Netradiční zelenina mangold
V druhé polovině května se sázejí teplomilné květiny i zelenina, například křehký mangold. Tato listová a řapíkatá zelenina je blízce příbuzná řepě a pěstovali ji už ve starém Egyptě. Potřebuje kvalitní, hlinitopísčitou, nepříliš mokrou půdu a slunnou polohu chráněnou před větrem. Listy do čerstvých salátů lze odebírat hned, jakmile rostlina zesílí, vydrží až do prvních mrazů. Kromě lahůdkových řapíků má rostlina i nezanedbatelnou estetickou hodnotu, zvláště kultivar ´Rhubarb Chard´ se sytě červenými řapíky.
Letničky
V polovině května, po „ledových mužích“, by již noční a ranní teploty neměly klesat pod nulu. Ať už máte sadbu letniček vysetou a přepikýrovanou doma, nebo ji kupujete, nastala doba k jejich výsadbě na zahradu, terasu či na balkon. Letničky potřebují lehčí hlinitopísčitou zem a slunné místo. Skoro žádným nesvědčí těžká mokrá půda, na příliš zastíněném místě nekvetou nebo jen málo. Nejlepší je poloha chráněná před prudkým větrem.
První sklizeň
Už v květnu lze sklízet ze zahrádky první ovoce – borůvkám podobné plody zimolezu kamčatského (Lonicera kamtchatica). Tento metrový opadavý keř skutečně pochází z východního Ruska a ve své velmi studené domovině má jen krátkou dobu vegetace. Plody jsou jemně sladkokyselé, borůvky připomínají tmavomodrou barvou i velikostí, tvar však mají oválný. Za vyzkoušení rozhodně stojí.
Kvetou skalničky
Plamenka šídlovitá (P. subulata) patří k nejoblíbenějším skalničkám, roste ve dvou poddruzích na severovýchodním pobřeží USA a v Kanadě. Nízký plazivý až polštářovitý druh se rozrůstá do rozsáhlých koberečků, výškou nepřesahuje 10 cm. Vykvétá v dubnu až červnu. Květenství mívá 2 až 3 květy v živých, převážně růžových odstínech. Pěstuje se množství kultivarů, některé z nich dvoubarevné s očkem. V přírodě roste na chudých kyselých půdách, na štěrkovitých nebo písčitých suchých stráních. Nemá žádné zvláštní požadavky na půdu, důležitý je dostatek slunce a dobré odvodnění stanoviště.