Při měření délky si v domácí dílně většinou vystačíte se svinovacími metry, skládacími metry, popřípadě dřevěnými, ocelovými či hliníkovými pravítky. Ty se liší délkou a profilem, některá mají kromě metrické stupnice i palcovou. Svinovací měřidla se také liší délkou, od malých kapesních metrů až po dlouhá pásma.
Laserová měřidla
V posledních letech přicházejí ke slovu měřidla laserová, která se spíše využívají pro měření větších vzdáleností nebo při měření v interiérech. Oproti pásmům je práce s nimi velmi pohodlná a rychlá, s minimem chyb, k nimž snadno dochází při práci s pásmem. Jednotlivé modely laserových měřidel se liší cenou i funkcemi. Ty kvalitní umí pracovat i s plochami a trojrozměrným prostorem. Mimo to měří úhly a poslouží i jako vodováha.
Posuvná měřidla
Jsou známá také pod označením posuvky nebo šuplery. Obvykle jsou vyrobena z kvalitní oceli a mají na sobě vyrytou nebo vyleptanou stupnici. Umožňují měřit vnější i vnitřní průměry. Většina posuvek je vybavena i hloubkoměrem, který kutilům postačí (ve strojírenské výrobě se používá samostatných hloubkoměrů). Také v sortimentu posuvných měřítek přicházejí ke slovu digitální měřidla.
Dobrá rada |
Aby měřidla dlouhodobě a přesně plnila svůj účel, vyžadují šetrné zacházení a náležitou péči. Hned po měření je šetrně otřete a uložte do pouzdra (rozhodně ne mezi pilníky a kladiva). Také by se neměla povalovat na pracovním stole ve skrumáži ostatních nástrojů a nářadí. Některá ocelová měřidla je vhodné občas otřít hadříkem napuštěným jemným olejem, aby se předešlo případné korozi. |
Úhloměry a úhelníky
V kutilské dílně určitě využijete úhelník s pravým úhlem, nejlépe kovový (ocel či dural). Úhelníky jsou buď ploché, nebo s příložkou, která usnadňuje kolmost kresby. Úhloměry umožňují nastavení jakéhokoliv úhlu (po nastavení se zaaretují šroubem). Kromě klasiky existují i digitální verze s displejem.
Stupeň přesnosti |
Při výběru měřidel je důležitý také tzv. stupeň přesnosti. Čím je stupnice měřidla jemnější, tím přesněji lze měřit. V domácí dílně pochopitelně není třeba měřit s přesností na tisíciny milimetru, postačí přesnost na desetiny milimetru (u lepších měřidel). |
Mikrometry
Zařízení pro přesné měření vnitřních či vnějších průměrů a délek, takzvané mikrometry, dělíme na třmenové a odpichovací. Základem mikrometru je šroub s velmi přesným závitem, který je zakončen na jedné straně částí z velmi tvrdé oceli (doraz pohyblivý) a „momentovým“ zakončením se stupnicí po obvodě. Měření probíhá tak, že se mezi pevný a pohyblivý doraz umístí měřený kus a jemným dotažením ho sevřete. Momentová část se v určité chvíli začne protáčet – v tomto okamžiku na stupnici odečtete údaj. Také v oblasti mikrometrů jsou k dispozici digitální verze. Dlužno dodat, že v domácí dílně prakticky mikrometr nevyužijete, pokud nevlastníte frézku nebo soustruh.
Měření rovinnosti
Pro měření přímosti či rovinnosti povrchů se používají vlasová či nožová pravítka. Po přiložení na povrch odhalí pohledem proti světlu odchylky roviny (výstupky či prohlubně). Kutilovi však podobným způsobem dobře poslouží i hrana ocelového úhelníku nebo pravítka.