Před nákupem dveří
Než se vydáte na nákup, spočítejte, kolik dveří a zárubní potřebujete. Základem je dobře měřit. Je nutné počítat nejen s rozměry dveřního křídla, ale také s rozměry stavebního otvoru, do kterého budou dveře zasazeny, a také s celkovou šířkou a výškou zárubně s obložkami.
Více než 20 obrazových tipů si můžete prohlédnout v galerii výše! |
Zároveň byste měli vědět, kam budete otvírat. Jednoduchou pomůckou, jak správně určit, zda potřebujete levé nebo pravé otočné dveře, je postavit se tak, aby se dveřní křídlo otevíralo k vám. Podívejte se, na které straně je dveřní kování. Pokud po vaší pravé ruce, jde o dveře pravotočivé, pokud po vaší levé ruce, jde o dveře levotočivé.
Důležitá je i volba materiálu, povrchové úpravy a barevného provedení dveří. Záleží čistě na vás, zda dveře budou ladit s podlahou, výmalbou a nábytkem nebo si pohrajete s kontrasty. Důležité je, aby dveře ladily se zárubní a s ostatním zařízením interiéru vytvářely harmonický celek.
Šířka dveří |
Standardní šířka dveří je 60, 70, 80 a 90 cm. Jde však o tzv. světlou šířku. Podle ČSN se všechny modely dveří a zárubní vyrábějí v šířce 61, 73,5, 86 a 98,5 cm. Standardní výška 197 cm (tzv. světlá výška), ve skutečnosti mají dveře 198,5 cm. Pro obytné prostory se doporučují dveře o šířce 80 cm, pro toaletu a koupelnu 70 cm. U bezfalcových dveří přidejte na šířku cca 2 cm navíc. |
Plné, nebo prosklené?
Jsou místnosti, do kterých s ohledem na zachování intimity vyžadujeme dveře s plnou deskou, ale ani v těchto místnostech se nemusíme obávat zvolit částečně prosklené dveře. Modely dveří s matnou, tedy neprůhlednou variantou skla intimitu také zajistí.
Zcela nebo zčásti prosklené dveře, které propouštějí světlo, čímž dochází k optickému i pocitovému zvětšení bytu a prosvětlení chodeb, jsou vhodným řešením do malých bytů a místností bez oken.
Pokud jste do místnosti zvolili přece jen plné dveře, ale přesto potřebujete dostat světlo do předsíně, nabízí se plné dveře s horním nebo bočním světlíkem, případně v kombinaci obojího.
Při koupi skleněných dveří nebo jejich části se u prodejce informujte na způsob údržby a také na způsob výměny skla při rozbití apod.
Tajné dveře
Bezfalcové dveře na sobě nemají falc (polodrážku), proto dveřní křídlo zapadá přesně do zárubně, takže dveře v zavřeném stavu jsou v jedné rovině se zárubní. Zárubně i dveře jsou doplněné kováním, které je viditelné nebo skryté.
Posuvné dveře
Potýkáte-li se s nedostatkem místa, případně v některých místnostech při otevření dveří hrozí kolize, jsou skvělou volbou posuvné dveře, které mohou být posuvné po stěně, nebo do stěny.
První varianta nevyžaduje stavební zásah, pouze musíte ponechat volnou stěnu, aby posouvání dveří nic nepřekáželo. Naopak v případě druhé varianty se bez stavebního zásahu, se kterým je třeba počítat už ve fázi hrubé stavby, neobejdete. Prostorově nenáročné posuvné typy dveří zaberou v místnosti pouze 10 cm.
Výrobci nabízejí i posuvné dveře, u kterých zasouváme jedno křídlo přes druhé. Jsou vhodné tam, kde chcete ponechat větší průchod, ale zároveň mít i možnost prostor úplně zavřít, např. mezi šatnou a ložnicí, nebo kuchyní a jídelnou.
Kromě klasických otočných a posuvných dveří nabízejí výrobci také dveře lamelové, kyvné a kombinaci posuvného a kyvného systému.
Kolik prostoru potřebují? |
• Dveře otočné (standardní šíře 80 cm) potřebují prostor o rozměru 0,6 m2 • Dveře posuvné po stěně vyžadují prostor kolem dveří o ploše 0,1 m2 • Dveře posuvné do stěny – bez prostorových požadavků |
Kování v souladu aneb jednotný design
Klika by vám měla nejen padnout do ruky, ale také dobře dokreslovat celkový dojem z dveří i interiéru.
Rozhodněte se, zda chcete kování štítové, u kterého jsou oba otvory přikryty jedním dílem, nebo rozetové, které se skládá ze dvou samostatných částí. Zvolte jednotný design v celém bytě.
Co se materiálu týká, většina výrobců nabízí na výběr nerez, který zaručuje dlouhou životnost, hliník, který je sice levnější, ale na úkor životnosti, a další materiály, jako je chrom, nikl, bronz, které se vyznačují podobnými vlastnostmi jako nerez
Vyberte si zarážku
1. Zarážka James ze syntetické gumy, vyrábí Black-Blum, www.naoko.cz
2. Zarážka Viggo ze 100% polyesteru, www.jysk.cz
3. Zarážka Autumn, plast, vyrábí Qualy, www.mhome.cz
4. Zarážka Golf, www.megadarky.cz
Další tipy a články o vybavení interiéru najdete v této rubrice a na našem sesterském webu Modernibyt.cz |