Přestože plast je ještě pořád mnohými vnímán jako méně kvalitní a levný materiál, v moderních interiérech se s ním setkáváme stále častěji. Designéři si plast oblíbili pro jeho snadnou tvarovatelnost, která nabízí v podstatě neomezené možnosti, a vznikají tak velmi originální kousky.
Výhody plastového nábytku |
■ lehká konstrukce ■ snadná tvarovatelnost umožňuje originální tvary beze spár ■ dostatečná pevnost ■ možnost výběru ze široké škály barev |
Materiální svoboda
Na rozdíl od přírodních materiálů, mezi které patří i ty nejčastěji používané v oblasti interiérového designu - dřevo a sklo, plast stačí zahřát na určitou teplotu, aby začal měknout, a po ochlazení zase rychle tuhne. Tak lze vyrobit nábytek z jediného kusu materiálu bez svarů a jiných spojů, což je výhodné nejen z estetických, ale i z praktických důvodů (v místě spoje nábytek často praská nebo se poškodí).
Pro výrobu transparentního sedacího nábytku je nejčastěji využíván polypropylen a polykarbonát. Polypropylen má velmi široké použití a záleží jen na technologii zpracování, zda výsledný produkt bude lesklý nebo matný, pružný nebo pevný. Polykarbonát je velmi tvrdý a rozměrově stabilní materiál vhodný pro využití zejména v těch oblastech, kde výrobce upřednostňuje vysokou odolnost materiálu. Výborně se tedy hodí i pro použití v exteriérech, a protože dokáže nahradit i sklo, dělá se z něj také zastřešení verand apod.
Více článků z rubriky INTERIÉR najdete na www.mujdum.cz nebo www.modernibyt.cz. |
Nebojte se plastů
Transparentní židle nejsou na první pohled příliš výrazné a hodí se tedy i do malých místností, kam přinášejí světlo a opticky příliš nezaplňují prostor, naopak působí velmi lehce a vzdušně. To platí především pro nebarevné židle, popř. pro transparentní židle v jemných barevných odstínech. Některé jsou stohovatelné, což pomáhá šetřit místo. Nízká hmotnost zase usnadňuje manipulaci, a to zejména dětem, které si mohou židli přenášet nebo posouvat podle potřeby. Židle se snadno udržují, aby si udržely svůj vzhled co nejdéle, je však potřeba je chránit před ostrými předměty, protože jsou náchylné k poškrábání.
Ve škrábancích pak ulpívají nečistoty, které už nelze zcela vyčistit. Dražší plastový nábytek sice bývá ošetřen speciální povrchovou vrstvou, která zmírňuje riziko poškození povrchu, ale úplně se mu vyhnete jen svědomitým používáním a hlavně správným výběrem při nákupu. U kvalitních výrobků můžete počítat s dlouhou životností po stránce užitkové i designové, bez ohledu na to, že jde o „pouhý" plast.
Nevýhody plastového nábytku |
■ nízká odolnost proti škrábancům ■ plast časem křehne a může tak dojít k nevratnému poškození ■ vyšší cena ■ je neekologický |