Bambusy vnímáme především jako okrasné rostliny. Méně už jako stavební materiál, parkety či nábytek. V našich klimatických podmínkách dochází velmi často k jejich poškození a uhynutí. Abychom mohli tyto rostliny úspěšně pěstovat, musíme splnit jejich veškeré nároky, vytvářet chráněná stanoviště, dbát na kvalitu půdy, pravidelnou zálivku i další nezbytnosti podle konkrétního druhu bambusu.
Více článků z rubriky ZAHRADA na www.mujdum.cz nebo www.modernibyt.cz. |
Nejen mrazuvzdornost
Bambusy patří k velké rodině trav, existuje více než 100 rodů a v celém světě najdeme téměř 1 100 druhů. Některé jsou vysoké jenom pár centimetrů a používají se jako alternativa k trávníkům, jiné dosahují výšky až 35 metrů. V našich klimatických podmínkách mohou druhy Phyllostachys dosáhnout až 5 metrů výšky. Potřebují ovšem profesionální péči a kvalitní půdní podmínky.
Jan Kocourek, jeden ze zakladatelů komunity českých bambusářů, vysvětluje zájemcům, co znamená pěstování bambusů v našich podmínkách. Nabízí dokonce vlastní seznam nejodolnějších druhů, které sám osobně vyzkoušel. „Jsou to několika zimami prověřené druhy, se kterými lze začít, pokud přesně nevíte, čemu se na vašem stanovišti bude dařit. Je však dobré mít na paměti, že bambusy jsou u nás pouze na návštěvě. To znamená, že i ty nejodolnější mohou mít po zimě na nevhodných stanovištích určité problémy. Kromě jiného záleží i na původu a kondici sazenic a také na době, kdy se sázejí. Nejlepší je podle našich zkušeností sázet na jaře, na podzim sázené rostliny nemusejí dobře zakořenit a přes zimu i odolná kvalitní sazenice může utrpět poškození kvůli nedostatečnému kořenovému systému a problémům s vodou,“ podotýká. Je jasné, že ve všech případech je třeba dodržet přísné pěstební nároky, dostatek vláhy po celý rok, chráněné místo před zimním větrem a dostatečně kvalitní propustnou výživnou půdu podle druhu bambusu. Z výkladu je patrné, že odolnost bambusů závisí kromě mrazuvzdornosti také na dalších již zmíněných faktorech. Mají dokonce dost často na zimní poškození větší vliv než samotný mráz. „Výjimkou nejsou situace, kdy tvrdší zimu přežijí lépe bambusy s nižší odolností proti chladu, avšak na lepším stanovišti a s odpovídající péčí než druhy odolnější, avšak zanedbávané,“ upřesňuje Jan Kocourek a dále představuje, jak má vypadat správné stanoviště pro bambusy.
Vhodné stanoviště
V pražském bambusáriu mají teplé a chráněné stanoviště bez mrazivých větrů, vysokým tyčovým druhům dopřávají více slunce, nižší pokryvné bambusy a trsnaté fargesie tu mají polostín nebo zastínění od východu a jihu. Z hlediska územního se jim dle výkladu Jana Kocourka nejlépe daří v okolí Prahy, v teplejších oblastech středních Čech a na chráněných stanovištích jižní Moravy. Z pěstování ale nejsou vyjmuty ani ostatní regiony. Se zdravými a kvalitními rostlinami se můžeme setkat také v Jihočeském kraji, na Plzeňsku, Mostecku, Královéhradecku, či na Ostravsku. Naopak bambusům se moc nedaří na Vysočině, Liberecku, Karlovarsku nebo v podhůří či horských oblastech. „Ani v drsnějších lokalitách se ale pěstování bambusů bát nemusíte, pouze je potřeba vybírat chráněná stanoviště s kvalitní půdou a vhodné druhy, mezi něž řadíme hlavně trsnaté fargesie,“ dodává náš průvodce. Podrostové bambusy jsou ze své domoviny zvyklé na chladnější stinnější stanoviště a v zahradách se mohou objevovat až do výšky 800 metrů nad mořem. „Nejlepší pro tyto účely je selekce ze semen F. nitidy – Fargesia jiuzhaigou, protože má malé jemné listy, které v době, kdy fouká vítr, je delší dobu sucho nebo mrzne, dokáže stočit. Tím sníží výpar a je připravena na horší povětrnostní podmínky,“ vysvětluje.
Rozhoduje i dobrá zemina
Neméně důležité (kromě regionu a volby správného druhu) je ovšem také konkrétní stanoviště na konkrétní zahradě a dobrá zemina. Při nákupu bambusů doporučují zkušení bardi vybírat vhodné rostliny přímo u prodejce, se kterým můžeme v klidu podiskutovat o tom, odkud jsme, jaké jsou u nás povětrnostní podmínky, případně jaké místo na zahradě jsme schopni bambusům vymezit. Pro dobrý růst a vývoj totiž potřebují kvalitní humózní propustnou zeminu, což bývá v našich podmínkách trochu problém. Pokud máte na svém pozemku jílovitou nebo jinou podobně těžkou, nepropustnou mazlavou půdu, je třeba dobře zvážit, jak do ní bambusy zasadit.
Jan Kocourek doporučuje podobně jako u azalek nebo rododendronů vykopat větší jámu, na dno nasypat vrstvu drobného štěrku, keramzitu nebo kačírku jako drenáž a pak teprve do vyměněného patřičně kvalitního substrátu bambusy sázet. Pokud bychom chtěli míchat substrát pro bambusy sami, je dobrý tzv. třísložkový, který se skládá z kvalitního kompostu, písku a kvalitní zahradní zeminy. Kompost nikdy nenahrazujeme surovou rašelinou, ta je na ně příliš kyselá. Bambusy mají rády neutrální půdy, ale například fargesie snesou i lehce kyselejší lesní půdy s listovkou.