Skip to content

Červen a červenec v zahradě

Červen se proslavil bohatou nadílkou růží a červenec zase sklizněmi a zpracováním úrody jahod, rybízu, angreštu, třešní i lipového květu. Potěšení vám v létě přinesou i voňavé bylinky a lilie.
 

Anglické růže     

Historické růže    
Čajohybridy neboli velkokvěté růže     
Polyantky neboli mnohokvěté růže  

Není růže jako růže

Anglické růže jsou kříženci mezi velkokvětými čajohybridy a starými odrůdami růží. Mají ušlechtilý vzhled, jemné pastelové barvy a vůni starých růží. Výška 1-2 m.

Staré neboli historické růže zahrnují především odrůdy r. stolisté (R. centifolia) s výškou 1-1,5 m, r. galské neboli provinské (R. gallica) s výškou do 80 cm a několik dalších druhů. Odnožují, proto vyžadují prostorný záhon lemovaný obrubníkem nebo dlážděnou plochou. Často trpí chorobami a škůdci, zejména v nevhodných polohách.

Čajohybridy neboli velkokvěté růže vznikly křížením čajových růží s druhy a odrůdami růží, které opakovaně kvetou během léta. Na slabě vzrůstných, beztrnných podnožích mají slabý růst a menší květy. Výška 1-1,7 m.

Polyantky neboli mnohokvěté růže zahrnují křížence mezi růží mnohokvětou a remontantními růžemi. V době květu rychle vytvoří velkou výrazně zbarvenou plochu. Podobné floribundky mají na výhonu více květů, které se podobají čajohybridům. Výška 0,8-1,5 m.

Popínavé neboli pnoucí růže mají původ v druzích Rosa multiflora a R. wichuriana. Dělí se na staré odrůdy kvetoucí jednou za léto a odrůdy kvetoucí opakovaně. Délka výhonů 3-8 m. Vhodné k altánům, k domovním stěnám pod okny, na pergoly. Pro plné kvetení se výhony ohýbají.

Minirůže pravděpodobně vychází z druhu Rosa chinensis ‚Minima‘. V dnešní době prošlechtěna do mnoha odrůd lišících se barvou květů, vůní i listy. Ideální růže do nádob a truhlíků, jež je ale trochu choulostivější. Na zimu vyžaduje přikrytí keře i celé nádoby chvojím.

Pokryvné růže vznikly křížením mezi R. rugosa, R. wichuriana, polyantkou ‚The Fairy‘ a dalšími růžemi. Jejich vlastnost hustě pokrýt povrch záhonu a nepustit plevel přivítá každý majitel zahrady. Čas od času potřebují radikální seříznutí.

Sadové a botanické růže do této skupiny jsou zahrnuty vyšší prošlechtěné růže a původní druhy růží. Při nákupu pozor, některé botanické růže silně odnožují.      Minirůže     Pokryvné růže     Sadové a botanické růže  

Omamná krása růží i léčivé a kosmetické účinky květních plátků vzbuzují touhu po růžovém keři na vlastní zahradě. Růže předpěstované v kontejneru můžete vysazovat po celý rok, ale musíte dobře připravit místo k výsadbě, hlínu zlepšit kompostem nebo zeminou pro růže a důkladně do hloubky 50-60 cm přerýt a prokypřit. Nejprve si zapište název vybrané růže a zjistěte v literatuře nebo na internetu výšku a šířku keře, její nároky, odolnost vůči chorobám a škůdcům, potom porovnejte s podmínkami vybraného místa a nakonec růži kupte. Každoroční přihnojení a prořezávání zajistí bohaté kvetení. Během letních přísušků růže důkladně zalijte, stačí jednou týdně delší dobu těsně ke kořenům. Nikdy nekropte na list a květ.

Bazalka miluje teplé červnové noci

Začátek června je nejvhodnější dobou pro výsadbu bazalky na bylinkový záhon nebo do nádob na terasu či balkón. Je nepostradatelná na letničkových záhonech, kterým dodává exotické vůně i potřebné barevné zklidnění. Vyžaduje výživnou kyprou zeminu a každodenní zálivku. Bazalka je prošlechtěna do několika odrůd a labužníci mohou vysadit hned několik odrůd vedle sebe. Nesmí chybět drobnolistá, nejméně náročná řecká bazalka (Ocimum basilicum ‚Minimum‘), jejíž drobné lístečky doplní letní minutky, šopský salát a grilované pochoutky.

     Bazalka
Pro barevný efekt při úpravě těstovin se hodí purpurová bazalka (např. O. b. ‚Purpurascens‘) a bazalka s masitými zelenými listy (např. O. b. ‚Lettuce Leaf‘). Ovocné saláty můžete ozdobit lístky citronové bazalky (např. O. b. ‚Limé‘) nebo skořicové bazalky (např. O. b. ‚Cinamonette‘). Před nástupem mrazů bazalky ořežte a zamrazte. Část můžete naložit do olivového oleje. Sušené listy mají slabší vůni.
Kaktusy    

Letnění kaktusů

Kaktusům přes léto nejlépe prospěje pobyt na čerstvém vzduchu a na slunci. Cenné kolekce stěhujte až na přelomu května a června. Velké exempláře se často pěstují jako přenosné rostliny, které každoročně tráví léto na terase. Než vynesete rostliny ven, promyslete, jak je přivyknete na silné slunce a jak je ochráníte před letními dešti. Lehká laminátová, průhledná stříška nad sbírkou drobných kaktusů ochrání rostliny před deštěm a také umožní pro první týden po přestěhování na venkovní terasu připevnit stínicí bílou netkanou textilii.

U velkých rostlin, jako je např. Echinocactus grusonii, zapíchněte po obvodu nádoby nejméně čtyři vysoké tyčky, přehoďte bílou netkanou textilii a připevněte kolíčky na prádlo. Výhodou je přečnívající střecha domu nebo vyčnívající balkon, tady kaktusy budou v suchu po celé léto, ale počáteční, alespoň týdenní navykací kůru na slunce pod bílou netkanou textilií musí prodělat také. Druhy méně náročné na teplotu mohou být pod bílou netkanou textilií již od dubna. Textilie chrání i před mrazem. Jakmile se rostliny adaptují, přihnojujte, ale jen hnojivy pro kaktusy a podle nároků druhu!

Sladká tečka v polostínu

Nestačili jste osázet keramickou mí­su v květnu? Nevadí, ještě v červnu a červenci můžete nakoupit předpěstované nakvetlé sazenice kysaly stálekvěté (Begonia x semperflorens), známé také jako voskovka či ledovka. Původní druh pochází z Brazílie. Odborný název rodu byl vybrán na počest guvernéra St. Dominga ze 17. století, pana Michela Bégona. Voskovka je prošlechtěna do mnoha odrůd, také s červenými listy a s červenými, růžovými nebo bílými květy. Vyžaduje kyprou humózní zeminu, vrstvičku keramzitu ve spodu nádoby a povrch zeminy přesypat čistým říčním pískem. Některé odrůdy dobře snášejí plné slunce, jiné zastínění. Je vytrvalou rostlinou, která dobře přezimuje na světlém místě u okna na chodbě, kde neklesá teplota pod bod mrazu.

     Voskovka