Práce v dílně se občas neobejde bez pevného přichycení obrobku, například pří řezání, pilování, vrtání, řezání závitů atd. Ke snadnému, rychlému a bezpečnému uchycení v dílně slouží jednoduché mechanické zařízení zvané svěrák.
Historicky vzato, první svěráky používali kováři, a proto se jim podnes říká svěráky kovářské. Šlo o masivní čelisti spojené čepem, které se pootáčením hřídele se závitem přibližovaly k sobě, podobně jako u známějších svěráků dílenských.
Kovářské svěráky byly většinou napevno zaraženy do masivního dřevěného špalku nebo se jednoduše nasadily spodním trnovitým výstupkem do otvoru v kovadlině. Kováři tyto svěráky používají dodnes, ale pro přesnou práci v zámečnické dílně se příliš nehodí. Tvarem svých čelistí a větší vůlí jsou přizpůsobeny pro upínání kovářských obrobků.
Svěráky dílenské
Svěrák je obvykle tvořen dvojicí čelistí, které se přibližují k sobě otáčením závitové tyče. Je vyroben buď z oceli (obvykle v zámečnických dílnách) nebo ze dřeva (truhlářský svěrák). Dílenský svěrák bývá pevně připevněn k pracovnímu stolu, truhlářský svěrák je přímo součástí truhlářského ponku (hoblice). Dílenské svěráky jsou určeny především pro zámečnické, nástrojařské a opravárenské dílny a přidělávají se pomocí šroubů napevno k pracovnímu stolu.
Nejčastěji používanými druhy jsou York a Kasper. U Yorku je napevno přidělaná zadní část svěráku a pohybuje se přední část směrem k obsluze, zatímco u Kasperu je pevně přidělaná přední část svěráku a pohybuje se zadní část směrem od obsluhy. Oba dva typy se vyrábějí v různých váhových kategoriích, od nejmenších po těžké obří svěráky. Jejich velikost se určuje podle velikosti čelistí.
Podle čeho vybírat?
Základní rozdíl mezi svěráky York a Kasper jsou v dostupnosti a ceně. Svěráky York jsou přidělány na točnici pomocí šroubů nebo kliček, svěráky Kasper točnici nemají. U svěráků Kasper jsou pevná a pohyblivá část vzájemně prizmaticky uloženy, což zajišťuje přesné a pevné vedení. Svěráky York jsou nejrozšířenější a cenově dostupnější, přesnější svěráky Kasper jsou dražší a méně dostupné na trhu. Některé modely svěráků York lze na točnici horizontálně natáčet.
Nejdůležitějším kritériem výběru je možnost přizpůsobit velikost svěráku velikosti a tuhosti stolu, na který je svěrák upevněn. Větší svěrák na subtilnějším či méně odolném stole nebude dobře sloužit, protože čím větší obrobek opracováváte, tím větší silou působíte na nářadí i na stůl. Pokud trochu víc zaberete pilníkem nebo rozbrusem, stůl nesmí ujíždět nebo vibrovat.
Čelisti svěráku obvykle bývají kaleny a mají rýhovaný povrch, což v některých případech není žádoucí, protože může dojít k poškození obrobku. Proto se používají vložky na čelisti z hliníku, korku, pryže nebo plsti pro uchycení měkkých materiálů. Alternativou, jak ochránit upínaný předmět před příliš ostrými hranami čelistí, je použít kousek kůže, plastu nebo hliníkového plechu jako bariéru mezi čelistí a obrobkem.
Svěráky pro drobné práce
Pro jemnější práce, jako je pájení či modelčina, postačí menší svěráky. Zde si můžete vybrat mezi nejmenšími modely York nebo Kasper nebo přímo modely Minor, které pořídíte většinou ve variantě s kličkou pro přichycení k okraji stolní desky – podobně jako se přichycuje například mlýnek na maso. Toto přichycení není tak stabilní jako pevné spojení šrouby s deskou stolu, ale na drobné práce vám bude stačit. Výhodou je, že po skončení práce můžete svěrák odmontovat a uvolnit si tak celou plochu stolní desky.
Svěráky pod vrtačku
Jde o speciální ploché svěráky prvotně určené k upínání obrobků ke stolním nebo stojanovým vrtačkám. Pro domácí práci postačí výrobky v kategorii hobby. Dodávají se v rozměrech čelistí 75, 100, 125 a 150 mm. V této kategorii pořídíte i svěráky pod vrtačku s prizmatickými čelistmi pro upínání válcových obrobků. Prizmatické čelisti jsou opatřeny podélnou a příčnou drážkou či více drážkami umístěnými pod úhlem 90°.
Náš tip |
Některé svěráky můžete po povolení aretačních šroubů pootočit nebo naklopit pod zvoleným úhlem. Existují i modely s úhlovou stupnicí s ryskou, takže si přesně nastavíte úhel náklonu. To využijete při vrtání nebo řezání více stejných kusů, zejména spolu s využitím tzv. přípravků (dorazy, pevné upnutí rozbrusu nebo pásové brusky do přípravku apod.). |
* * *
Čtěte také:
Test univerzálních hobby vrtaček
NÁVOD: Druhý život starých dveří