Skip to content

Floxy – královny skalek i záhonů

Koberce barevných květů na skalkách působí nádherně. Opojná, přitom nevtíravá vůně plamenek neboli floxů se s přibývajícími slunnými dny line z mnoha zahrad a podává jasný důkaz o tom, že tato nepostradatelná květina našich babiček se těší stále větší oblibě.

Galerie

Jméno floxů pochází z řeckého flogos, což znamená plameny či pochodně. Navrhl jej Karl Linné (1753), švédský přírodovědec a lékař, zakladatel botanické a zoologické systematické nomenklatury. Jako patron této rostliny pak vystupuje římský bůh Jupiter, který symbolizuje mírumilovnost a duchovní harmonii. Traduje se, že pobývání v blízkosti floxů je impulsem k harmonickému životu.

Koberce barevných květů na skalkách působí nádherně. Opojná, přitom nevtíravá vůně plamenek neboli floxů se s přibývajícími slunnými dny line z mnoha zahrad a podává jasný důkaz o tom, že tato nepostradatelná květina našich babiček se těší stále větší oblibě.

Bohatý rodokmen floxů

Rozsáhlý rod floxů čítá asi 80 druhů a ještě více kříženců a kultivarů. Od nizoučkých plazivých po vysoké v létě kvetoucí druhy Phlox paniculata. Pocházejí z amerického kontinentu, ale v evropských skalkách a zahradách se mnohé z nich velmi rychle již zabydlely. Do Evropy se dostaly v roce 1732 a postupným zušlechťováním především v Německu a ve Francii vznikla řada krásných barevných odrůd. Ty vysoké letní osaďte do slunných trvalkových záhonů, ostatní druhy mohou mít svá místa na skalce nebo na zahradních suťovištích.

Na výstavách skalniček se často zdůrazňuje, že druhům, pocházejícím z jiného klimatu, je třeba věnovat důkladnou péči a sehnat o nich co nejvíce informací. Zahradníci při tvorbě své skalky plamenky neboli floxy většinou neopomenou, nejčastěji volí Phlox douglasii. Obvykle je sázejí společně s tařicemi (nejčastěji Aurinia saxatilis) a příbuznou modrofialově kvetoucí tařičkou (Aubrieta).

„Horské druhy bývají po většinu dne vystaveny prudkému slunci a UV záření, v noci většímu chladu. Potřebují dokonale propustnou půdu chudou na živiny, v zimě sněhovou přikrývku a mají spoustu dalších požadavků, aby zůstaly i u nás krásně drobné, aby kvetly a vytvořily zdravé a husté chlupaté polštářky, které tolik obdivujeme,“ upozorňuje Romana Rybková z Botanické zahrady v Praze-Troji.

Náš tip

Květy v barvě bílé, růžové, lila či temně červené jsou pravidelné, a navíc i jemně sladké jako květy jetele lučního. Sladký nektar se skrývá na dně květní koruny. Floxy mohou zkrášlit i chuťově zpestřit každý talíř. Hodí se do salátů a lehkých letních pokrmů. Atraktivní domácí dezerty či cukroví získáte, ozdobíte-li je květy lehce potřenými bílkem a posypanými cukrem. Před aplikací je na chvíli uložte do lednice.

Snadné pěstování 

K běžnému pěstování v českých zahradách se doporučují zejména drobné nízké plamenky, které se rychle rozrůstají do šířky a vytvářejí rozlehlé polštářovité porosty. Kvetou bohatě v dubnu až červnu, v barevné škále od bílé a světle růžové přes sytou růžovočervenou a modrofialovou až po temně purpurovou, některé odrůdy bývají dvoubarevné s očkem.

Rod pochází ze Severní Ameriky, kde roste celá řada druhů, v našich skalkách se nejčastěji objevují dva: plamenka šídlolistá (Phlox subulata) a deset centimetrů vysoká plamenka Douglasova (Phlox douglasii). Vyžadují dostatek slunce (ve stínu málo kvetou) a písčitou nebo kamenitou půdu, která dobře odvádí vodu z kořenů. Řada kultivarů vznikla křížením s dalšími druhy ze západu USA, a to s Phlox douglasii, Phlox bifida či s Phlox kelsey.

Některé floxy zvládnou i extrémní podmínky - Národní park Death Valley v Kalifornii

Většina z nich je nenáročná a všechny vytvářejí na skalce skutečně oslnivé koberce květů. Zvládnete-li méně náročné druhy, můžete se poté pustit do objevování skutečných sběratelských skvostů, třeba ze sekce Micro Phlox (např. Phlox austromontana, Phlox diffusa, Phlox hoodii či Phlox bryoides). Jsou na pěstování náročné, často až nevyzpytatelné, hodné skutečného mistra. Ale i ty nejběžnější floxy vám jistě budou vděčné za trochu péče a pozornosti. Druhy, které mají tendenci se rychle rozrůstat, dobře prospívají i na zahradním suťovišti.

Návod na přípravu květinové vody pro hydrataci pokožky

Návod na přípravu květinové vody pro hydrataci pokožkyPřipravte si velkorysé množství ledu, velký hrnec s pokličkou a žáruvzdornou keramickou misku. Pracovní desku a veškeré pomůcky dezinfikujte lihem, doprostřed hrnce vložte žáruvzdornou misku a na dno hrnce nasypte květy floxů. Zalijte je filtrovanou či destilovanou vodou v poměru 1 : 1 (tj. např. na 1 g květů 1 g vody). Hrnec zakryjte obrácenou pokličkou, aby kondenzovaná květinová voda mohla stékat do keramické misky, a na mírném plameni vařte. Na pokličku umístěte led v sáčcích a průběžně jej vyměňujte.

Finální produkt slijte do nádobky a uchovávejte v chladu. Po otevření spotřebujte do dvou měsíců. Hydrolát lze používat jako pleťové tonikum nebo ve spreji k osvěžení a hydrataci pleti v horkých letních dnech či po cvičení.

Odebírejte newsletter

Nechte si posílat novinky a inspiraci ze světa bydlení