Skip to content

Hyacint má pevné místo v našich životech

Hyacint je jedna z nejoblíbenějších tradičních květin našich zahrad. Nelze si bez něj představit český venkov, jaro by bez něj nebylo jarem. Jeho vůně většinu z nás provází od dětství, je to prostě rostlina která má – aniž si to možná uvědomujeme – své pevné místo v našich životech.

Různobarevné květy vonných hyacintů jsou výborně sladěny s balicím papírem nakašírovaným na truhlíku.Dárkové balení hyacintů, které může také posloužit místo ozdobné nádoby. Skvělý nápad!Hyacintu dal jméno Hyakinthos, postava z řecké mytologie, princ ze Sparty proslulý svou krásou. O jeho přízeň soupeřili hned dva bohové – bůh světla, věd a umění Apollón a bůh západního větru Zefyros. Hyakinthos zvolil Apollóna. Jednoho dne, kdy Apollón učil mladíka házet diskem, žárlivý a uražený Zefyros disk mrštil zpět a Hyakintha zabil. Z jeho krve pak vyrostla nová květina, která byla pojmenována hyacint. Tak praví legenda.

 

celý text

 

Bílá variantaHyacinthus orientalis "hollyhock" - poupataVoňavá „přenosná“ zahrádka plná hyacintů potěší každou ženu.Jedná se o odolnou a trvanlivou cibulovinu, která na jednom stanovišti uspokojivě kvete několik let. Vyžaduje však půdu s dostatkem živin a slunnou polohu. Pro svou vůni, krásné výrazné barvy a velikost květenství je stále oblíbenější také jako hrnková květina. K nám byla tato rostlina dovezena v sedmnáctém století z Turecka. Byla v té době natolik módní, že za ni byli zájemci ochotni platit ohromné sumy. I nyní jsou cibule hyacintu dražší než třeba cibule tulipánů či narcisů. Základní barvou květů je modrá, až později byla vyšlechtěna také bílá odrůda a ještě později i odrůdy růžové, žluté, lososové a oranžové.

 

Více článků z rubriky ZAHRADA najdete na www.mujdum.cz nebo www.modernibyt.cz.

 

Zeminu pravidelně zaléváme

 

Kombinovaná výsadba barevných variací prozáří záhon.Hyacint Peter StuyvesantModré hyacinty jen jakoby nesměle vykukují z velkého květináče.Bohatost květenství závisí na velikosti cibule. Zahradní druhy mají obvykle cibule asi 16 cm široké. Pro pěstování v květináčích nebo skleněných nádobách jsou vhodnější větší cibule. Hyacinty v květináči sázíme se substrátu. Květináč  uložíme na dva měsíce na tmavé, chladné místo. Pokud to neuděláme, hyacint nevykvete. Zeminu pravidelně zaléváme, aby byla mírně vlhká. Cibule vytvoří kořeny a květní pupen. Z chladného, tmavého stanoviště je vyndáme, až když je květní pupen 8 cm vysoký.

Odebírejte newsletter

Nechte si posílat novinky a inspiraci ze světa bydlení