Krbová vložka, často též krb, je hlavní částí celého díla, které se v případě teplovzdušné krbové vložky skládá z krbové vložky, napojení na komín a obestavby. V případě teplovodní krbové vložky, a tedy napojení krbové vložky na otopnou soustavu domu, se přidává ještě teplovodní výměník, expanzní nádoba a další součásti.
Instalace teplovzdušné krbové vložky je podstatně jednodušší než instalace teplovodní krbové vložky. Pro účely porovnání nákladů pořízení krbové vložky teplovzdušné či teplovodní svépomocí čí odbornou firmou je však tento rozdíl zanedbatelný.
Pořízení krbové vložky se skládá ze čtyř položek – samotné krbové vložky, kouřoviny, obestavby a práce.
1. Krbová vložka
Krbová vložka jako taková je obvykle sériovým produktem výrobce a má jasně dané a oficiálně certifikované parametry a funkčnost. Cena samotné krbové vložky je obvykle uváděna samotným výrobcem a z pohledu ceny je jedno, zda ji zájemce pořídí samotnou či prostřednictvím odborné krbařské firmy.
Vedle funkčnosti krbové vložky samotné, která je zaručena výrobcem, je důležitá funkčnost napojení krbové vložky na komín a funkčnost obestavby. To jsou klíčové momenty, na které je při instalaci nutné dát pozor.
2. Kouřovina
Jak provést správné napojení na komín, si lze relativně snadno dohledat např. na internetu. Cena materiálu pro napojení na komín, tzv. kouřoviny, je obdobně jako u krbové vložky přibližně stejná jak při pořízení krbu svépomocí tak při jejím nákupu od odborné krbařské firmy.
3. Obestavba
Obestavba je důležitým, nákladným a zároveň ovšem nejčastěji podceňovaným prvkem celého díla. Právě na obestavbě se každý zájemce o krb snaží ušetřit a právě obestavba představuje největší riziko.
Obestavbu není možné postavit z jakéhokoli materiálu. Obestavba je dlouhodobě a opakovaně zevnitř vystavena vysokým teplotám.
Při obestavbě svépomocí jsou často chybně používány materiály, které se používají na stavbu běžných zdí. Tyto materiály vysoké teploty dlouhodobě nevydrží a v průběhu času se mohou projevovat jejich defekty. Ty jsou dvojího typu.
Buď dochází k praskání obestavby, což s sebou nese dodatečné náklady na opravy, nebo dochází k nadměrné prašnosti s tím, jak vysoké teploty v prostoru obestavby působí zevnitř erozi materiálu obestavby. Vzduch proudící mřížkami kolem krbové vložky potom roznáší velké množství mikroskopických částic prachu do místnosti. Částice prachu mohou působit vážné zdravotní potíže jako je astma, plicní choroby apod.
Speciální teplu odolné materiály jsou dražší než jiné stavební materiály. Má to však své opodstatnění. Šetřit použitím nevhodných materiálů je sice možné, ale z dlouhodobého pohledu neekonomické a potenciálně zdraví nebezpečné.
Při pořízení speciálních materiálů určených pro obestavby krbových vložek platí to, co u krbových vložek či kouřoviny – pořizovací cena je stejná jak při pořízení krbu svépomocí tak při jejím nákupu od odborné krbařské firmy.
4. Práce
Provedení obestavby vyžaduje odborné znalosti. Samozřejmě si lze množství informací najít opět např. na internetu, ale odbornost má své přednosti. Cena práce odborné firmy se příliš neliší od ceny práce neodborného pracovníka.
Při srovnání s cenou práce svépomocí vychází samozřejmě dražší. Při zohlednění času potřebného na získání všech informací, jak obestavbu svépomocí provést, času stráveného samotnou prací na obestavbě a při uvážení možného rizika plynoucího z chybně provedené obestavby se náklady na provedení obestavby odbornou firmou přibližně vyrovnávají s náklady na stavbu svépomocí.
Ve prospěch odborné firmy však navíc hovoří jistota kvalitně provedené instalace, poskytnutá záruka a nižší sazba DPH uplatněná na celé dílo.
Závěrem
Krb si každý pořizuje na mnoho let a po mnoho let musí krb bezpečně a bezproblémově fungovat. To může zajistit pouze kvalitně a odborně provedená instalace. Ač je to z krátkodobého pohledu lákavé, z dlouhodobého pohledu vychází instalace krbu svépomocí či neodborně v nejlepším případě nastejno jako instalace odbornou firmou.