Důležitý je už samotný výběr květin v obchodě. Při výběru si rostliny důkladně prohlédněte, měly by být čerstvé, listy i květy musí vypadat svěže bez viditelného poškození, stonek nesmí být rozmočený. Pokud pochybujete o čerstvosti, rozhodně květiny nekupujte, ty už vám příliš radosti neudělají. V opačném případě si nechte květy důkladně zabalit, abyste je cestou domů nepoškodili.
PÉČE O RŮŽE |
Růže s dlouhými stonky seřízněte dostatečně šikmo, aby mohly nasát hodně vody. Je také dobré je po seříznutí postavit do horké (ne vroucí) vody. Tím se otevřou cévní svazky a rostlina lépe přijímá vodu. Pokud jsou květy růží svěšené, pak stonky opět seřízněte, růže zaviňte do vlhkého novinového papíru, dejte do vázy a nechte je v chladu odpočinout. Po 3 až 4 hodinách je vybalte – květy budou opět vzpřímené. |
Než dáte květiny do vázy
Doma vyberte odpovídající nádobu, ani péči o ni byste neměli zanedbat. Váza by měla být naprosto čistá, nemyjte ji však vodou s přidáním Jaru, ale použijte univerzální čistidlo, které lépe likviduje bakterie, a nakonec jí důkladně vypláchněte.
Než vložíte květy do vázy, odstraňte případný slizovitý povlak a šikmým řezem odřízněte přibližně 3 cm stonku. Stonky je dobré seříznout pod vodou, aby se do nich nedostal vzduch. Spolu s koncem stonku odstraňte všechny listy, které by zůstaly ponořené ve vodě, urychlily by tak její znečištění. Stonky řezaných květin nikdy nelámejte, nestříhejte (nůžky stonky drtí), dřevěné stonky nemačkejte.
Používejte odstátou vlažnou vodu, nikdy ne ledovou – ta by mohla květinám přivodit šok. Vodu nalévejte pomalu, abyste předešli nasycení kyslíkem, který se poté hromadí ve stoncích. Pokud chcete ještě více prodloužit trvanlivost květin, přidejte do vody speciální výživu pro řezané rostliny. Dnes ji běžně dostanete k zakoupeným květinám.
VÁPENATÁ VODA |
|
Pokud máte doma vodu s vyšším obsahem vápníku, přidejte do vody na zalévání několik kapek citronu pro změkčení. Ten působí také antibakteriálně a zabraňuje zahnívání stonků. |
Umístění vázy
Možná jste si mysleli, že nádobu s řezanými květinami můžete na rozdíl od těch hrnkových umístit kdekoli. Opak je však pravdou. Dejte pozor na to, aby v blízkosti květin nebylo ovoce, především jablka. Plody vylučují do okolí etylen, který urychluje kvetení. Zrovna tak není dobré postavit vázu s květinami k radiátoru, na přímé slunce nebo do průvanu. Na tyto situace jsou velmi citlivé.
Nezapomínejte vázu pravidelně doplňovat čistou odstátou vodou, vhodná je také odstátá minerální voda (bez kysličníku uhličitého), a to kvůli obsaženým minerálním látkám. Každé tři až čtyři dny vodu vyměňte, stonky znovu seřízněte a přidejte výživu.