Zcela jinou zátěž musí snášet podlaha v předsíni nebo na chodbě, kam přicházíte v létě i v zimě, za deště i mrazu rovnou zvenku, v kuchyni, kde je neustále velký provoz, a v málo frekventované ložnici nebo pracovně, kde projdete dvakrát za den. Záleží také na tom, zda máte malé děti, psa, zda v domě bydlí osoby se sníženou pohyblivostí či mladá bezdětná dvojice. Proto se vyplatí si výběr podlah pečlivě rozmyslet s ohledem na jejich trvanlivost, odolnost, nároky na údržbu, fyzikální vlastnosti a samozřejmě cenu.
Rozdělte dům na zóny
Při úvahách o výběru podlahy se vyplatí rozdělit si plochu domu podle provozu na nejvíce vytížené a méně vytížené úseky. K těm prvním určitě bude patřit předsíň, vstupní chodba, koupelny, případně kuchyň. Tady se nejčastěji pohybujeme, podlaha se nejvíce špiní, musí se často vytírat. Zde se tedy vyplatí investovat do trvanlivé krytiny s hladkým povrchem, která se dá snadno vytřít. Nejpoužívanější jsou keramické dlažby, zejména velkoformátové, ale podobné vlastnosti mají i různé lité stěrky a další krytiny, které se řadí mezi tzv. zátěžové. Rodiny s malými dětmi do této zóny někdy zahrnují i obývací pokoj, zvláště když děti běhají se psem ze zahrady přímo k jídelnímu stolu.
Společná obývací část, zejména ta odpočinková (sezení u televize), je zpravidla „výkladní“ skříní domu, musí působit hezky a příjemně, a proto sem majitelé volí krásné podlahy, především z přírodního dřeva. Ať už jde o klasické parkety nebo vlysy, fošny či vícevrstvé lamely, ušlechtilý materiál vyžaduje určitou ohleduplnost a údržbu (jednou za pár let je třeba je zbrousit, nalakovat, navoskovat či naolejovat). A i při veškeré péči přirozeně stárne, získává patinu působením mechanického opotřebení a mění barvu vlivem UV záření (zesvětlá či naopak tmavne).
V rodinách s dětmi bývá praktickou a cenově výhodnou alternativou k nákladnému dřevu například laminát nebo vinyl. Tyto krytiny díky moderním technologiím zpracování vypadají krásně (nerozeznáte je od dřeva, kamene či jiných přírodních materiálů), jsou levnější, dají se vytírat a poměrně snadno opravit. Výrobci nabízejí velkou škálu dekorů. Lze je použít i do chodeb a některé typy (v provedení s voděodolnými spoji) i do kuchyní a koupelen. Krásně tak sjednotíte například všechny (nebo téměř všechny) podlahy v přízemí domu.
Nejméně zatíženou částí interiéru bývají ložnice, zejména pokud jsou odděleny v horním podlaží nebo samostatném křídle domu. Zde není třeba se bát dřeva nebo koberců. Dětské pokoje, zvláště u ratolestí předškolního a mladšího školního věku, musí čelit značnému náporu a snadno se udržovat. Malé děti si ještě často hrají na zemi, proto je žádoucí teplý měkký a zdravotně nezávadný podklad. Tím může být například kusový koberec (na laminátové, dřevěné či vinylové podlaze). Zajímavým tipem je také korek – měkká, na dotek teplá podlaha s přírodním složením.
Domovní „popelky“, jako jsou technické místnosti, spíže, sklepy, si pak vystačí s levnou podlahou, která se dá občas snadno vytřít. Může to být levnější dlažba, PVC, ve sklepích a v garáži třeba jen cementová stěrka. Záleží na konkrétním využití a vašich nárocích.
Výhody jednotné podlahy
Jednotné podlahy přispívají k estetickému sladění interiéru a opticky zvětšují prostor (zvláště podlahy světlých barev). Moderní krytiny, jako je vinyl, laminát, ale i některé druhy dřevěných podlah, lze použít i na povrch schodišťových stupňů, což přináší velký estetický efekt, zejména pokud je schodiště otevřeno do společného obývacího prostoru.
Díky stejné tloušťce a jednotnému podkladu je také pokládka podlahových krytin jednodušší a rychlejší a lze snadno dosáhnout bezbariérového řešení bez prahů. Výhodou jsou i stejné fyzikální vlastnosti podlahové plochy v jednotlivých zónách – zjednoduší se úklid i údržba, lze očekávat stejné „chování“ v různých místnostech – např. při použití podlahového vytápění. Povrch podlah bude také stejnoměrně stárnout, takže interiér si v průběhu času bude zachovávat jednotný vzhled.
Slovo odborníka: Jak vybírat dřevěnou podlahu |
Radí Ing. Milan Mrkáček ze společnosti Kratochvíl Parket Profi: Často se u novostaveb setkávám s tím, že lidé jsou schopni si naplánovat, jakou si koupí varnou konvici, podlahu ale vybranou nemají. A když je novostavba hotová, do koupelny chtějí položit jiný typ krytiny než do chodby a najednou jsou překvapeni, že musejí udělat další stavební úpravy, změnit výšku podkladu, aby měli různé krytiny v jedné rovině. Proto doporučuji, aby už ve fázi přípravy stavby měli lidé vybrán typ krytiny. Dekor mohou zvolit až těsně před realizací interiéru. Při výběru konkrétního dekoru je třeba vzít v potaz, že krytina je celoplošný designový prvek, takže interiér je nutné ladit od podlahy, ne podle jednoho malého stolku. Univerzální dřevinou je dub, poměrně snadno se k němu vybírá zařízení. Čím extravagantnější a výraznější dřevinu zvolíte, tím je obtížnější sladit celý interiér. Takže pokud chcete dřevěnou podlahu a ještě nemáte představu o interiéru, volil bych právě dubovou podlahu. Při rozhodování je třeba kromě účelu místnosti zohlednit i její rozlohu, orientaci na světovou stranu a s tím související světelnost. Tmavé dřeviny nejsou doporučovány do malých prostor orientovaných na sever (interiér by se tím opticky zmenšil a „zatemnil“), naopak jsou vhodné do velkých místností s dostatkem denního světla, s orientací na jih a s velkými prosklenými plochami. S tím souvisí i velikost lamel, do malé místnosti o deseti metrech čtverečních je nesmysl dávat větší formáty lamel. Ale i na to už dnes pamatují výrobci, např. Kährs představil kolekce dřevěných podlah Lux a Lumen, které mají jednotný design, ale různé délky lamel, vhodné do různě velikých prostor. |