Pokud nejste rozhodnutí, jakou barvu zvolit, inspiraci můžete nalézt v barevné paletě a kombinacích, které budou hitem této sezony.
PŮSOBENÍ BAREV
Barvy nás potkávají na každém kroku, ovlivňují naši psychiku. Některé působí teple, jiné zamrazí na těle. Teplé barvy jsou obecně stimulující, veselé a vzbuzují dobrou náladu. Studené barvy uklidňují a dokážou pocitově snížit teplotu v místnosti až o tři stupně. V praxi ale neplatí, že žlutá je vždy teplá a zelená studená. Výsledný pocit z barvy ovlivní i nepatrné přitónování jinou barvou. Studené a teplé odstíny lze beze strachu z výsledku kombinovat s neutrálními barvami.
NÁVRAT BÍLÉ Bílá barva prostor rozšiřuje a prosvětluje. Nemusíte se ale držet pouze čistého odstínu, do popředí se dostává tzv. lomená bílá. Jedná se o bílou barvu lehce zbarvenou jinými tóny, např. žlutou, zelenou, hnědou, růžovou… NA HRANĚ Rohy jsou přirozenými hranicemi barev. Mějte na paměti, že barvy potkávající se v rohu se ovlivňují. Chcete-li výraznější přechod, nepoužívejte dvě sousední barvy vzorníku. Malý rozdíl odstínů a stín v rohu může mít za následek nerozeznání dvou barev. |
KDE JE SVĚTLO A SLUNCE
Při výběru barvy uvažte orientaci interiéru ke světovým stranám. Nejvíce slunce dopadá z jihu, pak ze západu a nakonec z východu. Nejméně světla přichází ze severu. Tlumené barvy jsou vhodné v místnostech orientovaných na jih a západ. Východní a severní prostory uvítají zářivější tóny. Vliv na vnímání barvy má i umístění oken. Stěna proti oknu je nejsvětlejší, u okna nejtmavší. Světlejší barva kolem okna vyváží rozdíl. Vybraný odstín nakonec vyzkoušejte při různém osvětlení. Jinak působí za dne, jinak při světle žárovky nebo zářivky.
PŘÍPRAVA POVRCHU
Chcete-li dosáhnout co nejlepších výsledků, nepodceňujte kvalitu povrchu. Na špatném povrchu nedosáhnete zamýšlených výsledků. Pokud je stará malba v dobrém stavu, nemusíte ji odstraňovat. Obvykle stačí omést prach a ohlazené plochy či mastná místa umýt mýdlovým roztokem. Případné defekty stěny (praskliny, rýhy…) bude nutné zasádrovat a zahladit do ztracena tak, aby opravené místo nevyčnívalo nad povrch stěny. V případě, že původní malba neunese další vrstvu, je nutné ji za mokra odstranit a vyspravit.
ZAKRÝT, PŘELEPIT NEBO PŘESUNOUT
Před malováním zakryjte podlahu i nábytek fólií a na podlahu použijte kartony proti skluzu. Vše lze zakoupit v běžné síti hobby marketů. Velké a těžké kusy nábytku přesuňte do středu místnosti, menší nábytek raději odstěhujte do jiné místnosti. Chcete-li eliminovat zašpinění, zásuvky či rámy oken bude třeba zakrýt krycí páskou, lampy a lustry zavažte do igelitu. Správný odhad potřebného množství barvy vám ušetří čas i peníze, počítejte minimálně 1 litr na 15 m2. Na druhou vrstvu obvykle stačí 80 % původní barvy.
MÍCHÁNÍ BARVY
Barevný odstín si můžete namíchat doma, když do bíle pigmentové barvy přimícháte tónovací barvu (jednu nebo více). Různým poměrem bílé a tónovací barvy měníte výslednou sytost. Hmota se musí velice důkladně promíchat, aby na stěně nevytvářela šmouhy. Mokrá barva vypadá tmavší, proto správnost odstínu či jeho sytost raději vyzkoušejte. Naneste vytvořenou barvu na kousek stěny a vysoušečem vlasů urychlete schnutí. Podle toho se rozhodnete, zda je výsledný odstín odpovídající.
KDYŽ CHCI BAREV VÍC
Užití dvou barev na ploše by mělo být účelné. Tímto způsobem lze opticky od sebe vymezit dvě rozdílné funkce v rámci jedné místnosti. Například oddělit jídelní kout od obývací části. Vždy by však měla jedna barva propojovat celý prostor. V interiéru kombinujte nejvýše tři barvy. Doporučuje se poměr 60 : 30 : 10. Převládající barva by se měla objevit na větší části výmalby, která je doplněna jednou stěnou jiné barvy nebo nábytkem. Nejmenší zastoupení má akcentující barva zastoupená na doplňcích.
MALUJEME KROK ZA KROKEM:
- Před použitím ponořte štětce a válečk
y na chvíli do vody, bude se s nimi lépe pracovat
- Naneste penetrační nátěr. Pronikne do podkladu, zpevní ho a sníží savost
- Na větší plochy použijte váleček. Váleček ponořte do barvy. Nasáklou barvu otřete o stírací mřížku, pouze tak bude barva rovnoměrně rozložena
- Navazujte ještě na vlhké okraje malby, různá doba zaschnutí by mohla způsobit skvrny
- Obvykle se nanášejí dvě vrstvy. Chcete-li překrýt tmavou barvu, pak dokonce tři