Malebný kraj ve Středočeském kraji v okrese Kladno na manžele Vašákovy zapůsobil: „Celý náš profesní život je svázán se zahradami a vodou, a to zcela jistě ovlivnilo i volbu této lokality,“ říkají s úsměvem na úvod naší návštěvy.
Inspirace přírodou
Převaha polí a lesů, krása luk a pastvin vzniklých dlouholetým spolupůsobením člověka a přírody lákají stále nové a nové rezidenty a původně malá vesnice se rychle rozrůstá. Manželé Vašákovi koupili v obci Dolany stavební parcelu o rozloze bezmála 3 000 metrů čtverečních – původně to bylo pole, proluka mezi zástavbou v obci. Svoji vysněnou zahradu budovali s největší péčí a trpělivě po částech. Nejprve navezli rašelinu a písek, ze sousedního statku jim půjčili potřebnou mechanizaci a proces úpravy pozemku mohl začít.
Také jsme navštívili: Zahrada k meditaci jako stvořená
Vytoužená přírodní scenérie po vzoru japonských zahrad měla být součástí stylového rodinného domu. „Představu o tom, jak by měl náš budoucí dům se zahradou vypadat, jsme s manželem měli. Oslovili jsme několik vcelku renomovaných architektů, ale teprve až projektantka z blízkého okolí nám vyšla vstříc a nic nám nevnucovala. Návrh jsme si nakreslili sami,“ vypráví paní Jitka Vašáková.
Projekt zvaný handmade
S výslednou realizací projektu, která v závěru obsahovala pouze drobné změny, jsou manželé spokojeni. Chtěli, aby kolem nich bylo dostatek zeleně, nárokovali si větší odstup od silnice a přímý vstup na zahradu. Zkušenosti s jezírky a kameny již měli a s dřevinami si nechali poradit: „V obci jsme se seznámili s pánem, který má s pěstováním dřevin dlouholeté zkušenosti, a navíc šlechtí opravdu krásné bonsaje. Ten nám poradil a pomohl usměrnit naše původní, trochu pošetilé představy,“ podotýká Jitka Vašáková a ukazuje své původní náčrty a sázecí plán. Nejprve sázeli po obvodu pozemku statné stromy a keře, přímo za domem pak mohutné smrky (Picea omorika), které chrání stavbu před větrem.
Najdeme tady i další krásné stromy, jako je třeba tisovec nebo metasekvoj a především mohutný solitér hadí smrk (Picea abies ´Virgata´). Z menších dřevin je třeba připomenout kromě listnáčů i krásně tvarované čarověníky z borovic a jedlí a stejně krásně tvarované túje. Důležitá pro ně byla kombinace s kameny. Ty označují za páteř projektu. „Kameny jsou pro nás úžasným materiálem, ty zajímavě tvarované jsme hledali na různých skládkách a pískovnách. Některé jsme použili jako výrazné solitéry, jako přírodní sochy. Nejsme přívrženci betonových ploch, proto jsme na příjezdovou cestu a cestičky zvolili jemný kačírek. Pro vyrovnání terénu okolo domu jsou na opěrnou zídku použity kameny z pole a okolí,“ dodávají.
Kámen a voda
Jaká by to byla zahrada v japonském stylu bez jezírek a kamenů. Manželé Vašákovi vybudovali nejprve menší nádrž o objemu 12 m3, okolo ní usadili pomocí jeřábu velké pískovcové kameny. Součástí jezírka byla původně i takzvaná bažinka, kterou ale majitelé posléze zrušili. Následovalo vybudování většího jezírka o objemu 25 metrů krychlových vody. Vybagrovaná zem byla použita na rozlehlou skalku, kterou rámuje suchá zídka z pískovce. Nad ní se nachází prameniště vodopádu s napájením z tlakového filtračního setu pro jezírka.
Nepřehlédněte: Zahrada v duchu toskánských tradic
„Voda se tady čistí mechanicky a biologicky. Filtrační systém se skládá ze tří filtrů, UV-C lampy a čerpadla pro zahradní jezírka. V nádrži se nacházejí okrasní karasi, především forma šibunk,“ dodává pan Vašák, který společně s manželkou zahradu pravidelně seká, hnojí, na jaře zaštipuje borovice a smrčky a během sezony tvaruje túje a jalovce.
Slovo majitelů |
Slovo majitelů: „Zaharada je jedním z našich koníčků. Budování jezírek a péče o ně nám přerostlo z koníčka v zaměstnání. V současné době dovážíme techniku pro čištění vody v jezírku, jako jsou jezírkové filtry, čerpadla, UV lampy, vysavače, přípravky proti řasám, čisticí bakterie a další potřeby pro zahradníky,“ říkají manželé Vašákovi. |