Předchozí díl seriálu najdete zde.
Po rozhodnutí o podobě, velikosti domu a jeho energetické náročnosti (kromě jiného to ovlivňuje povolovací proces) následuje výběr projektanta, stavebního dozoru a zhotovení projektu (cena se pohybuje někde kolem 2,5 až 3 % z celkové ceny při projektu pro stavební povolení a asi 4–5 % při prováděcím projektu), výběr zhotovitele a zpracování rozpočtu podle etap výstavby (např. výkopové práce, základová deska, rozvody, hrubá stavba, kolaudace). V této fázi je třeba smluvně garantovat splátkový systém a jeho pravidla. Stavební řízení a související byrokracii je vhodnější přenechat projekční kanceláři, případně ho zahrnout do činností stavební firmy.
Bez papíru ani ránu
Obsah projektu pro ohlášení stavby či stavební povolení stanovuje prováděcí vyhláška ke stavebnímu zákonu č. 62/2013 Sb. (a k jeho novelám i dodatkům). Skutečné požadavky na dokumentaci a na další nutné doklady sdělí příslušný stavební úřad. Projekty lze zpracovávat v různých stupních. Od jednoduchého pro stavební povolení až po detailní prováděcí projekt. Čím je projekt propracovanější, tím je dražší, ale tím se výrazně ušetří při praktické stavbě.
Důvěřuj, ale prověřuj
Základem pro konečné rozhodnutí o dodavateli by měl být poměr mezi cenou, rozsahem prací, garancemi a případným servisem. Na jaká kritéria se při výběru dodavatele zaměřit? Tím prvním je pozice dodavatele na trhu. Má-li firma na svém kontě spoustu zdařilých realizací a spokojených klientů, lze předpokládat, že se tím na svých stránkách pochlubí. Přesto není od věci nahlédnout do obchodního rejstříku, pro jistotu zalistovat i registrem dlužníků. Kromě toho rozhodně neuškodí nechat si předložit certifikáty a oprávnění vydaná výrobci k praktickému používání jejich materiálů i osvědčení o školení specialistů. Požádat o vypracování časového harmonogramu etap stavby a navrhnout splátkový kalendář, v němž se snažte upřednostnit fakturaci výhradně provedených prací s termínem splatnosti. Předložené rozpočty nechte posoudit odborníkům, trvejte na zákonných garancích a možnosti uplatnění reklamací (včetně pokut a případných sankcí za nedodržení termínů či kvality práce). Starosti s průběžnou a hlavně odbornou kontrolou díla přeneste na stavební dozor. A pozor, ani kamarádství není stoprocentní záruka…
Jak poznáte seriózní firmu |
|
Co dělá stavební dozor
Zejména na stavbách zhotovovaných tzv. svépomocí má své (zákonem vymezené) nezastupitelné místo stavební dozor. Myslí se tím odpovědná osoba, která dohlíží na dodržování projektové dokumentace, předpisů a norem a zajištění správného a bezpečného provádění stavebních prací. K výkonu této činnosti je potřebná tzv. autorizace. Té musí předcházet příslušné profesní vzdělání, praxe v oboru a zkoušky. Po splnění uvedených podmínek obdrží autorizovaná osoba příslušný certifikát a autorizační (tzv. kulaté) razítko. Přestože odpovědnost za stavbu nese stavbyvedoucí a záruky prováděcí firma, na většině staveb se podílí více subjektů a garance se často vymáhají velmi složitě. Proto není nad zkušený stavební dozor.
Náš tip |
Všechny firmy potřebují ke správné kalkulaci mít co nejpřesnější údaje a parametry stavby, proto jim vždy poskytněte tzv. prováděcí projekt, který přesně specifikuje a charakterizuje konkrétní výrobky (včetně typu obkladů či dlažeb, podlahových krytin, ale i zárubní, elektro- a vodoinstalačních prvků a bezpočtu dalších položek). Jednak tím snižujete riziko dodávky nejrůznějších levnějších „náhražek“ a méně kvalitních stavebnin či komponentů, jednak tento rozpis slouží jako podklad pro přísnou a přesnou kontrolní činnost vašeho stavebního dozoru. |
Třetí díl seriálu najdete v této rubrice příští týden.