Skip to content

Koupání v zahradním jezírku

Chcete být šetrní k přírodě a zároveň se na zahradě rekreovat u vlastní vodní plochy? Pak si nepořizujte bazén, který životnímu prostředí příliš neprospívá. Ideálním řešením je jezírko fungující na přírodních principech.

 

„Nebezpečné“ vztahy

Nejvyšším cílem a zároveň nejdůležitější podmínkou pro fungování přírodních jezírek je dosažení rovnovážného stavu neboli biotopu. Pod tímto termínem se skrývají nesmírně složité vztahy mezi všemi prvky: vodou, rostlinami, živočichy i mikroorganismy. Ty se vzájemně ovlivňují a podílí se tak na výsledku, který nás zajímá – čistotě a kvalitě vody. Ačkoliv to vypadá složitě, většina procesů funguje automaticky. Naším úkolem je tedy pouze správně připravit podmínky, aby se procesy rozběhly, a později systém pouze kontrolovat.

Není nad to vykoupat se za parného letního dne v přírodním jezírku... Osvěží vás a přitom bude ozdobou vaší zahrady

  

Nenahraditelný kyslík

Jednou z nejzákladnějších hodnot vody je obsah kyslíku. Všichni živočichové jsou na něm závislí. Kyslík produkují vodní a podvodní rostliny, které zároveň spotřebovávají z vodního roztoku živiny. Tím konkurují řasám, které jsou hrozbou každého majitele jezírka a omezují jejich vývoj.
Obsah kyslíku přímo souvisí s teplotou vody – čím je teplejší, tím méně kyslíku obsahuje: při 10 °C voda obsahuje kolem 11 mg kyslíku v jednom litru, při 20 °C již jen 8,8 mg, blízko bodu mrazu naopak 14,6 mg.
Obsah kyslíku můžete zvýšit nejrůznějšími kaskádami a chrliči, kde se voda rozpohybuje a promísí se vzdušným kyslíkem. Nejhorší kyslíkovou bilanci má naopak stojatá voda bez podvodních rostlin, tam se kyslík vyskytuje pouze v tenké povrchové vrstvě do hloubky 5 cm.

Když je voda zdravá

Kromě kyslíku se v jezírku tvoří celá řada dalších plynů. Z odumřelých a rozkládajících se rostlin se například uvolňuje škodlivý čpavek. Jeho množství ovlivňuje kyselost vody: čím je voda kyselejší, tím více čpavku v ní je, a to může vést až k poškozování rostlin.

Dalším ukazatelem kvality vody je její tvrdost. Pro zdárný růst vodních rostlin je důležité, aby voda měla alespoň střední stupeň tvrdosti. Celková tvrdost nemá být nižší než 8, optimální je 10. Proto je důležité nechat zpracovat rozbor vody, která bude vaše jezírko napájet. Můžete si také koupit amatérské soupravy na měření reakce vody (pH), určené původně pro bazény. Nezapomeňte, že vlastnosti vody se mohou v jezírku postupně měnit a je důležité pravidelně kontrolovat i pH. Nevhodnou tvrdost i kyselost vody můžete upravit přípravky na přírodní bázi.

1 prameniště

Pokud k jezírku přidáte další prvky, jako je potok a samostatná regeneračně-filtrovací zóna, zvýšíte několikanásobně jeho samočistící schopnost

1 prameniště, 2 potok, 3 regenerační zóna, 4 plavací zóna, 5 odkalovací šachta, 6 čisticí zóna, 7 čerpadlo

Koloběh

Ve vodě probíhá výměna látek podobně jako na souši: živočichové přijímají kyslík a vydávají kysličník uhličitý. Rostliny při asimilaci naopak kyslík produkují a kysličník uhličitý spotřebovávají. Kysličník uhličitý se ve vodě dobře rozpouští, kyslík naproti tomu z vody rychle uniká do ovzduší. Čím je voda teplejší, tím je tento proces rychlejší. Když letní slunce ohřeje vodu na značnou teplotu, může se stát, že našemu jezírku „dojde dech“. V praxi to znamená, že zahynou živočichové i užitečné mikroorganismy a z vody se stane „smrdutá břečka“.

Jak vzniká zahradní jezírko


1.
1. Do vytvarované jámy se na vrstvu jemného písku položí geotextilie (červená barva) a na ni fólie. Aby kopírovala podklad co nejlépe, svařuje se z jednotlivých pásů přímo na místě  2.  2. Spodní část fólie je hotova. Napustí se vodou, aby si lépe "sedla", okraje se pak mohou přesněji dotvarovat

3. 3. Jezírko je kompletně odizolováno a dopuštěno, mělká zóna je vysypána kačírkem   4. Základem života v hotovém jezírku jsou okrasné rybky. Nejběžnější jsou různé druhy karasů, Koi kapři či oranžoví jeseni. Můžete chovat i želvy, které koupíte v každém dobře zásobeném obchodě se zvířaty. Pokud je želva dlouhá alespoň 15 cm a jezírko dostatečně velké a vybavené vzduchováním, pak se nemusíte strachovat o její přezimování. S množstvím ryb to nepřežeňte - při přehuštění svými výkaly nadměrně znečišťují vodu

Kontakty:


Jan Mach – MACOM
Wolkerova 1914, Říčany u Prahy
tel.: 608 228 562,
www.macom.cz 

Ing. Jiří Prouza
tel.: 777 123 700

Viskont

Libušská 190/100, Praha 4
tel.: 261 910 202

Vodní království
Pražská 126, Mukařov u Říčan
tel.: 607 705 690