Pro všechny činnosti v kuchyni je velice důležité správné rozmístění pracovních ploch včetně dřezu. Ten používáme nejen k mytí nádobí, ale i k čištění a omývání zeleniny, masa, slévání vody z brambor či proplachování těstovin. Současné kuchyňské dřezy oproti původním jsou již vybaveny řadou novinek, které nám ulehčují práci. Je důležité se při výběru zaměřit na to, jak výrobek splňuje požadavky na funkci, údržbu, materiálové provedení, jak jsou konstruovány odtoky a přepady a v neposlední řadě posoudit i design. Funkce Při výběru dřezu bychom měli uvážit, k jakému účelu bude používán. Zda bude sloužit k mytí veškerého nádobí nebo jen těch kusů, které nedáváme do myčky, či zda budeme využívat jeho plochu i pro zpracování zeleniny, masa apod. K těmto účelům slouží různě tvarované odkapávací plochy, krájecí prkénka, ukládací koše na nádobí či síta. Další inovací jsou vestavěné šachty pro vhazování kuchyňského odpadu přímo do koše. Důležitá je i hloubka dřezu, která by měla být taková, aby při použití voda nestříkala na linku a podlahu, tj. zpravidla mezi 19 až 25 cm. Správná výška jeho umístění zaručuje i ideální postoj při mytí nádobí tak, aby nás nebolela záda a nohy. Měl by být vždy o něco výš než pracovní plocha kuchyňské linky. Ideální výšku stanovíme tak, že se postavíme ke dřezu, volně spustíme ruce, a aniž bychom se předkláněli, bez problémů dosáhneme na jeho dno.
Odtoky a přepady Odtok z dřezu by měl být o průměru 3,5 palce (92 mm) a vybavený sítkovým uzávěrem. Na tento typ lze nainstalovat drtič kuchyňských odpadků likvidující organický odpad. Pro náročnější zákazníky jsou vyráběny dřezy s přídavným vybavením, jako je odkapávací plocha s vlastním odpadem, automatická výpusť ovládající otvírání a zavírání odtoku, či dávkovač čisticích prostředků. Je vhodné, aby byl dřez opatřen přepadem, který zabrání přelití vody a následným škodám.
Materiál Stejně tak jako v módě objevují se i v kuchyních nové materiály. Ještě nedávno jsme běžně používali pouze dřezy smaltované a nerezové a považovali je za vrchol pokroku. Výrobci nezaháleli a uvedli na trh dřezy z umělého kamene v atraktivních barvách a různém designu, které vynikají svou trvanlivostí, pevností, odolností vůči vysokým teplotám, nárazům a chemikáliím používaným v kuchyni, stálobarevností a otěruvzdorností. Tento materiál je většinou vyroben ze směsi 80 % přírodní žuly a 20 % akrylátové pryskyřice, čímž zajišťuje mimořádnou odolnost proti mechanickému poškození. U nás lze tyto dřezy koupit pod různým obchodním označením firem BLANCO/silgranit, SCHOCK/cristalite-granite, FRANKE/fragranit atd. Jako novinka na našem trhu se letos představí nové modely dřezů řady BLANCOAXIA, které jsou vyrobeny z materiálu silgranit puraDur, vyvinutého firmou BLANCO. Jejich předností je voduodpuzující látka obsažená přímo v materiálu, což podstatně snižuje usazování nečistot a vodního kamene. Nejedná se tedy o povrchovou úpravu, která by podléhala opotřebení.
Design V současné nabídce kuchyňských dřezů si můžeme vybrat z různých typů, barev a tvarů. Součástí mnohých je i moderní doplňkové příslušenství jako krájecí prkénka, síta, ukládací koše na nádobí, automatické výpusti atd.
Existuje několik možností, jak zakomponovat dřez do kuchyňské linky. Lze ho zabudovat do roviny s deskou nebo pod desku, a to jak shora, tak i zespodu, nebo může být ve formě modulu, který tvoří kompaktní celek s nerezovou deskou. Důležitým doplňkem jsou i kuchyňské baterie, které lze umístit kdekoli díky možnosti zasouvání nebo povytažení a odložení do dřezu.
Údržba Při výběru dřezu bychom měli klást důraz na jeho snadnou údržbu. Nejsou vhodné hluboké profily a drážky, které nám znesnadňují čištění. U nerezových dřezů může častým používáním dojít ke ztrátě lesku a mohou se na nich objevit škrábance. U granitových dřezů nečistoty ulpívají na povrchu jen lehce, a proto je čištění snadnější a rychlejší. Díky vysoké tvrdosti nehrozí poškození při pádu nádobí a lze je čistit běžnými kuchyňskými čistidly včetně písků. Odolávají teplotě až 230°C a neponičí je ani drastické čisticí látky používané v kuchyních. Při rozhodování, jaký typ dřezu zvolit k naší kuchyňské lince, bychom měli dát přednost hlavně funkčnosti a kvalitě a v tomto ohledu rozhodně nešetřit. Tato investice se nám mnohonásobně vrátí v naší spokojenosti při každodenní práci v kuchyni.
Jak správně zvolit dřez (vypracováno firmou BLANCO) – Pokud to velikost kuchyně dovolí, měli bychom si dopřát dřez alespoň o šířce 60 cm. – Dřez může být vybaven excentrickým ovládáním, jímž vypustíte vodu otočením knoflíku. – K dřezu je ideální baterie s výsuvnou sprchou, kterou dosáhneme do všech koutů dřezu. – Myjeme-li ve dřezu nádobí, přijde vhod druhá výlevka. – K zpracování zeleniny může být přizpůsoben i dřez. Výhodná je krájecí deska tvarem odpovídající dřezu. – Při volbě velikosti dřezu myslete na to, jak velké kusy nádobí v něm budete mýt. – Dřezy firmy BLANCO lze kombinovat s několika variantami systému třídění odpadu. – Dřez lze umístit i pod okno, pokud je vybaven vhodnou baterií. – Kdo šetří každý pohyb, může začít systémem Blanco select-box. Po odklopení víčka padají odpadky šachtou rovnou do koše. – Nerez je materiál klasický a nadčasový, silgranit je materiál současnosti a budoucnosti – tvrdost mu dodává 80 % drceného křemene, tepelná odolnost je 230 °C.
Možnosti zabudování dřezu (vypracováno firmou BLANCO) – Zabudování nerezového dřezu do roviny s deskou zespodu, – zabudování nerezového dřezu do roviny s deskou shora, – zabudování pod desku shora, – zabudování pod desku zespoda, – dřez ve formě modulu (je součástí nerezové desky).
Kontakty: ALVEUS, areál ETA, Jablunkov, tel./fax: 558 359 750; BLANCO, Zelený pruh 109/1091, Praha 4, tel.: 241 443 498; TEKA, Košinova 66, Brno, tel.: 549 210 478
text: Renata Raušerová foto: archiv |
Správný výběr
Ačkoli v mnoha domácnostech se myčka stala jejich nedílnou součástí, je kuchyňský dřez stále nepostradatelným zařízením každé kuchyně. Přinášíme několik inspirativních nápadů, jak si zpříjemnit a ulehčit práci vhodným výběrem kvalitního a vhodného dřezu.