Skip to content

NÁVRH: Pokojíček pro dva kluky

Pro děti chceme vždycky to nejlepší, a tak je dobré dodržet toto pravidlo i v případě zařizování jejich pokoje. Ve studiu Space4kids jsou na to odborníci.

Z dopisu čtenářů 

Milá redakce,

pro své dva syny ve věku čtyři a devět let bychom potřebovali navrhnout společný pokoj. Místnost je poměrně velká, a tak bychom chtěli, aby v pokoji vznikl i koutek pro přespávající hosty či hlídající babičky. Kluci také touží po palandě a chtěli by spodní lůžko využívat přes den jako válendu.

Další požadavky jsou celkem standardní – pro každého prostorný psací stůl se zásuvkami, velká skříň, kam se jim vejde i sportovní vybavení, úložné prostory na hračky a knihy.

Starší syn má jedno speciální přání, a to mít u postele nebo u stolu zamykací trezor na své poklady a tajnosti. Máme rádi severský styl, tedy bychom volili spíše neutrální barvy a dřevo. Základ by asi měl být hodně světlý a k němu si představujeme jemné akcenty v pastelových barvách.

Jana a Jiří, Česká Třebová

Půdorys pokoje

Záměr designérky

DOPLŇKY: Teepee na hraní od značky Nobodinoz, 150 x 128 cm, cena od 3 990 KčVelkoformátová okna s výhledem do zahrady, zkosený trámový strop obložený smrkovým dřevem a přírodní dubová podlaha samy o sobě dělají pokoj velmi útulným a přívětivým a tento dojem jsem chtěla zachovat. Základními prostředky k tomu byla střízlivá volba tvarů a barev, zachování volného prostoru a vzdušnosti včetně přístupu denního světla.

Také se podívejte: NÁVRH: Pokoj pro studentku

Základní dispoziční dělení se poměrně jasně nabízelo už od začátku, jediná změna nastala ve využití výklenku, který byl původně architekty navržen na vestavěné šatní skříně, já jsem v něm však viděla ideální kout pro umístění postele pro hosty. Prostorově nejvýraznější prvky jako skříně a patrovou postel jsem umístila dál od sebe, aby nevznikla jedna velká masa a prostor zůstal vzdušný.

Ve výklenku vznikl soukromý koutek, který je i není součástí pokoje. Postel pro hosty je navíc vybavena dalším výsuvným lůžkem, a tak je možné si pozvat zároveň více kamarádů na přespání.

Psací stoly ve Space4kids nejraději dáváme přímo pod okna, aby byl zajištěn dostatek přirozeného denního světla. Tímto rozmístěním se prostorný pokoj zároveň rozčlenil na jednotlivé funkční zóny – spaní, studium a herní část.

S ohledem na věk kluků jsem se snažila pro každého vytvořit vlastní koutek alespoň v rámci spací a studijní zóny. Mladší už je dost velký na to, aby spal na horní posteli. Starší se věnuje mnoha sportům, a tak mu připadla spodní postel, kde může kvalitně relaxovat.

Oba pak mohou přes den využívat spodní lůžko jako válendu. Lůžko jsme tedy rozšířili na 120 cm, což může být praktické i v době, kdy jsou děti nemocné a maminka může přespat v pokoji s nimi.

Ve spodní části palandy a schůdcích jsou integrované úložné zásuvky.

Obě lůžka jsou vybavena nočním stolkem v podobě nenápadné poličky a samostatnou lampičkou na čtení. Co se týče speciálního požadavku na trezor, umístila jsem ho do spodního lůžka jako malou skříňku na klíček. Palanda i schůdky v sobě skrývají úložné zásuvky.

Inspirujte se: Dětský pokoj hrou

Psací stoly pod oknem jsou doplněny zásuvkovými kontejnery a policovou sestavou, která je z větší části otevřená, aby ji mohl pohodlně a samostatně obsluhovat i mladší syn. Knihovna i palanda jsou tvarově i barevně hravé, další části, které jsou spíše funkční (stoly a skříně), mají jednodušší linie a převážně bílou barvu.

Aby bylo jasno, že prostor patří klukům, vybavila ho designérka indiánským teepee, které se objevuje také na vzoru tapety.

Ke smrkovému obložení a dubové podlaze jsme nechtěli přidávat další dřevěný dekor, takže jsme jako základní barvy společně s klienty vybrali bílou a béžovou, doplněné o jemné detaily v zelené a oranžové. Severský styl podpořil zejména výběr černobílé tapety a doplňků. Dojem hravosti navozují jak barevné akcenty, tak i detail různě tvarovaných a velkých úchytek na nábytku.

K vybraným barvám se hodí jednoduché nástěnné lampičky i stropní svítidlo od značky Marset. Tapeta a doplňky společně ladí a zároveň dobře dokreslují celkový koncept zařízení.

Tento návrh byl právě v pozměněné podobě realizován a o povedený výsledek se velmi rádi se čtenáři podělíme v časopise Bydlení.

Designérka MgA. Andrea Augustová

Vystudovala obor environmentální design na Technické univerzitě v Liberci v ateliéru prof. Bořka Šípka, během studií získávala praxi zejména na poli grafického a interiérového designu, ale také v truhlářství v Jablonci nad Nisou; ve studiu Space4kids navrhuje dětské pokoje a v prodejně poradí s výběrem nábytku, dekorací i hraček.
Kontakt: Space4kids.cz