









|
Před několika lety se tři přátelé domluvili na koupi pozemku, který posléze rozdělili na tři stejné části. O tom, na které parcele bude která rodina bydlet, spravedlivě losovali, přičemž platila domluva, že se budou tolerovat a postaví si domy tak, aby si vzájemně nepřekážely ve výhledu. Manželům, kteří mě přivítali u sebe doma, připadl krajní pozemek, před nímž už se rozprostírá jen panoráma města.
Dispozice, která neruší
Svůj budoucí domov manželé popsali takto – přáli si členitý dům, který bude zajímavý zvenku i zevnitř. „Mám rád prostor a nechtěl jsem, aby uvnitř vznikla jedna chodba, z níž by vedly dveře do jednotlivých pokojů, připadá mi to nenápadité,“ vysvětluje majitel a dodává, že se rovněž chtěli vyhnout podlaží, avšak kvůli třímetrovému převýšení pozemku to stejně nešlo. I tak je ale dispozice velmi zdařile vyřešená. Po vstupu do domu se ocitnete v hale nenásilně přecházející do společenského prostoru, kde se nachází kuchyň s obývacím pokojem. Obě části jsou výškově oddělené, čímž architekt jasně vyznačil jejich začátek a konec. Ze vstupního prostoru pak vede několik schodů do další sekce domu, tady se nachází ložnice manželů s koupelnou. Dalším schodišťovým ramenem dojdete k pokojům dětí. Jsou naproti sobě a rovněž mají vlastní koupelnu. „Prostory jsou velké a otevřené, dveře jsou pouze na nezbytných místech. I tak, právě díky odděleným zónám, se navzájem s dospívajícími dětmi nerušíme, každý máme soukromí,“ říká paní domu.
Design by Slovakia
Když se dokončovala hrubá stavba, přizvali manželé ke spolupráci designéra Miroslava Debnara, jehož realizace se jim líbily. „Nechci dělat, co neumím. O architekturu a interiéry se zajímám, avšak vkusně zařídit celý dům, tak aby souhlasil každý detail, není jednoduché. Proto jsme se raději obrátili na odborníka,“ vysvětluje majitel domu.
Ještě než se pustili do zařizování, stihl pan Debnar navrhnout několik úprav v dispozici domu, aby více odpovídala běžnému chodu domácnosti. „Mám-li pro někoho připravit interiér, je nutné příštího uživatele maximálně poznat, zjistit, jaké má zvyky a potřeby. Shodneme-li se v názorech, pak můžeme společně dosáhnout dobrého výsledku,“ říká designér, který se s nadšením dal do práce. Při přípravě návrhů pro jednotlivé obytné zóny zúročil nejen vrozený talent, ale i četné zkušenosti, proto je většina nábytku zároveň jeho autorským dílem. A protože je také nadaný výtvarník, podařilo se mu do interiéru nenásilně začlenit mnoho uměleckých prvků. „Přáli jsme si zařízení odpovídající současnému trendu, avšak interiér jsme nechtěli studený a strohý, ale přesně naopak,“ konstatuje žena. Právě z toho vycházel nadaný designér, a proto používal zejména dřevo v jeho nejrůznějších podobách a teplé barvy. „Interiér jsem doslova šil na míru majitelů. Ke každé části, každému kusu nábytku jsem připravil modely a výkresy, aby si je manželé mohli představit ve skutečnosti. Pak jsme společně ještě dolaďovali každý detail, aby výsledek odpovídal očekávání,“ vzpomíná Miroslav Debnar, který předkládal ke schválení vždy několik možných variant. „Každý návrh musím umět logicky zdůvodnit. Všechny detaily na sebe navazují, mají svou souvislost a musí se esteticky i funkčně doplňovat.“
Úspěšné zakončení
Po dvou a půl letech se manželé přestěhovali do nového domova, který přesně odpovídal jejich požadavkům. Velmi rychle si zvykli na velkorysý prostor, a jak sami přiznávají, nejvíc oceňují, že stavba včetně zařízení je od začátku do konce vytvořená jen a jen pro ně, paní domu pak při odchodu s úsměvem dodává, že ze všeho nejvíc si oblíbila zahradu.
 |
Slovo designéra – Mgr. Miroslav Debnar,
vedoucí katedry designu VŠVU v Bratislavě
Interiér rodinného domu hovoří o rovnováze jeho majitelů. Jsem velmi rád, že jsem je mohl poznat, protože domov je zrcadlem povahových vlastností majitelů, kteří v něm žijí, a je stejně hodnotný jako jsou oni sami. Teplo domova, rovnováha hmot a materiálů, tvorba jednotlivých solitérů do konkrétního prostoru, racionalita při výběru zařizovacích předmětů, malé posuny
|
v použití zapomenutých či nových technologií atd., to všechno hovoří o vzájemné komunikaci při vzniku interiéru. Koncept, který byl na začátku dopodrobna připravený a během výstavby společně do detailů dotvářený, hovoří také o vztahu, který se mezi námi vytvořil. Mohu jen konstatovat, že na řešení interiéru jsme se podíleli vzájemně.
Kontakty:
akad. soch. Viktor Oravec (návrh a výroba skleněné stěny),
Dostojevskeho rad 5, Bratislava,
tel.: 00421 905 972 916;
Mgr. Miroslav Debnar (návrh a realizace interiéru),
Bencurova 51, Bratislava,
tel.: 00421 905 255 632
text: Lenka Haklová
foto: Iveta Kopicová zdroj: Moderní byt 10/2003 |