![]() |
Ještě předtím, než si miminko přinesete domů, je třeba se rozhodnout, zda mu zařídíte samostatný pokoj, nebo zda bude první měsíce života trávit společně s rodiči v ložnici. Protože maminka k miminku vstává několikrát za noc, je vhodnější v prvních měsících zvolit spíše druhou variantu. Obchody jsou plné věcí pro děti, proto není potřeba si pořizovat vše najednou. Stačí koupit jen to nejdůležitější, jako je oblečení, plenky, vanička, kočárek a postýlka, zbytek přijde na řadu později.
|
Postýlka a matracePostýlka je jednou z nejdůležitějších věcí, kterou je potřeba pro novorozence pořídit. Jejímu výběru věnujte zvláštní pozornost. Postýlka musí být pevná a bezpečná. Měla by mít bočnice s příčkami a jednu stahovatelnou postranici. Dětské postýlky se vyrábějí ve velikostech 120 x 60 centimetrů a 140 x 70 centimetrů.
Ujistěte se, že postýlka je vyrobena z kvalitních a nezávadných materiálů. Vzdálenost mezi příčkami by neměla být větší než 6–8 cm, aby dítě neprostrčilo hlavičku, a ne menší než 2,5 cm, aby mezi mimi nemohla uvíznout ručička nebo nožička. Veškeré hrany musí být zaobleny, aby se o ně dítě nezranilo. Plocha, na které je položena matrace, musí být vzdálena od vrchní hrany ohrádky minimálně 60 cm! Výškově nastavitelný rošt umožní nastavení do tří a více úrovní, abyste podle toho, jak dítě roste, mohli snižovat matraci. Nejvhodnější matrace je pěnová s dírkami zajišťujícími přístup vzduchu a potažená bavlněnou látkou. Měla by být spíše tvrdší a musí dosahovat až k postranní stěně postýlky. I když pořizujete postýlku z druhé ruky, matraci rozhodně kupte novou! Postýlka opatřená kolečky umožňuje pohyb po celém bytě. Dobře poslouží, zejména pokud nemáte dostatek místa, abyste pořídili jednu postýlku na noc a jednu na den.
|
Kam umístit postýlku
Při výběru vhodného místa dbejte, aby bylo dostatečně klidné, teplé a světlé. Postýlku umístěte dále od okna, aby na dítě netáhlo. Pozor na to, aby do ní nesvítilo přes den přímé slunce, mohlo by dojít k přehřátí organismu miminka.Miminko se otáčí za světlem, proto je vhodné umístit postýlku kolmo k oknu nebo by světlo mělo přicházet střídavě zleva a zprava. Dbejte na bezpečnou vzdálenost od stěny. Dítě nesmí z postýlky dosáhnout na elektrické šňůry apod. |
![]() |
![]() ![]() |
Ložní prádloNejvhodnější je přikrývka z umělých vláken nevyvolávajících alergii, zároveň by měla být lehká a teplá a měla by se dát prát v pračce. Vhodné jsou textilní zábrany přivazované po obvodu postýlky, které brání možnému průvanu.
|
PřebalováníPřebalování miminka lze vyřešit několika způsoby, záleží, jak velký máte byt. Nejvhodnější místo k přebalování je tam, kde budete dítě koupat. Přebalovací pulty bývají vybaveny kolečky pro snadné přemísťování a často se dají i snadno složit. Většina plastových pultů má zabudovanou i výsuvnou vaničku. Nechybí praktické kapsy a poličky na krémy, masti, pleny a další věci potřebné k péči o novorozence.
|
![]() ![]() |
|
Komoda s přebalovacím pultem má tu výhodu, že veškeré oblečení a vše, co je potřeba k péči o miminko, máte v zásuvkách po ruce. Až dítě povyroste, stačí sejmout přebalovací nástavec a získáte běžnou komodu.
Přebalovací podložku umístěte na stůl nebo skříňku, případně na pračku, na kterou nejprve nainstalujte desku. Podložky se prodávají buď molitanové opatřené omyvatelným povrchem, nebo nafukovací. Oba typy mají po stranách vyvýšení, aby se miminko nemohlo odkulit.
|
KoupáníV prvních čtyřech měsících se doporučuje používat dětskou vaničku nebo koupací kbelík, později můžete dítě koupat ve vaně, na jejíž dno jste umístili gumovou protiskluzovou podložku. Zajistěte, aby v koupelně bylo dostatečně teplo. Vhodný je např. žebříkový radiátor.
Koupací kbelíkErgonomicky tvarovaný kbelík kopíruje tvar dělohy a novorozenec se v něm cítí bezpečně, má celé tělíčko pod vodou, tudíž je mu teplo, nikam neklouže, stačí mu pouze podpírat hlavičku. Kbelík šetří také náklady za spotřebu vody. Nevýhodou je obtížné mytí hlavičky a krátká využitelnost. |
|
První krůčkyAni se nenadějete a dítě, které před nedávnem trávilo většinu času v postýlce, začne lézt, stavět se na nohy a prozkoumávat okolí. Pouze pozorný dohled nestačí, je nutné připravit domácnost na případné pády apod.
Odstraňte všechny ostré rohy a hrany nebo na ně pořiďte speciální ochranu. Riziková místa, jako je nízko položené okno, balkon nebo schodiště, zabezpečte. Tam, kde je potřeba, použijte dveřní zarážky, uzávěry na lednici a WC, pojistky na skříňky a zásuvky apod. Odstraňte z dosahu dítěte všechny nebezpečné a křehké předměty. Kabely od spotřebičů odstraňte z jeho dosahu a zajistěte zásuvky zarážkami nebo orientačními lampičkami. Kusové koberce nesmí klouzat. Všechny čisticí prostředky a léky zamkněte do skříňky. Vanu, případně sprchový kout, vybavte protiskluzovou podložkou, toaletu dětským prkénkem. Zabezpečte všechny spotřebiče, o které by se dítě mohlo popálit apod. Při vaření používejte vzdálenější plotýnky a opatřete sporák bezpečnostní zarážkou. Raději nepoužívejte ubrusy, které by dítě mohlo strhnout.
|
![]() |
ChůvičkyUmožňují dítě kontrolovat, i když jste právě v jiné místnosti. Tzv. chůvička se skládá z vysílače, který se umístí v blízkosti dětské postýlky, a přijímače, který má u sebe rodič. Jakmile začne dítě plakat či vydávat jiné zvuky, přijímač se aktivuje a vy vše slyšíte.
|
Analogové chůvičky spolehlivě fungují v málo obydlených oblastech. V husté panelové zástavbě se může stát, že si budete vzájemně rušit signál se sousedy. Digitální chůvičky jsou o něco dražší, ale disponují vyšším počtem kanálů. Pozor na vlhkost! Protože fungují na vyšších frekvencích, mohlo by se vám třeba na chatě stát, že přestanou fungovat. Součástí videochůdiček je bezdrátová kamera a monitor, který lze připojit k televizi. Doporučuje se nainstalovat je na určité místo nastálo, a proto nejsou tak mobilní jako klasické chůvičky.
|
Vlatstní pokoj
V okamžiku, kdy dítě začne lézt a chodit, je nutné mu poskytnout prostor k pohybu. Ideální je vlastní dětský pokoj, o kterém bude vědět, že patří jen jemu. Pokoj musí být bezpečný, ale také útulný a dítě se v něm musí cítit dobře. Pro batole je ideální dětská ohrádka, ve které bude při hraní v bezpečí. Místem, kde si dítě hraje nejčastěji, bývá podlaha, proto je její kvalita a čistota důležitá! Nejvhodnější podlahovou krytinou pro batolata je korek – je teplý, pružný, dobře omyvatelný a hygienický. Pokud se rozhodnete dát do dětského pokoje koberec, volte celoplošný s co nejnižším vlasem, kvůli roztočům. Dnes už se dají koupit speciální koberce pro děti.
|
|
Při výběru nábytku dbejte zejména na povrchovou úpravu. Barva nesmí obsahovat olovo nebo polychlorované bifenyly. Dítě by mělo mít v pokojíčku dostatek skříněk a polic na hračky apod. Od tří let by se mělo učit, že každá věc má své místo.
![]() ![]() ![]() ![]() V době, kdy dítě dokáže pevně sedět, je na čase pořídit mu dětskou židli, aby mohlo stolovat společně s vámi. Je praktické, pokud má svůj samostatný jídelní pult, omyvatelný sedák a především upínací popruh, který zabrání vyklouznutí. Některé modely lze přestavět na samostatnou židličku se stolkem, což přijde vhod později. Oblíbené jsou i tzv. rostoucí židle s nastavitelnou výškou sedáku a opěrky nohou, které budou dítěti sloužit i několik let.
|