Tradiční bazény v 70. a 80. letech neznaly jiné provedení než z armovaného betonu nebo z betonových bloků budované ve výkopu. V tomto ohledu je současná nabídka daleko širší. Od těch nejjednodušších až po vskutku luxusní. Od polyetylenových a plastových až po hliníkové bazény nebo stavby s keramickými obklady.
Kromě stabilních, zapuštěných bazénů betonových nebo sklolaminátových, jejichž největší výhodou je větší možnost pohybu a vyžití ve vodě, nabízí současný trh také mobilní bazény upevněné na kovových rámech, které jsou sice lacinější, ale v zahradě příliš parády nenadělají. Naopak jejich výhodou je nižší cena a možnost bazén přes zimu složit. I voda v nich se díky tenkým stěnám rychleji prohřívá (a naopak chladne).
Chceme vám proto nabídnout ucelenější přehled jednotlivých typů bazénů a informace o tom, co od nich můžete očekávat.
Samonosné nadzemní bazény
Na těchto jednoduchých bazénech ze speciální gumy si můžete vyzkoušet, jaké je to mít na zahradě vlastní koupání. Prodávají se v krabicích a jejich „oživení“ není žádná věda. Stačí zvolit vhodné rovné místo, upravit podklad, nafouknout obvodový prstenec a postupně je napouštět vodou. Prstenec se zvedá vzhůru a tím současně vztyčuje stěny bazénu. Je jasné, že se tyto bazény spíše hodí jako dětské koupaliště. Bývají také náchylné k protržení, na druhou stranu jsou pro děti maximálně bezpečné, protože všechny části jsou z gumy.
Jednoduché nadzemní bazény se samonosnou konstrukcí
Tento typ nadzemních bazénů, nejčastěji modré barvy, má vnitřní fólii a staví se na povrch terénu. Stačí opět jen najít vhodné rovné místo a připravit kruhový podklad. Tedy odkopat drny, udusat hlínu, vysypat podkladovou plochu jemným pískem, položit geotextilii a bazén sestavit. Ještě před 12–15 lety to byl standard, ale dnes už jsou spíše na ústupu.
Bazény s možností zapuštění do země
Typ bazénů, který způsobil před několika lety doslova revoluci. Jde o novou generaci montovaných bazénů, které lze sice ponechat na povrchu, ale jednoduše se dají také úplně nebo jen částečně zapustit do země. Mají totiž speciálně vyztuženou konstrukci a jejich stěny jsou vyrobeny z velmi odolných materiálů s vysokou antikorozní ochranou. Venkovní stěny už nejsou modré, ale mají atraktivní dekor věrně imitující dřevo.
Záleží jen na vás, případně na doporučení vašeho zahradního architekta, zda si bazén zapustíte úplně, nebo jen částečně a jak si jeho okolí dotvoříte. Možnosti jsou neomezené.
Zapuštěná klasika i moderna
Mezi klasickými bazény určenými výhradně k zapuštění do země jsou velké rozdíly, pokud jde o použité materiály a konstrukční řešení. Obecně se dělí na bazény fóliové, sklolaminátové, keramické a kompozitní.
Konstrukce fóliových bazénů je tvořena silnostěnným pozinkovaným plechem s antikorozním nástřikem plastové vrstvy, vnitřek bazénu tvoří zpevněná vnitřní fólie s UV filtrem a mozaikovým vzorem. Žádané jsou především díky příznivému poměru mezi pořizovací cenou a užitnou hodnotou.
Sklolaminátové bazény jsou mimořádně pevné, protože jsou vyrobeny z polyesterových materiálů a navíc vyztuženy sklolaminátovými vlákny. Z vnější strany jsou opatřeny silnou vrstvou polyuretanového nástřiku, což jim dodává vynikající tepelněizolační vlastnosti. Nespornou výhodou oproti svařovaným plastovým bazénům je zcela hladký vnitřní povrch a pevné monolitní provedení bez jakýchkoliv spojů a svarů.
Vrchol mezi zapuštěnými bazény představují ty, které jsou vyrobeny z keramických materiálů. Tyto luxusní bazény jsou skutečnou ozdobou zahrad. Unikátní je struktura bazénové stěny, jejíž jádro tvoří silná keramická vrstva, tedy high-tech materiál využívaný pro své jedinečné vlastnosti i v kosmickém průmyslu. Keramická vrstva dodává bazénu jedinečnou pevnost a slouží také jako vysoce efektivní tepelná izolace. Za popularitu vděčí originálnímu vzhledu, dosaženému aplikací speciálně vyvinutých barev Bi-luminate s 3D efektem.
Kompozitní bazény se vyznačují speciální konstrukcí a tvoří je panely z kompozitních materiálů. Díky tomu je možné sestavit širokou škálu tvarů. Mají atraktivní široké vstupní schodiště. Lze si vybrat z mnoha různých barev a vzorů vnitřního fóliového obložení. Oblíbené jsou pro dvojúrovňové řešení dna – s mělčinou pro děti a hlubší částí pro skákání do vody.
Evropskou a i českou novinkou jsou design-kompozitní bazény, které na první pohled okouzlí francouzským šarmem, čistými liniemi a nadčasovými tvary. Jsou uzpůsobeny i ke snadnému zapuštění do stylové dlažby nebo kamenných či dřevěných teras.
Novinka - bednění z polystyrenu |
U ALBISTONE G2 (tj. bazénů tzv. druhé generace) se používají pouze taková polystyrenová bednění, která nesublimují, jsou odolná proti stárnutí a jsou hygienicky a ekologicky nezávadná. Stavba z polystyrenových tvárnic je navíc velmi jednoduchá a rychlá, ušetří práci při montáži stěny i při samotné betonáži. Polystyrenové ztracené bednění je stavebním prvkem, který je schválený Technickým a zkušebním ústavem stavebním Praha. |
Další konstrukční možnosti
Na českém trhu lze nalézt i další typy bazénů, například nerezové bazény. Jejich výhody spočívají ve vysoké odolnosti a také snadnosti čištění, jsou ovšem vyváženy velmi vysokou cenou.
Mezi stálou klasiku patří ale i zděné bazény z prostého betonu, železobetonové konstrukce či pro menší typy se dá použít technologie armovaného asfaltobetonu. Ze železobetonu se vyrábějí také bazény prefabrikované, dále pak ze stříkaného železobetonu či bazény z korpusů – montované z dílů. Výjimkou nejsou ani jiné materiály, například stavby z už zmiňovaných ocelových anticoro či pozinkovaných plechů, z hliníkových plechů, ale také třeba ze dřeva.
Variantou pak jsou také kombinace různých materiálů a technologií: například zděný obvod vystlaný fólií apod. Novinkou zrychlující výstavbu a zlepšující izolační vlastnosti bazénu je kombinace vany ze speciálního plastu se ztraceným bedněním z polystyrenu.
Slovo odborníka |
Rudolfa Pejši ze společnosti Bazény Desjoyaux jsme se zeptali: Co bychom neměli určitě podcenit při výběru bazénu? Jsou pouze dva prvky, na kterých se rozhodně nevyplatí šetřit. Jde o vlastní konstrukci bazénového tělesa a o filtraci. U filtrací si můžete vybrat mezi pískovou filtrací a filtrační jednotkou bez potrubních rozvodů. Obě varianty, pokud jsou dobře navrženy, vám zabezpečí požadovanou kvalitu bazénové vody. Výhodou filtračních jednotek nebo panelů je jejich jednoduchost a rychlost instalace a fakt, že nepotřebují žádné potrubní rozvody ani prostupy do bazénových stěn, které mohou být příčinou úniku vody v budoucnosti. Navíc u filtračních jednotek není potřeba ani žádné technologické zázemí. Konstrukce existují různého typu – základní typy jsou plastové, laminátové, nerezové a železobetonové. Plastové výlisky (plastové bazény) jsou nejlevnější. Mají ale mnohem menší životnost. Plast je náchylný na teplotní rozdíly (den/noc), které jsou v našem kontinentálním podnebí nemalé. Plast „pracuje“, a to i o několik centimetrů, což může vést k zvlnění, resp. až prasknutí plastové vany – vlastní bazénové konstrukce. Ostatní typy jsou sice nákladnější, ale jejich životnost je prakticky neomezená, zvláště pak u železobetonových konstrukcí. |