Skip to content

Jak vybrat kuchyňský dřez?

Ačkoliv to tak často nevypadá, dřez je důležitou součástí kuchyně, proto bychom jeho výběru měli věnovat dostatek pozornosti a nezaměřovat se pouze na rozměry a tvar. Zvážit je třeba i jeho materiál a barvu, aby do kuchyně perfektně zapadl a dostál vašim požadavkům na údržbu. Při výběru zohledněte i to, zda vlastníte myčku nádobí, tedy jestli budete veškeré nádobí ve dřezu umývat denně, nebo pouze občas. Na jaká kritéria se tedy při výběru dřezu zaměřit?

Galerie

(KOMERČNÍ PREZENTACE)

Konstrukční typ a tvar dřezu

Nejdůležitějším kritériem pro výběr dřezu je jeho velikost a tvar. Dřez musí odpovídat prostorovým dispozicím kuchyňské linky, a zároveň je třeba zvážit způsob jeho využívání. Jednodřezy dobře využijeme zejména v menších domácnostech nebo právě v případě, že máme myčku. Mohou být samostatné, doplněné odkapávací plochou a případně i přídavnou vaničkou. Dvojdřezy jsou vhodné do velkých kuchyní a k dostání jsou opět s odkapávací plochou nebo bez ní. Třetí kategorií jsou rohové dřezy. Ty se hodí do atypických či velmi malých kuchyní. Součástí rohové dřezu rovněž může být odkapávací plocha, přídavná vanička nebo kombinace obojího.

Velikost dřezu

Při výběru dřezu rozhodně nepodceňujte správné měření. Nejdůležitějším parametrem je šířka spodní kuchyňské skříňky, tedy skříňky pod dřezem. Do ní se musí vejít všechny vaničky dřezu, případný odkapávač se pak už bude nacházet nad ostatními skříňkami. Pokud doma vaříte, zvažte i hloubku dřezu. Dostatečná hloubka (alespoň 18 cm) výrazně usnadní manipulaci s potravinami a nádobím.

Ačkoliv to tak často nevypadá, dřez je důležitou součástí kuchyně, proto bychom jeho výběru měli věnovat dostatek pozornosti a nezaměřovat se pouze na rozměry a tvar. Zvážit je třeba i jeho materiál a barvu, aby do kuchyně perfektně zapadl a dostál vašim požadavkům na údržbu. (Zdroj: Alza.cz)

Materiál dřezu

Nejoblíbenější klasikou jsou nerezové dřezy, které se díky své univerzálnost hodí téměř do každé kuchyně, nabízí se v široké škále tvarů a rozměrů, jsou cenově dobře dostupné, odolávají chemikáliím a snadno se udržují v čistotě. Nerezový dřez je ovšem třeba vybírat dle jeho tloušťky, na níž záleží uchycení baterie. Nevýhodou nerezového dřezu je nutnost leštění.

Tectonitové dřezy jsou vyrobeny ze 100%  recyklovatelného materiálu. Nejsou zatím tolik známé, ale díky svým vlastnostem mohou být také velice dobrou variantou. Tectonite je lehký, ale pevný materiál, který dobře odolává úderům i vysokým teplotám a pořídit si jej můžete ve více barevných variantách, kdy vnitřek dřezu zůstává bílý. Pozor je ale třeba dávat na hluboké vrypy a oděry

Keramické dřezy jsou zpracovány ve formě kompaktního kusu. I díky tomu jsou nenáročné na údržbu a odolné vůči nárazům a vysokým teplotám. Přesto však mohou být v některých případech křehké.

Granitové dřezy se těší čím dál větší oblibě. Z 80 % jsou tvořeny žulou a křemenem, díky čemuž je jejich odolnost opravdu vysoká. Barviva, která obsahují, umožňují mnoho barevných variant, což umožňuje sladění s kuchyňskou linkou opravdu do nejmenších detailů. Výborně tlumí hluk při práci v dřezu, což je v porovnání například s nerezovými dřezy opravdu velká výhoda.