Bez vody není života. Platí to pro člověka i pro zahradu,“ říká na úvod Jana Nováková a ukazuje nám inspirativní vodní prvky, které buď sama navrhla, nebo ji v zahradách zaujaly.
Pro každého rybníček
Původní potok nebo rybníček vlastní pouze málo šťastných majitelů zahrad, ostatním nezbývá než vodní prvky vybudovat. Vždy záleží nejen na vkusu a preferencích, ale také na daných podmínkách. Jana Nováková vychází z nezbytnosti správného mikroklimatu pro každý dům i zahradu. Do vlhčích zahrad navrhuje přírodní jezírka, která se organicky začlení do prostoru; „suché podmínky“ jsou pak příležitostí pro návrh nového typu prostředí, které bude příjemné a užitečné nejen samotným majitelům, ale také všem zvířecím obyvatelům. „Vodní prvky mají významný vliv na mikroklima domu a zahrady, zvlhčují vzduch, vodní plochy navíc přes noc vydávají tepelnou energii, kterou akumulovaly přes den. V permakulturních zahradách se této vlastnosti plně využívá a do okolí vodních ploch se často vysazují teplomilnější druhy rostlin. Vše je třeba v návrhu prostředí zohlednit,“ upřesňuje.
Více článků z rubriky ZAHRADA na www.mujdum.cz nebo www.modernibyt.cz. |
Nároky na koupací jezírka
A jaké máte možnosti při budování vodních prvků, pomineme-li hotové bazény a pokročilá technická řešení? Jana Nováková doporučuje více využívat možností přírody a vycházet jí vstříc. Koupací jezírka musejí mít plochu alespoň 30, lépe 50 m2 (raději více, nejen kvůli kráse, ale také kvůli komfortu při koupání a stabilitě prostředí), z toho nejméně třetinu tvoří mělká zóna vyplněná kačírkem, ve kterém koření vodní a bahenní rostliny, jež z vody čerpají pro sebe živiny a vodu zároveň filtrují. Koupací zóna má být minimálně 130 cm hluboká – kromě jiného také kvůli teplotě vody, aby se nepřehřívala a nebyly podporovány v růstu řasy.
Nároky na okrasná jezírka
Okrasná jezírka mohou být naopak i docela malá (jsou ovšem méně stabilní, náchylnější k přehřátí atd.). Nabízejí se nám přírodní jílovitá, s fólií i bez, speciálně vyrobená i koupená. Hloubka se určuje podle toho, co chcete v jezírku pěstovat, budete-li chovat ryby. Je třeba upozornit na to, že v našich podmínkách se za nezamrzající hloubku považuje 80 cm, mělčí jezírka je nutné vhodným způsobem zazimovat. Menší jezírka vypustit a vodní rostliny zakrýt nějakým organickým materiálem (např. shrabané listí). Speciální čerpadla na rozmrazení, zajišťující i efektivní odvětrání, se v permakulturních zahradách příliš nepoužívají. U větších rybníků a jezer jsou spíše vidět větrníky. Hlavně kvůli rybám.
Malé vodní prvky
V úplně malých zahradách, na balkonech či terasách, kde není prostor ani pro malé jezírko, můžeme umístit speciální nádoby s vodou, kádě, kamenná korýtka či pítka pro ptáky. Nabízí se rovněž využití dešťové vody pro doplnění nádob i k zálivce. K plnému využití dešťové vody je ovšem zapotřebí trochu více. Jana Nováková doporučuje na větších a svažitých pozemcích zachycovat srážkovou vodu pomocí speciálních příkopů, tzv. svejlů, které pomohou zejména v období přívalových dešťů. Nevyhýbá se ani speciálním rezervoárům či novým technologiím, které dokážou pracovat s dešťovou vodou a ušetřit majitelům nemalé peníze.
„Velkou výhodou pro majitele pozemku je vlastní studna. Ruční pumpa je kromě funkčního prvku také prvkem estetickým, propůjčuje zákoutí rustikální charakter,“ dodává naše průvodkyně po ekologických zahradách. Během své dlouholeté praxe se setkala i s důmyslně tvarovanými sprchami, s ručně vyrobenými hracími prvky, speciálními korýtky, s kaskádami a vodními koly, kde se pozorováním a hraním dozvídáme o činnosti vody daleko více než z učebnic.