Barva a sytost
Rozhlédněte se kolem dokola
Nápady ostatních pošťouchnou vaši představivost. Zalistujte v časopisech, probrouzdejte internet, nahlédněte na blogy i Pinterest, vyjděte do ulic, foťte na mobil barevné kombinace, které vás upoutají. Cítíte se příjemně v kavárně za rohem? Uvědomte si, v jaké se nese barevnosti, kromě lahodné kávy a milé obsluhy i tento vjem nemálo přispívá, proč tahle je ta pravá.
Sbírejte obrázky zajímavých interiérů, ústřižky látek, barevných papírů, rozložte je vedle sebe a porovnejte. Uvidíte, že na řadě z nich se budou opakovat podobné barvy a prvky. Nezapomeňte se však rozhlédnout i doma. Jaká barevnost se vyskytuje na nábytku, pohovce, koberci, závěsech… Pokud mají neutrální barevnost, budou pravděpodobně zadobře s novou barvou místnosti. Naopak vybavení ve výrazných odstínech bude výchozím bodem pro sestavení barevné palety nové výmalby.
Teplo kovu |
Nebojte se kovových odstínů zlata, bronzu a mědi. Od chladných zelených a modrých barev dominujících v minulých letech se paleta posunula k teplejšímu spektru růžových, červených a oranžových odstínů. Barva měděná oranžová ožívá v kombinaci s tělovou růžovou, s hliněnými odstíny neutrálních barev, bílými a oranžovými odstíny a také se dřevem a kovovým leskem zlata a mědi. Takto laděné interiéry se vyznačují sytostí, vřelostí a hřejivým dotekem země. |
Barva podle nálady
Zúžit paletu nabízených barevných možností pomůže funkce místnosti, atmosféra, jaké chcete dosáhnout. Ložnice určená výhradně k odpočinku by měla působit klidně, budete-li v ní mít pracovní koutek, ten lze od zbytku místnosti vymezit barvou s odlišnou energií. To samé platí i pro obývací pokoj a kuchyň. Zda upřednostníte raději poklidnou atmosféru, či dravější, veselejší náboj.
Síla odstínu
Množství přirozeného světla a intenzita slunečních paprsků ovlivňují, jak budou barvy v prostoru vypadat. Při výběru uvažte i denní dobu, po kterou v místnosti trávíte nejvíc času, zda je to po ránu, odpoledne, večer při umělém osvětlení nebo celý den. V tomto čase je dojem z barvy nejsměrodatnější.
Na zeď vystavenou přímým slunečním paprskům zvolte sytější odstín vybrané barvy, protože silný jas ji ubere a mohla by působit vybledle. Naopak niky a stěny s okny jsou ve stínu, barvy vypadají tmavší. Tmavěji vyznívají i pokoje na sever. Kompenzací jsou světlejší odstíny. Sáhnete-li po sytějším odstínu, tmavost umocníte.
Teplá barva ve světlých odstínech, například barva kachních vajec, petrklíčová žlutá nebo sladká růžová, vyváží handicap severního pokoje, prohřáté místnosti s jižní orientací zpříjemní svěží chladnější barva, například fialková nebo tyrkysová.
Bílá na více způsobů
Věčná barva nebarva. Neprovokuje, neokouká se a vyjde s každým. Bílá však není jen jedna, označení zahrnuje desítky odstínů s různou bělostí. Bílá s vysokou bělostí odrážející až 90 % světla v místnostech s menšími okny umocňuje intenzitu osvětlení, ale v prostorách s velkými okny může zářivá bílá naopak oslňovat. A podle čeho poznáte, jak moc bílá je ta která barva? Hledejte stupeň bělosti udávaný v procentech k síranu barnatému neboli BaSO4. Barvy s nejnižší bělostí mají orientační bělost přibližně 80 % BaSO4, ty nejbělejší pak kolem 90 % BaSO4.
Kromě základních bílých odstínů očekávejte sílící oblibu takzvaných odstínů off-white neboli lomené bílé, které jsou lehce obarveny jiným teplým nebo studeným odstínem. Přimíchaný teplý odstín červené, žluté nebo zlaté vytvoří přátelskou atmosféru vhodnou do ložnic a obývacích pokojů, severně orientovaný pokoj prozáří. Chladné odstíny s kapkou modré, šedé nebo zelené působí svěže, vzbuzují dojem, že stěny ustupují a pokoj se opticky zvětšuje, neutralizují jasné jižní a východní světlo. V interiéru jsou také vhodné k vytvoření ostrých linií, podtrhují výrazné doplňky a umělecká díla.
Postupy, technologie a nátěry
Mnoho vrstev
Jak na válečku začne při malování ulpívat stará výmalba, je zle. Mnoho vrstev na sobě špatně drží, puchří, odlupuje se a vy jste se ocitli ve stadiu, kdy je potřeba zbavit se starých navršených nátěrů. Zachránit situaci může ještě hloubková penetrace, která proniká do hloubky, zajišťuje důkladné zpevnění předchozích nátěrů a malování se obejde bez škrábání. Postup seškrábání staré malby však není technologicky náročný, ale vyžaduje čas a pracovní nasazení. Stěnu štětkou nebo válečkem navlhčete, voda musí prosáknout všemi vrstvami. Mokré stěny následně stahujte malířskou škrabkou, nakonec stěnu omyjte mýdlovou vodou.
Prosvítající mapy
Zrzavé skvrny od zateklé vody vyplouvají na povrch a ani nespočet běžných malířských nátěrů nedokáže jejich znovuobjevení zastavit. K likvidaci skvrn od zateklé vody, nikotinu, kouře slouží speciální izolační nátěry nebo neutralizační soli rozpustné ve vodě.
Díry a nerovnosti
Stěny mohou v průběhu let utrpět četné rány, které se projeví na jejich povrchu. Drobné prasklinky, díry po hřebících a hmoždinkách potřebují před malováním opravit.
Moderním výplňovým materiálem je akrylátový tmel, který pro domácí účely pořídíte i v malém balení. Hotová pastovitá hmota je hned po otevření připravená k použití. Na rozdíl od sádry tuhne výrazně pomaleji, máte tedy čas poškození v klidu opravit.
Na rozsáhlejší a hlubší místa, kde došlo k plošnému otlučení omítky v hloubce přes jeden centimetr, zvolte vápennou nebo vápenocementovou omítku, která se při tvrdnutí nesmršťuje a nevznikají tak trhlinky. Sypký materiál se míchá s vodou podle poměru uvedeném na obale. Nanáší se pomocí hladítek.
Neposkvrněná stěna
Nátěr penetrací proveďte především u nových omítek a u starších, u kterých došlo k mechanickému odstranění předchozích nátěrů. Díky penetraci dojde ke zpevnění podkladu, přičemž se zároveň srovná rozdílná savost materiálu. Vyhnete se tak nechtěným flekům na zdi. Ještě než začnete, pokuste se smést prach ze stěn. Přípravky nanášejte štětkou nebo postřikem. Penetraci vybírejte na základě natíraného povrchu a následného typu nátěru. Univerzální použijte na nové omítky, na staré raději použijte hloubkovou penetraci.
Druhy barev
Současné i ty nejzákladnější nabízené barvy splňují požadavek otěruvzdornosti za sucha, to znamená, že se o stěnu můžete opřít, aniž byste si zabarvili oblečení. Kvalitnější nátěry jsou odolné i při otěru za mokra nebo je lze dokonce omývat.
Zvolený typ barvy závisí na prostoru, který chcete vymalovat. Nejlevnější obsahují minimum disperzní složky a hodí se do garáže a technických místností. Lehce otřít zašpiněná místa umožňují barvy s 10% podílem disperze. Zcela omyvatelnou variantu představují nejmodernější plně disperzní barvy prodávané pod názvem akrylátové nebo vinylové. S jejich aplikací odpadá nutnost seškrabávání starých vrstev, nátěry lze bez problému vrstvit.
Akrylátové a vinylové barvy jsou o něco dražší, avšak k dokonalému překrytí předchozí barvy si zpravidla vystačíte s jedním nátěrem. Užít je lze v celém interiéru od dětských pokojů, zádveří, chodeb či kuchyní, obývacích pokojů. Naopak se nehodí do místností, které se potýkají s problémy spojenými s nadměrnou vlhkostí v konstrukci, například ve sklepech a na podobných stěnách pod úrovní terénu. Omyvatelná vrstva nepropouští páry a zdi zůstávají vlhké.