Léto je pro mnoho stavebníků ideálním obdobím pro realizaci hrubé stavby. Dlouhé dny a příznivější počasí umožňují plynulý postup prací bez častých přerušení. Navíc teplé a suché podmínky napomáhají rychlejšímu vysychání konstrukcí, což může urychlit další stavební fáze. Vysoké teploty a intenzivní sluneční záření přinášejí ale i určitá rizika.
- Správné skladování materiálu
Letní práce na hrubé stavbě vyžadují dobrou organizaci a pečlivou přípravu. Než se pustíte do samotného zdění, je důležité správně uskladnit materiál a připravit staveniště tak, aby byl chráněn před přímým sluncem, ale i náhlými přeháňkami a bouřkami. Počasí totiž může být v létě i velmi zákeřné. Prudké bouřky, krátké přívalové deště nebo dokonce kroupy mohou stavební prvky výrazně poškodit. Proto je důležité myslet nejen na ochranu před sluncem, ale také na zabezpečení proti nečekaným výkyvům počasí. Cihly, malta i další materiály by měly být zakryty nepromokavou plachtou či ponechány v originálním balení, případně uskladněny pod přístřeškem. Když se předpovídá silný déšť, je vhodné ochránit rozbalený stavební materiál, ale také již vyzděné konstrukce. A to z důvodu nasáknutí zdiva vodou a následně nerovnoměrného vysychání zdiva.

Ideální je, když má staveniště připravený jednoduchý krizový plán pro případ rychlé změny počasí. Stačí mít po ruce zakrývací fólii, lze například využít tu z palet se zdivem. Pro zajištění krytí vrchu zdiva proti dešti nebo větru je vhodné fólii zatěžkávat těžkými předměty, například cihlami nebo betonovou dlažbou, aby neodletěla. Čím lépe bude materiál chráněn, tím menší je riziko jeho poškození, snížení funkčnosti nebo nutnosti reklamace. Kvalitní péče o zdivo i mimo pracovní dobu se tak projeví nejen na pevnosti stavby, ale i v úspoře vícenákladů za případné poškození stavebních materiálů vnějšími vlivy.
- Výběr vhodného pojiva
Součástí plánování by měl být také výběr vhodného pojiva podle aktuálních teplot. „Rychletvrdnoucí směsi mohou v horku tuhnout příliš rychle, což zvyšuje riziko vzniku defektů. V některých případech je proto vhodnější sáhnout po směsích s pomalejší reakcí, které umožní korekci a lepší zpracovatelnost i při vyšších teplotách. Velmi praktickým řešením pro letní podmínky je zdicí pěna Porotherm Dryfix, která nevyžaduje vodu ani míchání a je použitelná až do 35 stupňů. Pokud se však investor rozhodne sáhnout po klasice, může využít tenkovrstvou maltu Porotherm Profi. Pro jednodušší nanášení malty doporučujeme použít moltoprenový váleček Porotherm Easy,“ říká Adam Kratochvíl, odborník na provádění staveb ve wienerbergeru.

- Založení první řady cihel
Rozhodující je pro celou stavbu samotné založení první řady cihel. V horku, kdy spojovací malty tuhnou rychleji, je správně vyrovnaný základ ještě důležitější. Vhodnou kombinací laseru a zakládací soupravy investor docílí přesného a rychlého nanesení maltového lože. „Pokud si chce být stavebník naprosto jistý, může využít službu Pomoc se založením první řady zdiva od Porothermu, kterou často uplatňují nejen svépomocníci, ale i profesionálové, kteří chtějí mít jistotu správného začátku stavby. Investor za zlomek ceny získá precizně založenou první řadu od zkušených odborníků a jako bonus navíc praktické rady k dalším stavebním krokům,“ doplňuje Kratochvíl.
- Navlhčení zdiva
„Rychlé odpařování vody z malt a lepidel při vysokých teplotách a suchém vzduchu může vést k příliš rychlému tuhnutí pojiva, nedostatečnému vyzrání spojů a tím i k trhlinám a oslabení konstrukce. Proto je vhodné cihly před nanesením malty navlhčit malířskou štětkou. U zdění s pěnou Porotherm Dryfix je vlhčení doporučené, nikoliv povinné, ale samozřejmě tím stavebník ničemu neuškodí,“ vysvětluje Adam Kratochvíl.
- Pitný režim a pravidelné přestávky
Práce na stavbě během letních měsíců vyžaduje nejen technickou přípravu, ale i ohleduplný přístup k pracovníkům. V horku je důležité častěji zařazovat přestávky, ideálně ve stínu, a nezapomínat na pravidelný přísun tekutin. Dobře zvládnutý denní režim je spolu s kvalitní přípravou jedním z klíčových předpokladů, jak zvládnout stavbu bez komplikací.
A jak předejít tomu, aby se nový dům v létě nepřehříval?
Už během stavby je dobré myslet na to, jak si později zajistit příjemné klima v interiéru. Aby v domě nebylo v horkých dnech parno, je klíčové už ve fázi hrubé stavby myslet na správnou volbu materiálů i stavebního řešení. Jednovrstvé cihelné zdivo Porotherm T Profi nebo EKO Profi již nepotřebuje kontaktní zateplení a pomáhá udržet stabilní teplotu bez přehřívání, podobně jako těžká střešní konstrukce s dobrou akumulací tepla. Myslet se vyplatí i na přípravu pro stínicí techniku – předokenní žaluzie nebo rolety mohou interiér účinně chránit před sluncem a zvýšit tak komfort i úsporu energie. Co se tedy v létě dobře postaví, může v budoucnu výrazně zpříjemnit bydlení.