Skip to content

Jak naložit s dešťovou a šedou vodou

Voda velmi významně přispívá k uživatelskému komfortu bydlení. Je jí však stále méně, což se projevuje nejen na ceně, ale i v rostoucích požadavcích na hospodaření s touto cennou komoditou.

Galerie

Nejběžnějším a pohodlným zdrojem vody je veřejný vodovodní řad, v mnoha rodinných domech studna. Pohodlí první možnosti výrazně determinuje závislost na dodavateli, řešení pomocí vlastního zdroje závisí na vydatnosti pramene a jeho kvality. Alternativní řešení pak nabízí sama příroda. V podobě vody srážkové a úpravy odpadních vod, produkovaných samotnou domácností.

Jak optimálně využít dešťovou vodu?

Rostoucím problémem se stává nejen spotřeba v domácnostech, ale především zavlažování půdy a zbytečné používání pitné vody všude tam, kde stačí voda užitková. Stát se rozhodl v roce 2018 podpořit zachytávání srážkové vody na zalévání zahrady, akumulaci srážkové vody pro splachování záchodů a využití přečištěné odpadní vody jako vody užitkové. Předpokladem je schopnost dešťovou vodu efektivně zadržet. To lze učinit několika způsoby, k nimž patří třeba i vsakování, nicméně dotační program počítá se svodem ze střechy.

Pro skladování dešťové vody slouží speciální retenční nádoby. Při volbě její velikosti (obsahu) je třeba vycházet z velikosti plochy střechy, z níž budete vodu jímat. Průměrné množství vydatných srážek se pohybuje okolo 30 litrů na 1 m2. Plocha střechy 200 m2 si tedy žádá nádrž s obsahem zhruba 5 m3. V potaz je třeba brát i možnost přívalových dešťů, kdy může spadnout i 2krát více vody.

Vsakování na pozemku

Vsakování, nebo také odvod srážkových vod do půdního prostředí, by mělo být využíváno přednostně před ostatními variantami. Řešení je závislé na geologických poměrech, proto je nutné nechat vypracovat geologický průzkum (viz norma ČSN 75 9010). Při návrhu vsakovacího zařízení je třeba určit velikost retenčního objemu a dobu prázdnění, která musí být kratší než 72 hodin. Při umístění vsakovacího zařízení na pozemku je třeba dodržet určitou vzdálenost od objektů a podzemních staveb, aby nedošlo k jejich vyplavení vlivem vztlakové síly. Vsakovací zařízení mohou být buď nadzemní, nebo podzemní. Nadzemní vsakovací zařízení může být kryto zatravněním.

Jak vybrat nádrž na dešťovou vodu?

Důležité je zvolit správnou velikost nádrže. Odvíjí se od plochy střechy a vydatnosti srážek v lokalitě. Typ nádrže závisí na geologických podmínkách a také na účelu využití vody (NICOLL)Nejvhodnější je plastová retenční nádrž umístěná pod zemí. Díky konstrukci a materiálu z kvalitního polyetylenu umožňuje snadnou manipulaci i instalaci, je odolná vůči vnějším vlivům a udržuje stálou teplotu vody. Zakoupíte ji ve velikostech od 1 000 až po 10 000 litrů. Velikost akumulační nádrže se odvíjí od plochy střechy (celkové odvodňované plochy) a také od vydatnosti srážek v lokalitě. Pokud máte plochu střechy do 100 m2 a dešťovou vodu budete využívat pro zalévání zahrady, volte nádrž do 3 000 l, pro plochu do 150 m2 je vhodná nádrž o objemu 5 000 l.

Také si přečtěte: Dešťová voda – peníze, které padají z nebe

Ušetřete na stočném

Obecně se má za to, že do kanalizace vypustíte tolik vody, kolik odeberete, u domu se zahradou to ale vždy neplatí. Spotřebujete-li ročně více než 30 m3 vody, kterou nevypustíte do kanalizace (např. na zalévání zahrady, napuštění bazénu, který pak vypustíte na zahradu atd.), můžete požádat o snížení stočného.

S podružným vodoměrem instalovaným na odběr této vody ušetříte nemalé náklady na stočném. Nahradíte-li navíc při zalévání zahrady vodu z veřejného vodovodu dešťovkou z retenční nádrže, můžete při závlaze plochy o velikosti 300 m2 ušetřit až 3 000 korun za měsíc, za vegetační sezonu květen–září až 15 000 Kč. Konkrétní úspora se odvíjí od cen vodného a stočného ve vaší obci.

Dotační podpora „Dešťovka“

Pokrývá až 50 % výdajů na pořízení systému hospodaření s dešťovou vodou a šedou vodou v domácnosti. Podporuje tři způsoby využití: zachytávání srážkové vody na zalévání zahrady, akumulaci srážkové vody pro splachování WC a zálivku a využívání přečištěné odpadní vody jako vody užitkové. Pokud máte zájem o využití dešťové vody pouze na zálivku zahrady, musíte si ověřit, zda je oblast, ve které máte postavený dům, oficiálně ohrožena suchem. V opačném případě tuto skutečnost doložíte buď stanoviskem příslušné obce nebo odkazem na veřejně dostupné dokumenty (např. vyhlášky obce). Dotaci až do výše 55 tisíc Kč na zachytávání dešťové vody pro zalévání zahrady mohou získat všechny domácnosti z celé České republiky, i mimo vyhlášené suché oblasti. Program Dešťovka je otevřen i lidem, kteří trvale žijí v rekreačních objektech.

Více na www.dotacedestovka.cz

Co je vlastně šedá voda?

Kvalitní pitná voda by měla být používána pouze tam, kde je to nezbytně nutné. Pro splachování toalet nebo zalévání zahrady lze použít vodu vyčištěnou. Pojmenování „šedá“ získala podle nezaměnitelného zbarvení. Zahrnuje splaškové odpadní vody neobsahující fekálie a moč, které odtékají z umyvadel, praček, van, sprch, dřezů apod.

Koncepce opětovného využití odpadních vod a dešťových vod nabývá v poslední době většího významu. Šedé a srážkové vody se staly předmětem připravované normy ČSN 75 6780 „Využití šedých a dešťových vod v budovách a na přilehlých pozemcích“. Jejich úprava není příliš náročná, navíc lze s výhodou využít tepla, které je v nich obsaženo (vany, sprchy a pračky mezi 18 a 38 °C).

Mohlo by vás zajímat: Tipy pro efektivní zavlažování zahrady

Otazníky kolem čistoty vody

Hygienické standardy na čistotu pitné vody se neustále zvyšují. Ne nadarmo se říká, že čistá voda je tím nejcennějším jměním. I když ale pitná voda projde přísně sledovaným martyriem úpravny, rozhodně to neznamená, že si ji do skleničky napustíte ve stejné kvalitě. Kde tedy dojde k jejímu znehodnocení? A je opravdu možné znehodnotit vodu během relativní „chvíle“, kterou stráví v domovních rozvodech?

Odpovídá Michael Blažek ze společnosti REHAU s.r.o.: „Rozvody jsou trvale zavodněné, takže voda v nich na nás „čeká“ třeba deset hodin. V moderních domácnostech se navíc neustále zvyšuje počet odběrných míst, využívaných jen příležitostně, jako je například koupelna pro hosty. Pokud jsou rozvody provedeny klasickým způsobem (tedy na bázi tzv. T-kusů), voda v některých částech stojí i více dní a dokonce týdnů. Trvanlivost pitné vody je přitom omezená. Ve stojaté vodě se rychle množí mikroorganismy, které pak kontaminují i ostatní části rozvodů. Kvalitu tedy výrazně ovlivňuje materiál rozvodů. Nejběžněji používaným materiálem u nás je plast, respektive polypropylen PPR, spojovaný technikou svařování. Setkat se můžeme i s mědí nebo nerezovou ocelí. V daném případě doporučujeme systém RAUTITAN, jehož základním materiálem je právě zesítěný polyetylen. Obsahuje mimo jiné speciální komponenty, které umožňují různé typy montáže. V domě s množstvím odběrných míst, která nejsou pravidelně využívána, se doporučuje průtočná montáž nebo kruhové vedení – oba způsoby významně snižují riziko stagnace vody. U navrhování rozvodů je třeba přemýšlet, proto radím sázet na ověřené firmy.“

Rozvody pitné a užitkové vody musí být v domě přísně odděleny. Kvalitu a trvanlivost pitné vody výrazně ovlivňuje materiál rozvodů, proto vybírejte ten nejlepší a návrh svěřte odborníkům (REHAU)

Filtrace dešťové vody

Dešťová voda ze střech a jiných zpevněných ploch přichází do kontaktu se střešní krytinou nebo svodovým potrubím, může být znečištěna listím, pylem, prachem, ale i choroboplodnými zárodky, např. z ptačího trusu. Filtrováním dochází k odstranění mechanických nečistot a bakterií. Pro zalévání nebo mytí auta plně postačí filtry hrubých nečistot (např. AS-PLURAFIT), instalované buďto přímo do nádrže, případně před zásobní nádrž mezi okapový svod a nádrž.

Údržba filtru je velmi snadná – filtrační koš nebo filtrační síto jednoduše očistíte od nečistot po jeho vyjmutí. Další možností je filtr dešťové vody AS-PURAIN, který svým tvarem simuluje hydraulický vodní skok známý z přírody. Jeho tvar zabraňuje usazování nečistot a zanášení síta. Nečistoty na vodní hladině v akumulační nádrži jsou stahovány pomocí skimmeru, který je integrován přímo ve filtru.

Nejlepší místo pro instalaci filtru je přímo v nádrži, takže není nutné budovat další šachtu. Některé nádrže jsou filtračním systémem vybaveny již z výroby. Například podzemní nádrže AS-REWA jsou vybaveny průtokovým filtrem hrubých nečistot.

Názor odborníka

Produktový manažer společnosti Nicoll Česká republika Ing. Ondřej Samek:

„Systémy pro zálivku a na splachování WC se liší, jednodušší sestava je pro využití na zálivku. Užitková voda musí mít v domě samostatný okruh, oddělený od vody pitné. Zároveň je ale třeba doplňovat pitnou vodu do rozvodu užitkové pro případ, že dešťovka v nádrži dojde. Dle norem musí doplňování splňovat přísná kritéria, aby nemohlo dojít ke kontaminaci vodovodního řadu. Lze to řešit např. domácí vodárnou, která pitnou vodu doplňuje přes 15litrovou oddělovací nádržku s bezpečnostními přelivy. Další možností je ponorné automatické čerpadlo s tlakovým spínačem v nádrži a dopouštění pitné vody do nádrže. Toto řešení je vhodné i pro kombinaci s využíváním užitkové vody pro automatickou závlahu.

Náklady lze demonstrovat na příkladu sestavy pro využití srážkové vody v novostavbě s půdorysem střechy kolem 100 m2. Potřebujete filtrační šachtu, akumulační nádrž 4,5 m3, filtr, domácí vodárnu s plovoucím sáním. To vše asi za 65 tis. Kč včetně DPH. Za předpokladu minimálních nákladů na rozdělení vnitřních rozvodů, jejichž trasy se nebudou příliš lišit od rozvodů pitné vody. Další náklady představuje výkop, zásypový materiál (štěrk), bezpečnostní přeliv, všechny potřebné instalace. Zhruba dalších 60 tis. Kč. Celkem tedy kolem 125 tis. Kč vč. DPH. S dotací to vychází většinou tak, že zákazník investuje 60 % ze svého a 40 % činí dotace.“