Než začnete vybírat, musíte znát odpověď na čtyři zásadní otázky týkající se jeho budoucího provozu. Jakou vodu chcete čerpat, odkud ji budete čerpat, jak často a jaké množství. Čerpání dešťové vody nevyžaduje speciální konstrukci čerpadla, ale je nutné pořídit vhodný sací koš, který zabrání vniknutí nečistot, jako např. listí, trávy apod. do čerpadla. Musí být vybaven velmi jemnou mřížkou.
Odkud budete vodu čerpat?
Výběr čerpadla závisí na tom, zda se jedná o vodu říční či rybniční, vrt nebo studnu, jak hluboko je hladina vody a jak je zdroj vody vzdálen. Povrchová čerpadla umí čerpat vodu pouze z hloubky 8 m. Čerpání z větší hloubky vyžaduje čerpadlo ponorné. Z technického hlediska tedy zdroj vody rozhoduje. Pokud je výška mezi sáním a hladinou vody menší než 8 m včetně ztrát v ležaté části sacího potrubí, použijte vodárnu s čerpadlem na povrchu, v opačném případě vodárnu s čerpadlem umístěným ve studni nebo vrtu. Ponorné čerpadlo lze použít téměř vždy. Je sice dražší, ale má určité výhody.
Výkon čerpadla
Výškový rozdíl vody je jednou z veličin důležitých k vypočítání výkonu čerpadla. Je třeba sečíst všechny výšky od zdroje (hladiny) vody k výtoku a přičíst výškovou ztrátu 1 m za každých 10 m délky ležatého potrubí (např. při čerpání vody ze studny do domu na opačné straně pozemku). Zároveň je nutné si umět převést na metry jiné veličiny: 10 m výšky odpovídá 1 Atm, 100 J/kg, 0,1 MPa.
– Hs, Ls(Hs) výška hladiny (od hrdla čerpadla po nejnižší hladinu vody)
– (Ls) vzdálenost studny od uvažovaného umístění vodárny
- Pro určení potřebného tlaku vody (MPa) v místě spotřeby je třeba znát umístění a typy spotřebičů: automatická pračka, myčka nádobí atd.
- Pokud chcete čerpat vodu z řeky nebo potoka, může být rozhodujícím činitelem vzdálenost vašeho pozemku od zdroje vody. v tomto případě nemusí hrát nejdůležitější roli technické parametry čerpadla, ale zabezpečení proti krádeži. Proto je lepší použít povrchové čerpadlo na vlastním pozemku než ponorné u zdroje vody mimo pozemek.
Mohlo by vás zajímat: Tipy pro efektivní zavlažování zahrady
Četnost čerpání
Potřebujete čerpadlo k občasnému použití např. na zahrádce, nebo trvale v rodinném domku? Případně v nasazení 24 hod. denně? Pro občasné použití se doporučují plastiková čerpadla, pro stálý provoz nerezová čerpadla. Pokud chcete vodou zásobovat nemovitost, neobejdete se bez tzv. domácí vodárny. Součástí domácí vodárny je tlaková nádoba, dnes většinou membránová, která zabraňuje častému spínání čerpadla.
Do prostor s nedostatkem místa můžete využít kompaktní automaty (není třeba pořizovat tlakové nádoby, tlakový spínač a ostatní komponenty). Výhodou kompaktních vodáren je automatický provoz – čerpadlo se spouští pouze v okamžiku, kdy se spotřebovává voda. Výkon domácí vodárny je vždy dán výkonem čerpadla, a nikoliv velikostí nádoby, která ovlivňuje četnost spínání čerpadla. Velikost nádoby se proto dá odvodit z údajů o spotřebě vody. Raději ponechte řešení celkové sestavy na odborníkovi.
Jaké množství vody čerpat?
Dalším z důležitých ukazatelů pro koupi čerpadla je množství vody (průtok), které chcete čerpat. Označuje se písmenem Q, jednotky jsou l/s, l/min., m3/hod. Pro stanovení průtoku se používají dva ukazatele, počet osob v domácnosti a spektrum využití vody. Zejména druhý ukazatel je v současné době bazénů, saun, myček na nádobí a rozsáhlých zahrad důležitý. Z tohoto důvodu stouply v posledních několika letech nároky na okamžitou spotřebu vody zejména v rodinných domech. Pro zásobování takového domu je nutný průtok okolo 3 m3/hod. s dostatečným tlakem.
Pro zalévání na zahrádce a podobné příležitosti by měla postačit čerpadla s průtokem do 2 000 litrů za hodinu.
Pozor na kolísání tlaku |
Pro objekty s proměnnou spotřebou vody, ale nutností udržet konstantní tlak jsou vhodné domácí vodárny s frekvenčním měničem, který trvale snímá tlak v systému a mění otáčky čerpadla v závislosti na aktuálním průtoku vody.
|
Typy čerpadel
Čerpadlo je soustrojí složené z pohonné jednotky a vlastního čerpadla, které uděluje vodě pohybovou energii. Z hlediska konstrukce rozlišujeme tyto typy čerpadel:
- Odstředivá čerpadla (nejrozšířenější):
– Odstředivá článková a normová (nejsou samonasávací). Před zahájením provozu je nutné zalít čerpadlo i sací potrubí vodou.
– Samonasávací s ejektorem (tzv. JET): stačí zalít pouze čerpadlo.
– Plně samonasávací (SVA): nedostatkem je malá životnost a větší spotřeba energie.
- Vřetenová čerpadla – transportují vodu otáčením nerezového šneku v gumovém statoru. Předností je vysoký výtlak (až 80 m vodního sloupce), nedostatkem je omezený průtok na 60 l/min. a vyšší riziko poškození hydraulické části čerpadla při chodu na sucho (bez vody).
- Vibrační čerpadla – místo elektromotoru je pohání elektromagnet, který v rytmu síťového kmitočtu přitahuje ocelovou kotvu, uloženou v gumě, a vhání tak vodu do potrubí. Předností je výtlak do 40 m. Tato čerpadla jsou však choulostivá na vniknutí nečistot a mají malý průtok (maximálně 25 l/ min.) a maximální dobu provozu 4 hod.