Zde najdete první a druhý díl seriálu.
Na chodbách, na schodišti a na WC nebyl žádný zdroj tepla, což je z dnešního pohledu téměř neuvěřitelné. Před začátkem realizace nového systému ústředního vytápění jsme oslovili firmu, která jej naprojektovala a též navrhla parametry budoucího zateplení domu.
Jako zdroj vytápění a ohřevu teplé vody jsme zvolili plynový kondenzační kotel od firmy Junkers. Výhodou tohoto typu kotle je, že zbytkového tepla lze využít nejen k ohřevu teplé vody, ale i k vytápění některých místností podlahovým topením. Nejsou tedy nutné dva oddělené okruhy systému vytápění se dvěma různými teplotními úrovněmi.
Vytápění na etapy
V obývacím pokoji v přízemí, který není podsklepen, jsme nechali v podlaze vybudovat 50 cm hlubokou a 2 m dlouhou šachtici pro instalaci velkého podlahového konvektoru, který stačí vytopit celou místnost o rozloze cca 30 m2, aniž by na stěnách musely být umístěny další radiátory.
Podlahový konvektor je i v pokoji ve druhém patře, kombinovaný s vertikálním radiátorem. V kuchyni pod oknem je umístěn podobný konvektor, avšak v tomto případě se jedná o vestavbu do předem vybudované niky.
V koupelnách a na WC jsme se rozhodli pro kombinovaný systém podlahového topení s chromovanými otopnými žebříky. Do ostatních místností, tedy do pracovny a do ložnice, byly navrženy horizontální nebo vertikální designové radiátory.
Druhá etapa realizace nového topného systému, instalace topných těles, proběhla až po provedení nových omítek a štuků. Nyní tedy konečně přišla řada na montáž podlahového konvektoru v obývacím pokoji, stejně tak jako na zabudování vestavěného konvektoru do niky pod oknem v kuchyni. Tento „stěnový“ konvektor, posléze zakrytý spodními kuchyňskými skříňkami, spolu s podlahovým konvektorem zajistí rovnoměrné vytápění celého společného obytného prostoru.
Obdobný podlahový konvektor byl nainstalován i ve druhém patře v pokoji pro hosty. Vzhledem k malé výšce podlahy bylo třeba zvolit nižší typ; stavební výška tohoto tělesa je pouhých 110 mm.
Na základě doporučení projektanta vytápění jsme si vybrali designové deskové radiátory Koratherm, které se svým pojetím a technickým provedením nejlépe hodí do interiéru vilky z 30. let.
Na chodby v přízemí a v 1. patře a do pokoje pro hosty jsme zvolili vertikální provedení radiátorů, v ostatních prostorách, tedy na chodbě ve 2. patře, v pracovně a v ložnici jsme nechali nainstalovat otopná tělesa klasická, horizontální.
Nutno dodat, že v obou případech radiátory působí velmi nenápadně a opticky ani fakticky nezabírají více místa, než je únosné. To jsme ocenili zejména v malých úzkých chodbách. Bílá barva radiátorů se s ohledem na tyto minimalistické prostory též velmi osvědčila.
V této druhé etapě realizace ústředního vytápění došlo, spolu s rozvody vody a odpady, též k položení instalací podlahového topení tam, kde byla vybourána původní dlažba. Ušetřili jsme tím místo, protože podlahová výměra verandy činí pouhých 2,5 m2.
Výhodou je i to, že je tento prostor vyhříván stejnoměrně po celé ploše podlahy, a navíc při podzimních plískanicích a v zimě rychleji a snáz uschnou nejen boty, ale i mokrá podlaha. Obě koupelny a WC budou ještě pro zvýšení tepelné pohody doplněny o chromové trubkové radiátory.
Kilometr kabelů
Jako druhá přišla na řadu elektroinstalace. Více než neutěšený původní stav dokládá fotografie, na níž je zachycen původní rozváděč se dvěma porcelánovými pojistkami. Nový elektrický rozváděč je umístěn v komoře v přízemí, a to téměř na stejném místě jako ten původní.
Některé kabely byly ještě z mědi a nikoliv hliníku, takže nebylo úplně nezbytné je vyměňovat. Nicméně i přesto jsme se rozhodli, že elektroinstalaci necháme vybudovat zcela nově. Jediný fragment, který jsme zachovali a plně znovu využili pro vedení kabelů, bylo původní trubkování ve stropech.
Nyní, po dokončení elektroinstalace, je v domě 32 elektrických okruhů. Nejvíce jich je pochopitelně v kuchyni (sklokeramická deska, myčka, trouba, lednice a pět uživatelských zásuvek) a ve sklepě (kotel, pračka, přečerpávací stanice, dvě čerpadla a infrasauna). Celým domem dohromady vedou kabely o celkové délce více než jeden kilometr.
Součástí nové elektroinstalace je i vedení datových a koaxiálních kabelů. Samozřejmě jsme nezapomněli ani na nový přívod k domovnímu zvonku, který je také původní a po důkladném vyčištění bude znovu použit.
AUTOR |
Architekturu má jako koníčka. Vila Tonička je jeho v pořadí již čtvrtým projektem. e-mail: re.k@centrum.cz |