Důvodem je stále ještě poměrně vysoká cena termostatů v porovnání s klasickou baterií. Zatímco klasickou vanovou baterii koupíte za dva tisíce korun, v termostatickém provedení počítejte s výdajem minimálně kolem pěti tisíc.
Kam s ní Termostatické baterie mají hlavní oblast využití všude tam, kde je potřeba rychle zajistit stabilní teplotu vody. Přestože výrobci nabízejí termostatické provedení v kompletním sortimentu (od umyvadlové přes bidetovou až po sprchovou baterii), odborníci se shodují na tom, že těžiště využití termostatu je ve sprše. Tedy tam, kde nejvíce hrozí opaření citlivé pokožky při regulaci teploty. Pokud se někdo hodně sprchuje ve vaně, stojí za to uvažovat o podobné baterii ve vanovém provedení. V porovnání se sprchovou baterií je však potřeba počítat s daleko vyšší cenou. Vzhledem k těmto faktům pak málokterý prodejce koupelnového vybavení bude zákazníkům za každou cenu vnucovat termostatickou baterii třeba pro umyvadlo. V tomto případě je to vnímáno tak trochu jako přepych.
Jak to funguje V těle baterie se míchá studená a teplá voda. Namíchaná voda v těle baterie omývá ventil naplněný lehce roztažitelným voskem, který dokáže během zlomku vteřiny reagovat na změny teploty. Pokud je například smíchaná voda příliš teplá, vosk se roztáhne a ventil „přiškrtí“ přívod teplé vody a naopak. Během okamžiku tak dojde k rovnováze a výsledkem je stabilní teplota vody i při měnících se (do určité míry) podmínkách v potrubí. V praxi to znamená, že pokud není například teplota z bojleru nebo průtokového ohřívače vždy stabilní, uživatel by to neměl na teplotě vody vytékající z baterie vůbec poznat. Vosk však není jediným materiálem, který se používá k regulaci. Podobnou funkci může splnit taky kapalinový nebo bimetalový ventil. Tyto typy jsou však na trhu spíše ojedinělé.
Bezpečnost i úspory I u termostatických baterií se počítá s tím, že s nimi budou manipulovat nejen dospělí, ale i děti. Zatímco dospělý člověk je většinou schopný posoudit, že teplota přes třeba 40 °C je pro něho zbytečně vysoká, děti mohou při svých experimentech lehce přijít k úrazu. Proto najdete na termostatických bateriích zarážku na značce 38 °C a vyšší teplotu získáte jen po zmáčknutí aretace. Výrobci samozřejmě myslí i na úsporu vody — kohout ovlivňující průtok vody bývá vybavený zarážkou se značkou ECO, naznačující maximální, ale ještě úsporné množství vody. Intenzivnější průtok opět můžete zvolit po zatlačení pojistky.
I pod omítku Termostatické baterie se prodávají nejen v klasickém, ale i v takzvaném podomítkovém provedení. Pokud právě stavíte nebo kompletně rekonstruujete koupelnu, a to včetně rozvodů vody, můžete zapustit celou baterii do stěny tak, že nad obklady jsou vidět jen ovládací prvky. Má to velkou výhodu hlavně ve sprchových koutech, kde pod-omítkové provedení umožňuje zároveň do stěn vestavět i masážní trysky a stavebně tak vytvořit hydromasážní box přímo na míru. Trysky lze totiž umístit do výšky a v počtu, který odpovídá výšce postavy obyvatel domu, případně jejich zdravotním potížím.
Co umí – mají dva kohouty jako klasická baterie, jedním však určujete teplotu vody, druhým její průtok – zabraňují opaření – mají zarážku na 38 °C – dokáží ekologicky omezit průtok vody – šetří energii a vodu
Kontakty: AQUA TRADE (HUBER), Slezanů 9, Praha 6, tel.: 235 301 203, www.aquatrade.cz ; GROHE, Učňovská 100/1, Praha 9, tel.: 266 106 562; HANSA ČESKO, Žatecká 888, Kralovice, tel.: 373 302 111; HANSGROHE, Moravanská 85, Brno, tel.: 547 212 342; IDEAL STANDARD, Zemská 623, Teplice, tel.: 417 592 111, www.idealstandard.cz ; NOVASERVIS, Merhautova 208, Brno, tel.: 545 222 575, www.novaservis.cz
text: Marek Burza foto: archiv |
Kam se hodí termostat
Mluví se o nich stále častěji. A přesto se poměrně těžko prosazují do praxe. Řeč je o termostatických bateriích. Přitom pomocí termostatické baterie v koupelně můžete ušetřit kolem 30 % vody a energie. K tomu získáváte možnost regulace teploty vody přesně podle vašeho přání a zvyklostí.