(Komerční prezentace)
Kvalitní dřevo je základ
Zahradní domky jsou převážně ze dřeva, proto byste měli dávat dobrý pozor při jeho nákupu. Dřevo musí být tvrdé, dobře a snadno udržovatelné pomocí lazur, olejů či laků. Mezi kvalitní dřeva pro výrobu zahradních domků patří třeba smrk.
Před nákupem je dobré nasbírat i pár informací o konstrukci. Nejčastěji se setkáte s dvěma typy. Srubová a palubková konstrukce. V prvním případě si doslova můžete představit srub, kdy do sebe jednotlivé díly zapadají, a vytváří tak velmi bytelnou stavbu. Bohužel kvůli vyšší ceně se na trhu asi častěji setkáte s druhou palubkovou variantou. Tento typ stavby je samozřejmě taky dobrý. Palubky jsou o něco slabší, a tak nemají tak perfektní izolační vlastnosti. V případě domků v akci se vždy zajímejte a původ stavby. Pamatujte, že zahradní domek vám má sloužit dlouhá léta, ne-li celý život. A je jedno, zda ho využíváte k rekreaci nebo jen na nářadí.
Kdo mi domek postaví?
Všechny malé dřevostavby, pergoly či přístřešky na auta se většinou prodávají demontované. Po jejich nákupu vám firma přiveze takovou větší stavebnici. Nabízí se otázka, zda si stavebnici složíte sami, nebo si připlatíte a necháte to na odbornících, kteří stavebnici přivezli. S trochou šikovnosti jisto jistě domek zvládne smontovat každý zručný kutil. Proč by to ale dělat neměl? Odpověď je prostá. I když vás prodejci většinou od této akce neodrazují, má to háček. Pokud si stavbu postavíte svépomocí, dobrovolně se zbavujete až pětileté záruky, která se jinak vztahuje na servis celého zahradního domku.
Potřebuju povolení?
Když už jsme u té realizace stavby, je záhodno zmínit ještě něco málo z úřední desky. Většině z nás asi dá rozum, že zatěžovat stavební úřad s výstavbou de facto kůlny nemá smysl. Protože v případě výstavby něčeho tak malého, jako jsou zahradní chatky na vlastním pozemku, určitě nebude potřeba stavební povolení. To má sice náš selský rozum pravdu, ale dejte pozor, abyste nenarazili, až po vás budou úředníci chtít tzv. územní rozhodnutí nebo souhlas. Což je schematický výkres stavby plus podpisy sousedů, že s realizací souhlasí. A ještě jedna maličkost. Zahradní domek musí stát alespoň 2 m od hranice vašeho pozemku.
Vyberte si domek dle svých potřeb
Závěrem se asi hodí říct, že co zahradní domek, to jiný účel. S účelem jde ruku v ruce i velikost, uspořádání domku i cena. Zatímco v domku na nářadí si vystačíte s užitným místem okolo 6 m2, v chatce určené k rekreaci už budete potřebovat o pár metrů navíc. Všechny typy domků mohou disponovat například zastřešenou terasou nebo zastřešeným parkovacím místem.