Skip to content

Rozdíly mezi masivní a vrstvenou dřevěnou podlahou

Jen málokterý typ podlahy se může pochlubit takovou všestranností, odolností a elegancí jako podlaha z pravého dřeva. Chcete-li pro svou rodinu vytvořit krásný a útulný domov, tak neexistuje snad lepší varianta než přírodní dřevěné podlaha, která váš interiér nádherně provoní a navodí pohodovou atmosféru. Rozhodli jste se tedy pro dřevěnou podlahu, ale nevíte jakou vybrat? Masivní, dvouvrstvou nebo třívrstvou dřevěnou podlahu?

Galerie

Pečlivě vybírejte

Dvouvrstvé dřevěné podlahy se skládají z nášlapné vrstvy a spodní protitahové vrstvy. Nášlapná vrstva má zpravidla 4 mm a je nalisovaná na nosné vrstvě, které je vyrobena z kvalitní břízové překližky. Díky této skladbě má podlaha skvělou rozměrovou stabilitu a nízkou kročejovou hlučnost.

bez popisku 83656

Třívrstvé dřevěné podlahy, jak už název napovídá, se skládají ze tří vrstev masivního dřeva lepených k sobě. Vrchní nášlapná vrstva má zpravidla 3-5 mm a je vyrobena z tvrdého dřeva (buk, dub, jasan, bambus, apod.). V závislosti na tloušťce nášlapné vrstvy můžeme podlahu kompletně 3-4 x zrenovovat. Středová vrstva je nejčastěji ze smrkového nebo borového dřeva a má tloušťku 9mm. Spodní protitahová vrstva je nejčastěji vyrobena ze smrkové dýhy a má 2mm. Tato vrstva zajišťuje stabilitu jednotlivých dílců dřevěné podlahy.

bez popisku 83657

Dřevěné masivní podlahy jsou vyrobeny z jednoho kusu dřeva. To jim zajišťuje výbornou tepelnou a akustickou izolaci. Zainvestovat do takové podlahy se vám opravdu vyplatí, protože masivní podlaha patří mezi ty nejlepší podlahy vůbec. Ne nadarmo se masivní podlahy používají již stovky let. Díky jejich výšce je můžete mnohokrát zrenovovat. Vyrábí se v různých stylech a šířkách, od jednoduchých prken až po parkety. Nevýhodou je jejich vyšší náchylnost na vysokou vlhkost a kolísání teplot. Proto také nejsou vhodné na podlahové topení. Úplně nejideálnější je vlhkost 40-65 % a teplota v rozmezí 18 až 22°C.

bez popisku 83658
Výroba a montáž dřevěných schodišť. stupňů

Nepodceňte žádný detail ani pokládku

Pokládka masivních dřevěných podlah má úplně jiná specifika. Jak jsme si již řekli výše, masivní podlahy mají vyšší náchylnost na vlhkost a teplotu. Je potřeba je nechat aklimatizovat v místnosti, kde se bude podlaha provádět a to minimálně 7dní. Pokládka takové podlahy je složitější než u vrstvených podlah. Masivní podlaha se po pokládce upravuje finální povrchovou úpravou (olej, lak) v několika vrstvách s časovým odstupem.

bez popisku 83660
Dřevěná masivní dubová podlaha

Vrstvené podlahy mají proti masivní výhodu, že je můžete dostat už s finální povrchovou úpravou. Díky zámkům na jednotlivých lamelách je možné ji položit jak plovoucím, tak lepeným způsobem. Mezi další výhody patří i možnost položit podlahu na teplovodní nebo elektrické podlahové vytápění. Vrstvené podlahy jsou v současnosti velmi oblíbené, protože oproti masivním jsou díky protilehlým vrstvám stabilnější a dobře odolávají změnám teplot.

Pokud si s výběrem nebo pokládkou nevíte rady nebojte se obrátit na odborníky s více než 30-ti letou praxí v oboru podlahových krytin.