Diskuze ke článku

No nevím 16.11.2017 06:39
Boss

Nový dům, aby splňoval pasivní, nebo dokonce nulové požadavky stojí tolik peněz, že se to ani s dotacemi v reálném čase nevrátí...

Buď chceš ušetřit "peníze obecně", nebo chceš ušetřit "papírově".

Buď postavíš nízkoenergetický dům se 45 cm zdivem bez dodatečného zateplení, s el. kotlem a podlahovým vytápěním za 2.500.000,-

Anebo super moderní "dům", kde máč tepelko (ale nevíš jak bude vypadat z 20 let - nejspíš si budeš muset pořídit nové), s rekuperací (aby nemusel otevírat okna), elektrárnou na střeše (která se Ti "vrátí" asi jako v případě tepelka), řízené předokenní žaluzie, okna minimálně ve trojskle a seš tam za 6.000.000,-

To se Ti nikdy nemůže vrátit, nažerou se akorát velkoobchody a montážníci.

Nebuď hloupej, postav co můžeš sám, ušetříš, bude Tě to bavit, budeš na sebe hrdý a rodina Tě bude milovat a celý život pak máš o čem vyprávět ...

A třeba při tom ještě schodíš pár přebytečných kil, protože alespoň furt nebudeš zalezej někde v teploučku a počkáš si, než Ti to někdo na klíč postaví.

Hlasuj - toto je kvalitní názor - 268 hlasů

26.08.2020 11:30
petrs

Dobrý den.
Já teď narazil na článek ohledně vytápění dřevem v novostavbách...tak mě zajímalo jak je to s ekonomikcou stránkou.
Děkuji
Článek zde https://www.levnekrby.cz/zajimavosti/vytapeni-drev - em-v-novostavbach/

Hlasuj - toto je kvalitní názor - 52 hlasů

Následující 4 pole nevyplňujte, slouží proti nevyžádaným zprávám.

Odsud již můžete vše vyplnit.

Vložte nový příspěvek


Nápověda

[b] tučný text [/b]

[i] text kurzívou [/i]

http://neco.cz/ nebo www.neco.cz vytvoří odkaz

nekdo@neco.cz e-mailová adresa

Velikost souboru je omezena na 500 kB.


Tučné položky jsou povinné.

Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich pisatelů a provozovatel tohoto portálu za ně nenese zodpovědnost.


Reklama


ES

Potřebujete novou sekačku?

další videa

Partner sekce

HAAS+SOHN Rukov, s.r.o. Schiedel

Aktuální číslo časopisu Můj dům

Předplatné časopisů


≡ Menu

  • Dům
    • České domy
    • Zahraniční domy
    • Jak bydlí celebrity
    • Stavba a rekonstrukce
    • Domy na klíč a developerské projekty
    • MŮJ DŮM: Katalog rodinných domů
  • Interiér
    • Návštěvy
    • Koupelny
    • Kuchyně
    • Obývací pokoje
    • Ložnice
    • Dětské pokoje
    • Domácí fitness
    • Pracovny
    • Šatny a prádelny
    • Bydlíme
  • Stavba
    • Svépomocí
    • Zabezpečení
    • Okna, dveře
    • Fasáda domu
    • Povrchové úpravy
    • Rozvody vody, kanalizace, plynu, elektro, ...
    • Střecha domu
    • Podlahy
    • Konstrukce domu
    • Vytápění
  • Rekonstrukce
  • Zahrada
    • Návštěvy zahrad
    • Terasy, balkony a ploty
    • Jezírka a bazény
    • Péče o zahradu
    • Květiny
    • Odpočinek na zahradě
  • BLOG
  • Akce
    • Projekt roku
    • Soutěže & Slevy
    • Tipy
    • Kalendář
  • Diskuse
    • Dům
    • Byt
    • Zahrada
    • Kuchyně
    • Koupelna
    • Právo a finance
  • Poradna
Vyhledávání
Přihlášení
Newsletter
O nás
Newsletter


Články na partnerských webech

Stavba Web.cz

Knihovna v Hrádku nad Nisou

iMateriály

Akustická pohoda jako předpoklad zdravého bydlení

Akustická pohoda jako předpoklad zdravého bydlení

Rodinný dom

Dom (nielen) do hôr

Dom so štvrtou dimenziou


Partneři webu

Business Media One Můj dům StavbaWEB iMateriály Rodinný dom Media Market Consulting

  • Dům
  • Interiér
  • Stavba
  • Rekonstrukce
  • Zahrada
  • BLOG
  • Akce
  • Diskuse
  • Poradna

Profil | Kontakt | Pro inzerenty | Netviewer | RSS | GDPR

Copyright © BUSINESS MEDIA ONE, s. r. o. 2006–2021

created by Business Media One with Sabre SW