Skip to content

Stromeček pro váš dvoreček

„Postav dům, zasaď strom,“ říká staré moudré přísloví. Pokud už máte jeho první část za sebou a chystáte se splnit i svou zahradnickou povinnost, nenechte se unést sadařskou vášní. Takový nesprávně zasazený malý ořešák by vám totiž mohl za pár let vaše rodinné sídlo přestěhovat k sousedům…

 Na obrázku je v pozadí plnokvětá třešeň ptačí (Prunus avium Plena), která dorůstá výšky 8 - 10 m a šířky 6 - 10 m. V zahradě působí jako vzdušný bílý obláček.

 1 Plnokvětá třešeň ptačí (Prunus avium Plena), která dorůstá výšky 8 - 10 m a šířky 6 - 10 m. 2 Štíhle rostoucí sakura (Prunus serrulata Amanogawa), která se vejde i do malé předzahrádky (výška jen 4 - 5 m, šířka 1 - 2 m), 3 a 4 Bílý a červený kdoulovec lahvicovitý (Caenomeles speciosa)

 Nádherně rozkvetlá sakura (Prunus serrulata Kanzan) má nálevkovitou korunu, pod níž snadno projdete nebo projedete autem. Dorůstá výšky 6 - 8 m a šířky 4 - 6 m. Vyžaduje propustné, hlubší, raději slabě kyselé půdy a plné slunce. Na obrázku je podsázená bílým pěnišníkem (Rhododendron), zakrslými jehličnany a žlutě kvetoucím čilimníkem (Cytisus scoparius)

 Díky svým rozměrům (výška 4 - 6 m, šířka 3 - 4 m), kompaktní kulovité korunce a nesmírně nízkým nárokům na prostředí patří akát (Robinia psaeudoacacia Umbraculifera) k nejoblíbenějším malokorunným stromům. Jediné, co akáty nesnášejí, jsou podmáčené půdy s vysokou hladinou podzemní vody

 Nepřeberné množství tvarových a barevných kultivarů má japonský javor dlanitolistý (Acer palmaum). Některé jsou spíše nízkými keři, ale mnohé jsou menšími stromy, které ozdobí každou městskou zahradu. Na obrázku je jeden z nejoblíbenějších (A. palmatum Atropurpureum), vpravo kvete nenáročná kalina obecná (Viburnum opulus). Potřebují lehčí, mírně kyselé půdy a slunné nebo polostinné stanoviště

„Koupíme si  na jaře strom, co největší, zasadíme ho – třeba sem anebo radši tam, však on už nějak poroste.“ Podobně se rozhoduje spousta majitelů zahrad i zahrádek. V dnešní době se dá opravdu pořídit skoro všechno hned, ale s rostlinným materiálem tohoto typu je to přece jen trochu složitější. Nekupujete totiž nábytek, který stojí a ani se nehne, nýbrž živý organismus se stálým vývinem, a to s sebou nese i určitá úskalí.

 

O nákupu stromu je třeba dobře přemýšlet – nekupujete totiž nábytek, ale živý organismus, který se stále vyvíjí.

 

Velikost stromu

Na menší dvoreček menší stromeček, ale ne takový, který je v zahradnictví nejlevnější a měří pouze metr. Měla by to být taková dřevina, o které víte, že doroste jen do určité výšky a šířky, případně ji budete moci ovlivnit řezem. Teprve pak můžete stromu určit jeho místo. Budete vědět, že vás ze zahrady nevytlačí, nebude se vám chtít za pár let nastěhovat oknem do domečku a při větru na vás nebude v noci větvemi ťukat,  a připomínat vám tak vaše špatné rozhodnutí.

 

Neříkejte si ani: „Uříznu ho, až doroste.“ Věřte, že to už bude pozdě a strom poškodí omítku či střechu. Raději ho rovnou zasaďte dál od domu. Koruna a kmen jsou nejvíc vidět, ale kromě koruny je tu i kořenový systém. Kořeny můžete limitovat nově používanými kořenovými bariérami (fólie zamezující prorůstání kořenů, ale propouštějící vodu a vzduch). Správným umístěním zamezíme osobnímu setkání s kořeny ve sklepě nebo narušení základů, kanalizace či jiného vedení.

 

Do malé zahrady se hodí…

Okrasné jabloně (Malus), hlohy (Crataegus), okrasné třešně nebo višně – především sakury (Prunus) nebo třeba některé jeřáby (Sorbus) nedorůstají závratných velikostí, a proto jsou do menších zahrad ideální.

 

Kromě základních druhů stromů je na výběr řada kultivarů s vyšlechtěným „úsporným“ tvarem koruny: sloupovitých (například habr Carpinus betulus ‘Fastigiata’), vejčitých (javor Acer platanoides ‘Columnare’), kulovitých (javor Acer platanoides ‘Globosum) a převislých (třešeň Prunus subhirtella ‘Pendula’).

 

Další velice širokou skupinu tvoří vzrůstné keře, které mohou mít tvar malého stromu (jejich koruna je rozkladitá a také mohou mít více kmenů). Jmenujme alespoň škumpu (Rhus typhina), japonské javory (Acer palmatum a A. japonicum) nebo třeba muchovník (Amelanchier).

 

Nezapomeňte ani na klasické ovocné stromy, které vás zjara potěší krásnými květy, na podzim barevnými listy a také chutnými plody. Vybírejte zákrsky, čtvrtkmeny nebo polokmeny, které se vejdou i do malé zahrádky. Odrůdy jsou navíc naroubované na méně vzrůstné podnože, takže se během let nemůže stát, že by vás vytěsnily z vaší zahrady.

 

Vztah mezi korunou a kořeny

Zjednodušeně se dá říci, že „co je nad zemí, to je i pod zemí“. Znamená to, že kořeny stromu s korunou o průměru 3 metry budou rozprostřeny do podobné plochy.

 

 

text: Hana Pollertová

foto: Jana Pyšková

zdroj: Můj dům 1/2005