Skip to content

Domácnost pod kontrolou: Otestovali jsme čidla Direct echo

Rádi byste měli svoji domácnost, chatu či jiné hodnotné věci v době své nepřítomnosti pod kontrolou, ale obáváte se, že zabezpečovací systémy jsou příliš složité a drahé? S novými čidly od Direct pojišťovny to neplatí. Rozhodli jsme se to ověřit v redakčním testu.

Galerie

K dispozici jsou dva typy čidel – pohybové a vodní, přičemž to první reaguje na sebemenší pohyb, to druhé zase na kontakt s vodou. Pohybové čidlo má podobu malé destičky, která se dá kamkoliv připevnit pomocí oboustranně lepicí nanopásky či suchého zipu. Vodní čidlo má tvar malé pyramidky s kovovými kontakty na spodní části.

Čidla si můžete objednat vyplněním formuláře na stránkách directecho.cz. Pak už stačí instalovat příslušnou aplikaci Direct echo do svého mobilu.

Pohybové čidlo

Nanopáska i suchý zip mají vysokou životnost, pohybové čidlo tak můžete opakovaně přemísťovat. Můžete si jím tedy zabezpečit například i věci na dovolené (kolo, stan, auto…)Přidání čidla do stažené aplikace je zcela jednoduché, jen přepíšete ID číslo na čidle. Čidlo si v aplikaci pojmenujete a popíšete jeho umístění. Do aplikace si můžete přidat telefonní čísla, na která budete chtít zavolat, když se začne něco dít.

K aktivaci pohybového čidla stačí stisknout tlačítko. Po prvním otevření dveří skutečně displej mobilu zčervenal a objevil se na něm nápis: Pozor, pohyb! Spokojeně jsem ťukla na nápis Beru na vědomí a začala hledat, jak čidlo deaktivovat. Jde to opětovným stisknutím tlačítka (což šetří baterii), nebo v aplikaci v mobilu (u každého čidla je přepínač vypnout/zapnout).

Výrobce myslel i na situaci, kdy z domu odcházíte. Pokud čidlo zapnete fyzicky (stisknutím tlačítka), nehlídá okamžitě, ale až po jedné minutě. Takže máte-li čidlo například na vchodových dveřích, můžete v klidu zavřít a zamknout za sebou a čidlo pořád ještě nehlásí alarm.

Doporučujeme: 10x bezpečný domov

Vodní čidlo

Chcete-li vodní čidlo vypnout, otočíte ho na několik sekund vzhůru nohamaVodní čidlo stačí k aktivaci krátce ponořit do vody. Zapípá a současně vyšle zprávu do aplikace, abyste o zapnutí věděli i vy. Čidlo pak můžete vytáhnout z misky, osušit a umístit tam, kam potřebujete – k myčce, pračce, ledničce, pod vanu, do sklepa apod. Pokud čidlo zaznamená záplavu, nejdřív vám dá zprávu přímo na místě akustickým signálem – pípáním. Nereagujete-li do 15 sekund, odešle vám zprávu do aplikace.

Jde to i bez wi-fi

Aby čidla fungovala, nepotřebují v domě zapnutou wi-fi. Jsou napojená na internet věcí, síť Sigfox. Ta v současné době pokrývá 96 % obyvatel České republiky. Abyste mohli obdržet případné upozornění, potřebujete jen zapnutá data v mobilu. Čidla mají zabudovanou baterii, která by měla vydržet minimálně pět let. O stavu baterie vás informuje i aplikace v mobilu.

Kolik to celé stojí?

Čidlo stojí 999 Kč, roční připojení k síti Sigfox, přes kterou čidlo posílá výstražná upozornění, přijde na 300 Kč. Po roce si předplatné jednoduše prodloužíte. Měsíčně tedy za každé čidlo zaplatíte 25 korun. Nebudete-li chtít službu obnovit, čidla vracet nemusíte.

Také si přečtěte: Jak ochránit dům před zloději?