Nejprve očistěte povrch. To platí nejen u čerstvého dřeva, ale i při obnovení starých nátěrů, v opačném případě riskujete, že nátěr bude nerovnoměrný. Pokud chcete použít vodou ředitelné barvy, odstraňte i mastnotu.
Před natíráním obruste dřevo do hladka, tmelem vyrovnejte případná poškození a očistěte ho. Tmel nechte pořádně vytvrdnout. Pokud se po zaschnutí tmel propadne, naneste další vrstvu. Po vyschnutí můžete takto upravený povrch přebrousit.
Důkladné řešení
Pro dlouhodobou ochranu nejdřív dřevo natřete hloubkovou penetrací a až následně naneste několik vrstev vrchního nátěru. Mezi jednotlivými vrstvami počítejte s časem na vyschnutí povrchu. Po prvním nátěru se na dřevě mohou objevit poškození, která předtím nebyla vidět. Povrch ještě jednou přebruste a natřete. Dřevo je možné ošetřit lazurou, olejem nebo lakem, vždy podle druhu dřeva a požadovaného výsledného efektu.
Natíráme kovy
Pro natírání venkovních kovových předmětů si vyberte suchý den, protože vzdušná vlhkost výrazně zpomaluje schnutí nátěru. Ideální není ani brzo ráno, kvůli zbytkům rosy, proto počkejte, až povrchy oschnou. Nejprve připravte natíranou plochu – pomocí vhodného čisticího prostředku nebo ředidla ji zbavte mastnoty a nečistot.
Staré nátěry odstraňte mechanicky kartáčem nebo chemicky odstraňovačem starých nátěrů, případně tepelně pomocí horkovzdušné pistole. Obnovujete-li původní nátěr, stačí ho jen očistit a jemně obrousit.
Způsoby ošetření |
|