Skip to content

Rekreační zahrada s jezírkem

Majitelé rodinného domu na okraji Prahy si přáli vytovřit rekreační zahradu s koupacím jezírkem. Štědrý prostor za domem umožnil zahradní architektce navrhnout kryté místo pro odpočinek, prostor pro hry na trávě i vodní zábavu.
 

Galerie

Západní strana domuV předzahrádce navrhuji záhon z travin (např. Cortaderia selloana ´Pumila´, Miscanthus, Pennisetum, Carex, Festuca), nižších keřů (Pinus mugo ´Mops´,Pinus mugo ´Wintergold´) a trvalek (Sedum). Místo mulčování bych použila kamennou drť, kačírek. Do záhonu doporučuji také valouny, které budou krásně doplňovat vzrůstnější trávy.

Dále bych sjednotila a zvětšila plochu terasy tak, aby vzniklo pohodlné místo pro stolování a celý dům se rozšířil o další prostor. Původní terasa je situovaná pouze na západ. Navrhuji protáhnout terasu ještě podél jižní strany domu, kde se bude příjemně snídat při východu slunce s výhledem do celé zahrady, tedy nejen na navazující skalku za domem a na západní stranu domu, lemovanou bohatě kvetoucími trvalkami. Rostlinné druhy jsou voleny tak, aby rozkvétaly v průběhu celého roku. Zajímavá květenství budou ponechána na záhoně přes zimu, aby pod pokrývkou sněhu vytvářela pěkné útvary.

ZAHRADNÍ ARCHITEKTKA

Zuzana Rejzková, DIS.
Vystudovala Vyšší odbornou školu v Mělníku, obor zahradní a krajinná tvorba. V současné době pracuje jako soukromá zahradní projektantka. Na práci zahradního architekta ji baví kreativita a skutečnost, že práce ani její výsledek nejsou statické a stále se mění. Je pro ni velmi důležitá vyvážená kombinace estetičnosti a funkčnosti, protože i když je věc krásná, ale není funkční, člověk ji přestane používat.

Příjemné soukromí

Pohled do jižního rohu zahradyZahradu jsem pohledově uzavřela tak, aby se vytvořil komorní prostor pro odpočinek celé rodiny. Pohledová clona je vytvořena z pásů vyšších a nižších keřů, vedených v oblých křivkách. Určitě by neměly chybět stálezelené keře (např. Prunus laurocerasus – je však jedovatý, pozor na malé děti, Rhododendron, Viburnum pragense, Pieris) a jehličnany (např. Juniperus, Pinus). Naopak nižší keře by měly být bohatě kvetoucí, efektní po většinu roku. Tyto keřové skupiny budou doplněny o kvetoucí trvalky, traviny a cibuloviny. Podél západní hranice pozemku musí být vysazeny vrby, což je podmínka stavebního povolení. Východní stranu bude lemovat měkce modelovaný nepravidelný val, vytvořený z materiálu, vyhloubeného při zakládání jezírka.

PŘÁNÍ MAJITELŮ

– vytvořit rekreační zahradu s několika ovocnými dřevinami (třešeň, hrušeň)
– vyřešit předzahrádku, u terasy vybudovat skalku
– v jižním cípu zahrady umístit koupací jezírko
– pohledově se izolovat od sousedů, na východní straně terénní vlnou
– naplánovat co největší travnatou plochu na hraní a najít vhodné místo pro houpačku
Pozemek leží v nadmořské výšce 223 metrů na rovinatém a převážně hlinitém pozemku, jen za domem u terasy je terén mírně svažitý. Podél západní hranice protéká potok, sousedy má rodina zatím jen za východním oplocením, v budoucnu je však obklopí i z ostatních stran.

Koupání u leknínů

V jižním cípu zahrady je navrženo koupací jezírko, bohatě osázené vodními a bažinnými rostlinami. K jezírku bude přiléhat dřevěné plato pro slunění. Jezírko navazuje na izolační pás keřů tak, aby byl zakrytý výhled od sousedů a vytvořil se klidný soukromý prostor. Proto jsem v návrhu rozkreslila vyšší keře tak, aby byl tento záměr patrný. Do jezírka se bude vstupovat po schůdkách z dřevěného plata nebo po oblázcích (hned vedle).
LEGENDA: 1 Zakrslá pampová tráva (Cortaderia selloana ´Pumila´), ozdobnice čínská (Miscanthus), vousatec (Pennisetum), ostřice (Carex), kostřava (Festuca), borovice kleč (Pinus mugo ´Mops´, Pinus mugo ´Wintergold´), rozchodník (Sedum); 2 rudbekie (Rudbeckia), zvonek (Campanula), kakost (Geranium), hvězdnice (Aster), rozchodník (Sedum), česnek (Allium), rozrazil (Veronica), šalvěj (Salvia), plamenka (Phlox), hvozdík (Dianthus), třapatka (Echinacea), levandule (Lavandula), šater (Gypsophila), vřesovec (Erica); 3 japonské azalky (Azalea japonica), vřesovec (Erica), borovice kleč (Pinus mugo), vřes (Calluna), pieris japonský (Pieris japonica); 4 Borovice černá (Pinus nigra ´Jeddeloh´); 5 Borovice kleč (Pinus mugo ´Wintergold´); 6 Borovice kleč (Pinus mugo); 7 Třešeň (Prunus); 8 Javor mléč (Acer platanoides ´Cleveland´, Acer platanoides ´Grimson King´); 9 Smrk ztepilý (Picea abies ´Virgata´); 10 Vrba pokroucená (Salix x erythroflexuosa); 11 Jedle korejská (Abies koreana); 12 Vrba (Salix) s podsadbou; 13 Hrušeň (Pyrus); 14 Vodní hyacint (Eichhornia crassipes), leknín (Nymphaea), puškvorec obecný (Acorus calamus), ďáblík bahenní (Calla palustris), kosatec žlutý (Iris pseudacorus), orobinec (Typha), skřípinec jezerní (Schoenoplectus lacustris)Terasa domu a jezírko je propojeno šlapáky v trávníku, které vedou dále záhonem až k brance v jihozápadním rohu zahrady. Ve východním rohu navrhuji větší listnatý strom s lavičkou pro odpočinek ve stínu s pohledem na dům a celou zahradu. V centrální části vznikla netříštěná trávníková plocha pro aktivní i pasivní odpočinek. Na dětskou houpačku je dostatek místa v celé zahradě. Protože jsou děti ještě malé, umístila bych ji před záhon naproti východu na terasu (kvůli kontrole přímo z domu). Aby se dobře česalo ovoce, navrhuji ovocné stromy do trávníkové plochy. Majitelé si přáli škumpu, ráda bych je však upozornila, že tato rostlina vytváří kořenové výmladky a postupem času zapleveluje své okolí.

Více článků z rubriky ZAHRADA na www.mujdum.cz nebo www.modernibyt.cz.

Po obvodu pásy vyšších a nižších keřů stálezelených i opadavých: vyšší – bobkovišeň lékařská (Prunus laurocerasus), kalina (Viburnum), magnólie (Magnalia), hortenzie (Hortenzia), borovice kleč (Pinus mugo, Pinus mugo ´Pumilio´), dřín (Cornus alba ´Sibirica´), hlohyně (Pyracantha), pieris (Pieris), pěnišník (Rhododendron), mandloň trojlaločná (Prunus triloba), brslen (Euonymus), ruj vlasatá (Cotinus coggygria), vilín (Hamamelis)

Nižší – tavolník (Spirea bumalda, Spirea japonica), mochna křovitá (Potentilla fruticosa), ořechoplodec klandonský (Caryopteris x clandonensis), kručinka (Genista), japonské azalky (Azalea japonica), levandule (Lavandula), třezalka (Hypericum), skalník (Cotoneaster), zimolez kloboukatý (Lonicera pileata), vřesovec (Erica), weigelie (Weigela)