(Komerční prezentace)
1. Výběr rostlin pro balkon či terasu
Před konečným rozhodnutím o tom, jaké rostliny budou zkrášlovat váš balkón nebo terasu, si odpovězte na tyto otázky:
- Kolik místa pro rostliny máte?
- Je váš balkón situován na severní, jižní, východní nebo západní stranu domu a kolik hodin slunečního svitu si rostliny užijí?
- Jaké barvy a vůně se k vám hodí?
- Chcete jen okrasné rostliny nebo se pustíte do pěstování a sklízení?
2. Rozvržení a kombinace rostlin
Stinný balkón / stinná terasa: Na severní stranu se hodí sezónně kvetoucí rostliny v kombinaci s víceletými rostlinami. Absolutní klasikou je fuchsie. Kvete a daří se jí tam, kde jiné balkónové květiny chřadnou. Dále můžete vybírat z rostlin jako je netýkavka, oměj, zvonek, hortenzie, srdcovka nádherná, begónie a dalších.
Malý balkón / malá terasa: Při nedostatku místa je uspořádání plochy ještě důležitější. Pokud potřebujete místo uspořit, pověste truhlíky ven na zábradlí. Nebudou vám zasahovat do prostoru pro stůl a židli. Rostliny lze také pověsit na zeď nebo na strop. Jestli toužíte po rostlině olivovníku, kupte si jeho miniaturní podobu. Při pravidelném zastřihávání zůstane malým stromkem.
3. Péče o letničky
Pokud si vašich květin, které jsou nejkrásnější a nejčilejší v létě, chcete dlouho užívat, měli byste se řídit následujícími tipy.
Prostříhání v odkvetlém stavu
- Balkonové květiny, jako např. kopretinovec dřevnatý nebo paprskovky potřebují pro svůj rozkvět místo. Proto by se měly uvadlé květy pravidelně vystřihávat, aby mohly dorůstat nové.
Protisluneční ochrana
- Aby se kořeny květin v létě tak silně nezahřívaly a tím nepoškozovaly, pomůže dát přes ně v době poledního horka slunečník. Anebo jim vytvořte ve květináči izolační vrstvu z polystyrenu.
Zalévání
- Rostliny nezalévejte příliš studenou vodou.
- A v horkém dni by se neměly zalévat v době, kdy slunce nejvíc praží. Kapky vody na listech či na květech totiž působí jako optická čočka.
- Zavlažovací systémy nebo zásobníky na vodu v nádobách usnadňují zalévání, pokud občas zapomenete na konev. Ale sem tam zkontrolujte, zda zavlažovací systémy také ještě fungují.
- Příliš mnoho vody může uškodit. Nahromaděná voda nebo stojatá voda v květináčích může poškodit kořeny rostlin.
Hnojení
- Každá rostlina má své požadavky. Zatímco jedné hnojivo výborně prospívá, druhá rostlina uhyne, pokud ho dostane příliš. Zeptejte se v jednotlivých případech našich prodavačů v prodejnách HORNBACH, kolik hnojiva je konkrétně zapotřebí.
- V podstatě se rozlišuje mezi organickými hnojivy a minerálními hnojivy. Organické hnojivo je ponecháno v přírodním stavu a má pomalejší účinek, zatímco minerální hnojivo je vyrobeno chemicky a může působit rychleji.
- Milovníkům rostlin, kteří nechtějí přihnojovat každý týden, se doporučuje hnojivo s dlouhodobým účinkem.
Další tipy k pěstování bylinek a zeleniny a péči o rostliny v květináčích a kbelíkách najdete zde.