Rod Hibiscus pochází z tropických částí Asie a do Evropy byl poprvé přivezen teprve v 18. století. Jde o jednoletou i dlouhověkou rostlinu, kterou lze lehce upravit do podoby keře i stromu a může dorůstat do výšky až kolem tří metrů. Ibišek je vhodný pro venkovní (Hibiscus syriacus) i pokojové (Hibiscus rosa-sinensis) pěstování.
HIBISCUS ROSA-SINENSIS |
- Český název: ibišek čínský - Původ: tropické části Asie - Nároky: světlé místo bez přímého slunce, pravidelná zálivka, mladé rostliny je vhodné sázet do rašelinové směsi, dospělé přesazujeme do substrátu s větším podílem zeminy |
Venkovní ibišek
Ibišek syrský (Hibiscus syriacus) je jediným plně otužilým dřevinným druhem ibišku využitelným pro naše podmínky jako okrasný keř či malý vysokokmenný stromek se stříhanou malou, půvabně kulovitou korunou. Jeho nepřetržité kvetení od července až do října mu zaručilo popularitu nejen na českých zahradách.
Ibišek syrský je bezúdržbovou dřevinou, starší rostliny nemusíme přes léto uměle zavlažovat vůbec a tak jediným ošetřením je jarní řez a rozhození kvalitního komplexního hnojiva obsahujícího stopové prvky.
Vyžaduje slunná místa a lehčí propustnou půdu s dostatkem humusu. Na zimu stačí pokrýt půdu chvojím. Toužíte-li po okrasném keříku, který bez problémů přežije i ladovskou zimu, Hibiscus syriacus je to, co hledáte.
ČAJ Z KVĚTŮ IBIŠKU
Pro přípravu chutného a zdravého ibiškového čaje dejte do půl litru vody plnou hrst sušených květů ibišku a krátce povařte. Vynikající je i za studena. (POZOR! Ačkoli ibišků existuje přes stovku druhů, komerčně na čaj se pěstuje jen jediný - Hibiscus sabdarifa. Jiné druhy pro tento účel raději nedoporučujeme.)
Více článků z rubriky ZAHRADA na www.mujdum.cz nebo www.modernibyt.cz. |
Ibišek čínský
Ibišek čínský (Hibiscus rosa-sinensis) je teplomilnou pokojovou rostlinou, která potřebuje dostatek světla. Protože ale nesnáší sucho, není vhodné, aby především mladá rostlina byla dlouhodobě vystavena přímému slunečnímu záření. Ideální teplota v létě je do 25 °C (při vyšší teplotě rostlině prospívá mlžení na listy), v zimě by neměla klesnout pod 15 °C.
Zálivka by měla být tak častá, aby zemina v květináči nikdy zcela nevyschla. Rostlinu však nenecháváme stát ve vodě. Je-li přelitá, její listy začnou žloutnout a následně opadají. V zimě zálivku omezíme na 1-2x týdně. Starším rostlinám vyhovuje hlinitá půda, mladším je vhodné přidat trochu rašeliny. Ibišek můžeme přihnojovat v létě jednou za čtrnáct dní hnojivem na kvetoucí pokojové rostliny.
Přesazujeme na jaře po seříznutí do nepříliš velkých květináčů, protože rostlina lépe kvete, je-li omezena květináčem. Ibišky stříháme každé jaro, zajistíme tak tvorbu pupenů a rostlina bude mít plnější vzhled. Pokojové ibišky bývají napadány molicí skleníkovou a sviluškou chmelovou. Oba škůdci dokážou velmi rychle zničit listovou plochu, a proto jsou vhodné postřiky speciálními chemikáliemi už jako prevence.
LÉČIVÉ ÚČINKY IBIŠKU |
- působí příznivě na srdeční činnost - obsahuje antioxidanty, které omezují ukládání tuku v tepnách - pomáhá při léčbě vysokého tlaku - chrání sliznice trávicího ústrojí - působí antibioticky - přispívá k rozpouštění močových kamenů - má protizánětlivé a dezinfekční účinky - stimuluje pamět - obsahuje hodně vitaminu C, minerálů a solí |