Vstupní dveře jsou vizitkou bytu. Zároveň však musí splňovat řadu bezpečnostních funkcí od požárního zajištění a zabezpečení domova před vloupáním po kouřotěsné, zvukověizolační a tepelněizolační vlastnosti.
Kvalitní bezpečnostní dveře odrazují zloděje a snižují pravděpodobnost vykradení nemovitosti až o 80 %. Nelze je prokopnout a například dveře bezpečnostní třídy 3 odolají i 70 cm dlouhému páčidlu nebo vrtačce. Bezpečnostní dveře je vždy nutné osadit do kovové bezpečnostní zárubně zalité betonem a pro plnou funkčnost využít bezpečnostní kování. Rozhodně nespoléhejte jen na kukátko, druhý zámek, souseda a psa. Zamčené dveře bez bezpečnostních prvků jsou pro zloděje snadnou překážkou.
Dokonalé sladění
Pořízení dveří je poměrně velká investice. Zatímco kvalitní dveře vám vydrží celý život, levné modely z hobby marketu jsou po čase rozklížené, vrzavé a zašlé. O tepelné či protihlukové izolaci nemůže být řeč. Dveře sladěné s charakterem interiéru jej příjemně a přirozeně doplní, v opačném případě ruší celou harmonii obydlí.
Dnes je nabídka kvalitních dveří, pěkných dekorů a rozmanitých povrchových úprav tak široká, že si každý jistě najde ty nejlepší. Dveře vybraného typu a designu se mohou lišit v drobných úpravách, jako je například mnoho variant prosklení nebo typu otevírání a kování podle aktuální potřeby. Dveře stejného designu také mohou mít podle přání různé vlastnosti, takže například do koupelny či kuchyně lze bez problémů objednat dveře odolné proti vlhkosti. V ložnici se mohou hodit dveře s vyšší úrovní protihlukové izolace.
Praktické řešení
Stále oblíbenějším typem jsou posuvné dveře. Díky inovacím v konstrukci zárubní a pouzder je dnes možné je instalovat téměř kamkoliv. Systém nepotřebuje instalaci prahu ani vodicí kolejnice na podlaze, takže je také bezbariérový. Větší počet otočných dveří v jedné místnosti může být neřešitelný problém.
Zde je vhodné způsob otevírání promyšleně kombinovat. Zejména předsíně a vstupní chodby jsou v tomto směru náročným prostorem. Posuvné dveře mohou být i zajímavým ozvláštněním interiéru. Například široké dvoukřídlé dveře mohou sloužit jako mobilní stěna mezi jídelnou a obývacím pokojem či dvěma dětskými pokoji.
Nejjednodušším typem instalace jsou posuvné dveře na stěnu. V tomto případě ale na stěnu, kam se posunou, nelze nic umístit či pověsit. Druhým typem je zasouvání do pouzdra skrytého ve stěně, což vyžaduje menší stavební úpravy.
Atypické prostory
Půdní byty jsou atraktivní, ale často vyžadují atypická řešení, včetně interiérových dveří. Můžete zvolit atypický tvar dveří, který kopíruje zkosení stěny a je potřeba jej objednat na zakázku.
Druhou variantou jsou klasické dveře s jiným než otočným typem otevírání, kterému nevadí zkosené stěny v zádveří. Dveřní systém na principu otočně posuvného křídla minimalizuje požadavky na prostor pro otevření dveří. Oproti klasickému otočnému křídlu vzniká úspora až 40 % prostoru v zádveří, který lze využít například pro botník či komodu a který především vyřeší případné omezené otevírání díky zkoseným stěnám. Výhodou tohoto systému je rovněž možnost oboustranného otevírání.
Alternativou je úsporný dveřní systém na principu složení dveřního křídla a jeho překlopení na stěnu vedle zárubně. Vhodný je tam, kde není dostatek místa okolo zárubně. Čistý průchod tak zůstává v původní šíři.
* * *
Čtěte také:
Prosklené dveře otevírají interiér
MŮJ DŮM: Dveře, co nemají limity
MODERNÍ BYT: Dveře jako šperk