Proč Češi chtějí bydlet ve vlastním? Jen kvůli nízkým úrokům to není.

Stále nízké úrokové sazby lákají k pořízení bydlení. Touha Čechů po vlastním domově je velká, a tak se počet poskytnutých hypoték od roku 2009 stále zvyšuje. Jaké jsou ale další důvody pro pořízení nemovitosti? 

Fotogalerie:


(Komerční prezentace)

Zájem o hypoteční úvěry na bydlení stále roste. Lidé nechtějí platit nájem a chtějí žít ve vlastním. K tomu jim dopomáhá aktuální situace na hypotečním trhu. Úrokové sazby od roku 2008 výrazně klesly. I přes současné mírné navýšení lze stále sjednat hypotéku s úrokem pod 2 %. A ani současné změny, které otřásly poskytováním úvěrů nejen na bydlení, nepřinesou strmý nárůst. 

Hypoteční úvěry poskytnuté od roku 2009

Oproti roku 2009 se počet poskytnutých hypoték více než zdvojnásobil. Stejně tak došlo k navýšení smluvní jistiny. Zatímco ještě v roce 2009 činila průměrná výše hypotéky necelých 1 700 000 Kč, v roce 2016 to bylo téměř 2 000 000 Kč.

Opomineme-li současnou příznivou situaci na hypotečním trhu, jaké jsou ty hlavní důvody pro pořízení vlastního bydlení?

Vlastní bydlení je jistota.

Mít svůj byt či dům přináší lidem jistotu a bezpečí. V pronájmu vás může majitel kdykoliv nemile překvapit tím, že se musíte vystěhovat. V průběhu dvouměsíční výpovědní lhůty nemusíte najít vhodné nové bydlení, a tak často dochází k tomu, že si najdete dispozičně nevyhovující nebo drahý byt. Ve vlastním nejste závislí na jiných.

Lepší splácet hypotéku, než platit nájem.

Splácením hypotečního úvěru investujete do vlastního bydlení, do vaší budoucnosti. V případě nájmu platíte cizím lidem. Není divu, že právě díky tomuto důvodu je pro mnohé půjčka na bydlení logičtějším výdajem. Za dvacet let splácení vám zbude byt, za dvacet let placení nájmu si může nový byt pořídit pronajímatel.

Vlastní byt je pro mnohé splněným snem.

V nájmu si nemůžete dělat, co chcete. V některých případech pověsit ani obrázek na zeď. Zatímco ve vlastním bytě si můžete dělat, co uznáte za vhodné. Rekonstruovat i modernizovat. Udělat si domov, ve kterém se cítíte dobře a který je přesně podle vašich představ.

Pocit, že žijete ve svém domě je nenahraditelný.

Pocity nejsou hmotnými statky, přesto jsou velmi důležité. A právě pocit, že jste ve svém, je často tím hlavním hnacím impulzem k pořízení vlastního bydlení. Osobní vlastnictví přináší svobodu a nezávislost, která je pro některé doslova k nezaplacení.

Vlastní nemovitost přináší finanční výhody.

Jestliže si vyberete tu správnou nemovitost, pak se za pár let po splacení úvěru můžete těšit z dobrého zhodnocení. Cena nemovitostí roste a v lukrativních lokalitách to platí dvojnásob. Navíc zaplacené úroky na úvěru si lze odečíst z daňové povinnosti. Důležité je jen zvolit tu správnou hypotéku, ke které vám může pomoci kalkulačka hypotéky, a správnou nemovitost.

Zdroj: Tisková zpráva
Datum: 10.04.2017 | 1 komentář

tisk poslat nahoru Facebook

Diskuse

Diskuze ke článku

S těma hypotékama to bude čím dál tím větší prekérka, taky jsme o ní žádali s manželem, dokonce jsme to brali přes partners poradce, že ten bude určitě schopnější nám jí zařídit než my, ale bohužel na ní nejsme schopni dosáhnout, pán se setsakra snažil, ale prý nejsme vhodní kandidáti. Takže o vlastním si zatím můžeme nechat zdát. Přijde mi to smutný a komický zároveň, když jsme schopni platit skoro 10tisíc nájem, tak to samý můžem platit i za tu hypotéku. Ale hold co je dáno to je dáno. Takže jsme si alespoň za jeho pomoci zřídili stavební spoření, který nám snad jednou umožní vlastnit nějakou nemovitost nebo alespoň byt.

Hlasuj - toto je kvalitní názor - 29 hlasů

Následující 4 pole nevyplňujte, slouží proti nevyžádaným zprávám.

Odsud již můžete vše vyplnit.

Vložte nový příspěvek

Nápověda

Napsáno znaků

Velikost souboru je omezena na 500 kB.


Velikost souboru je omezena na 500 kB.


Velikost souboru je omezena na 500 kB.


Velikost souboru je omezena na 500 kB.


Velikost souboru je omezena na 500 kB.


Tučné položky jsou povinné.

Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich pisatelů a provozovatel tohoto portálu za ně nenese zodpovědnost.
Vyhledávání
Přihlášení
Newsletter
O nás
Newsletter