(KOMERČNÍ PREZENTACE)
Nedostatečná zvuková izolace stěn je jeden z parametrů, který je často odhalen až po nastěhování do nového bytu. Částečně může být na vině i normou udaná hodnota zvukové neprůzvučnosti, která je u mezibytových příček 53 dB, u příček v rámci jednoho bytu je to pak 42 dB. Pokud si představíte, že běžný hovor dosahuje hodnot cca 50 - 60 dB, není těžké odhadnout, že stěna splňující normu před slabšími zvuky ochrání, ale pro vyšší komfort je kvalitnější zvuková izolace žádoucí. Co přes den člověk neregistruje, může v noci pěkně potrápit a narušit váš klidný spánek.
Předsazená sádrokartonová stěna pomůže tam, kde se na hluk „nemyslelo“
Zvuk, jak si jistě většina z nás pamatuje z hodin fyziky, je mechanické vlnění, které se šíří pomocí tzv. vodičů. Vodičem je nejen vzduch, ale i kapalina nebo pevné látky. Zvuk se tedy šíří i stěnami. Skladba stěny je proto zásadní. Klasická masivní zeď příliš velkou schopnost absorbce zvuku nemá, pokud nehovoříme o velkých tloušťkách. Nesrovnatelně lepší vlastnosti při relativně malých tloušťkách stěn má jednoznačně vrstvená sádrokartonová konstrukce. Nejjednodušším a nejekonomičtějším řešením nedostatečné zvukové izolace vašich stávajících stěn jsou konstrukce předsazených stěn. Běžná pórobetonová příčka o tloušťce 175 mm absorbuje cca 38 dB zvuku. Při provedení předsazené stěny lze zlepšit neprůzvučnost původní stěny až o cca 20 dB.
Tři typy desek pro lepší zvukovou pohodu
Skladbu konstrukcí předsazené sádrokartonové stěny je možné zvolit v různých variantách. Záleží nejen na tloušťce stěny, typu desky, ale i na profilu, který je v konstrukci použit. Jako výplň sádrokartonových stěn se zpravidla používá minerální vata, která rovněž dokáže pohltit část energie zvuku. V portfoliu společnost Knauf, která patří k nejvýznamnějším výrobcům sádrokartonových produktů a systémů u nás, najdete několik typů desek, které se přímo hodí ke konstrukci zvukově izolačních stěn. Kromě klasické bílé sádrokartonové desky je možné sáhnout po dalších třech typech, které vynikají svými zvukově izolačními vlastnostmi. Červená sádrokartonová deska Knauf Red Piano je sázkou na jistotu. Za rozumnou cenu zajistí dostatečnou ochranu před hlukem. O třídu výše se nachází modrá deska Knauf Diamant, která je těžší, proto akusticky výkonnější a umí vylepšit zvukovou izolaci oproti standardním materiálům o 6 – 10 dB. Pokud si chcete dopřát to nejlepší, je možné sáhnout po desce Knauf Silentboard, která patří mezi TOP v akustické výkonnosti na trhu. Výrazně omezuje zvuk na nízkých frekvencích, ve kterých se pohybuje lidský hlas, takže při zhotovení předsazené stěny dochází pocitově k velmi dobrým výsledkům.
Zamezte šíření hluku mezi patry
Zvuková pohoda interiéru nezávisí pouze na kvalitě bytových a mezibytových stěn, ale i na provedení stropní a podlahové konstrukce. V případě vícepatrových objektů je provedení stropů mezi jednotlivými byty zásadní. Stropem se totiž šíří nejen zvuky, ale i kroky lidí nad námi. Zvláště běhání dětí dokáže citlivější jedince řádně potrápit. Výrazného zlepšení a utlumení jak běžného tak i kročejového hluku je možné dosáhnout opět dodatečným opatřením tj. instalací sádrokartonových podhledů. Zde je pro maximální komfort dobré přistoupit k montáži desek s lepšími zvukově izolačními vlastnostmi, jako jsou například akustické desky Knauf Diamant nebo Knauf Silentboard.
Detaily hrají velkou roli
Na zlepšení zvukové pohody v bytě je vždy dobré pozvat zkušenou sádrokartonářskou firmu, která vám zabezpečí kvalitní provedení sádrokartonových stěn a podhledů. Záleží na celé řadě detailů, které je třeba znát, aby daná konstrukce opravdu plnila svou funkci.
Více na Knauf.cz