Skip to content

Možnosti elektrického podlahového topení

Příjemný pocit, zdravé prostředí a komfort, ale také celou řadu dalších výhod vám zajistí elektrické podlahové topení.  

Galerie

lektrické podlahové vytápění je univerzální a lze jej použít pro vytápění pod jakýmkoliv typem podlahové krytiny. Budeme-li vyhřívat podlahu z dlažby, volba je jednoznačná – dominují topné kabely nebo rohože ECOFLOOR. Kabely a rohože se používají pro podlahy z korku, pod laminátové a dřevěné podlahy ve vlhkých prostorách je pak vhodné použít tenké hliníkové topné fólie AL-MAT.

Než se rozhodnete

Pro správný návrh je potřeba znát kromě velikosti, půdorysu apod. i tepelné ztráty objektu. Při řešení koncepce podlahového vytápění se vždy volí mezi přímotopným, smíšeným nebo akumulačním způsobem vytápění.

V čem se jednotlivé možnosti liší?

Systém s relativně malou mírou akumulace je označován jako přímotopný – to v případě, že jsou topná rohož nebo fólie umístěny bezprostředně pod podlahovou krytinou.

O smíšeném systému hovoříme, pokud je topný prvek (zpravidla topný kabel nebo rohož) umístěn v přibližně 5–6 cm silné vrstvě betonu nebo anhydritu. Je to dnes nejběžnější řešení pro trvalé vytápění.

Standardní akumulační systém – topná rohož je umístěna ve vrstvě betonu o tl. 12–15 cm. Toto řešení se ale příliš nepoužívá, jde o systém s dlouhou setrvačností a obtížnou regulovatelností.

Pokud tedy zvolíte koncepci přímotopného nebo smíšeného vytápění, je nutné se rozhodnout, zda topná podlaha bude:

– jediným zdrojem tepla v místnosti, nebo
– doplňkovým zdrojem k jiným topidlům = doplňkové vytápění.
Podle toho se dimenzuje výkon podlahového vytápění.

Skladby podlah podle akumulace (www.fenixgroup.cz)

Co a kdy je výhodné

Přímotopné vytápění má jasnou prioritu minimálně ve dvou případech. Prvním jsou dřevěné a laminátové plovoucí podlahy, které se pokládají na izolační podložku tlumící kročejový hluk. V tomto případě je optimální použít topné fólie, které leží přímo pod plovoucí podlahou.

Druhým případem jsou pak montované stavby, které mají tzv. suché podlahy – to znamená, že přímo na tepelnou izolaci se pokládají například OSB desky nebo sádrovláknité desky. U těchto typů staveb je přímotopný systém jedinou možností podlahového vytápění, protože vrstva betonu nebo anhydritu zde prostě není.

Pro výběr přímého nebo poloakumulačního systému je pak samozřejmě důležitý i přístup budoucího majitele, tedy zda klade důraz na pořizovací, nebo provozní náklady. Ale zásadní chyba se při výběru snad udělat ani nedá. Současné novostavby mají velmi nízké požadavky na energii pro vytápění, takže provozní rozdíly mezi oběma systémy nejsou nijak markantní.

Zanechat komentář

PARTNEŘI WEBU

MDKK MUJDUM STAVBAWEB IMATERIALY RODINNYDOM BMONOE
Copyright © BUSINESS MEDIA ONE, s. r. o. 2006–2025