Skip to content

Viděli jste na dovolené

Vrátili jste se z dovolené a pořád máte před očima modré šumící moře, písečnou pláž nebo bujnou flóru, která zdobila váš bungalov či hotelovou zahradu? Moře vám sice nepřivezeme, ale můžeme vám dát pár tipů, jak si exotické rostliny pěstovat doma, v zimní zahradě anebo na terase.

BUGENVILEA

Z přímořských letovisek jistě znáte nádherné kaskády sytě barevných listenů, které vypadají jako květy. Vlastní bílé kvítky jsou nenápadné a listeny, které jsou hlavní ozdobou rostliny, vyrůstají okolo nich. Bugenvilea je šplhavá liána, většinou stálezelená, silného vzrůstu s dřevnatým kmínkem.

Je třeba ji vyvázat k pevné opoře. Dříve se u nás pěstovala jako pokojová květina, nyní se s ní setkáváme především jako s kbelíkovou rostlinou. U nás se pěstují spíše stromovité druhy. V létě jí vyhovuje slunné stanoviště, v zimě vyžaduje prostředí bez mrazu. Roste ve výživné, dobře propustné půdě na plném světle. V období růstu ji zalévejte mírně, v období klidu nechte rostlinu bez zálivky.

Množení není snadné – k zakořenění řízků je třeba vysoká vzdušná vlhkost a teplota nejméně 25 °C. Na jaře by se měly seříznout postranní výhonky z předešlého roku a nechat větvičky 2–3 cm dlouhé.

Jak na ni

S bugenvileou to není jednoduché. Je s ní třeba zacházet v rukavičkách. Každý rok by chtěla přesadit do těžší zeminy vylehčené rohovými pilinami, líbí se jí na teplém stanovišti s dostatkem sluníčka, ráda pije, proto za horkých letních dnů vyžaduje pravidelnou zálivku… Pokud je parno, doporučuje se ponořit ji celou do vody a počkat, než se na hladině přestanou objevovat bublinky.

Jednou týdně bugenvilea vyžaduje hnojení, ale ne v zimě. Hnojivo nesmí obsahovat chlor. Pokud o ni budete náležitě pečovat, tak jak si ona přeje, oslní záplavou barev, ze kterých vás bude přecházet zrak!

TILLANDSIE

Pocházejí z džunglí Střední Ameriky a Karibských ostrovů, ale pokud jste na dovolenou vyrazili za teplem k moři, mohli jste je vidět v podstatě kdekoli. Tillandsie dokážou růst i bez zeminy přichyceny příchytnými vlákny na skalách nebo pralesních stromech. Živiny získávají celým povrchem těla a k růstu jim stačí jen vlhkost obsažená ve vzduchu.

V našich podmínkách se jim daří přes léto i pod širým nebem a snášejí i nižší teploty. Výborně se hodí i do našich podmínek – jsou totiž nenáročné na umístění, světlo i vlhkost. V květinářstvích se setkáváme i s tillandsiemi, které jsou přilepeny na kameni. Se zálivkou zde nejsou problémy, protože tillandsie stačí jen občas orosit nebo jednoduše namočit ve vodě. Bez újmy vydrží i delší dobu bez jakékoli zálivky. Rostlinu, kterou pěstujete v zemi, zalévejte s mírou (podle vlhkosti místnosti, orientačně jednou za týden). Pokud se o ni dobře postaráte, odvděčí se vám nádherným sytě barevným květem.

Tipy

– Aby tillandsie narůstaly a sílily, přidejte občas do vody několik kapek listového hnojiva.

– V případě, že se tillandsie uvolní z kamene, jednoduše ji znovu přilepte pomocí vodostálého lepidla.

 

 

Pokud se vám nechce tillandsie často rosit nebo jste se vrátili z dlouhé dovolené, máme pro vás nápad, jak je zregenerovat:
1
Tillandsii ponořte do měkké odstáté vody (nejlépe dešťové nebo z rybníka).
2
Po několika hodinách ji vyjměte. Získá zpět ztracenu vlhkost a zazáří v plné kráse.

BANÁNOVNÍK

Pochází z jihovýchodní Asie, odkud se rozšířil do tropických oblastí po celém světě. Jeho listy jsou každodenní potravou zvířat, ale dokonce i lidí, kteří je konzumují různě upravené. Jsou také důležitým materiálem pro zastřešení domorodých příbytků. Ve svém domácím prostředí dosahují výšky až 10 m a existuje kolem čtyřiceti druhů.

V našich domácnostech se běžně pěstuje zakrslý druh Musa cavendishii. Pokud vás banánovník na cestách zaujal a rozhodli jste se ho pěstovat, je třeba počítat s tím, že doroste až do výšky 2 m a jeho listy mohou být až 1 m dlouhé. Životnost banánovníku je přibližně pět let. Rostlině, která vytvořila plody, odumře plodný stonek a vyroste kolem něho několik nových rostlin. Vhodná je bohatá hlinitá zemina.

Jak na banán

1 Při nákupu banánovníku si všímejte, jestli rostlina nemá zahnědlé konce listů nebo není potrhaná. Přednost dejte takové, která má nové přírůstky.
2 Rostlina potřebuje dostatek světla a tepla. Pokud je horké léto, můžete ji přesunout i na nekrytou terasu. Přímé slunce jí nevadí. 
3 Doporučujeme často rosit listy. Banánovník si totiž potrpí na vysokou vzdušnou vlhkost.
4 Zalévejte do misky. Nasypte do ní pár oblázků, které pomohou vlhkost udržet.
5 Jednou za 14 dní přidejte do zálivky tekuté hnojivo.
6 Aby listy mohly dýchat, občas je zbavte prachu pomocí vlhkého hadříku nebo rozprašovače.
7 Pravidelně odstraňujte odumřelé listy.

Odebírejte newsletter

Nechte si posílat novinky a inspiraci ze světa bydlení