Skip to content

Romantická zahrádka v drsné krajině

Venkovský dům leží v romantické, ale drsné krajině na úpatí hor v severovýchodních Čechách. Po vsi v nadmořské výšce okolo 500 metrů nad mořem je rozeseto jen pár chalup, jednu z nich obklopuje výjimečně krásná vzrostlá zahrada.
 

Střihaný smrk východní ´Aurea´(Picea orientalis), jedli Abies concolor a čimišník stromovitý ´Pendula´(Caragana arborescens) osvěžují tulipány (Tulipa orphanidea)Na své zahradě žije paní domu odmalička. V jejím mládí to byl prastarý sad s kouskem zeleninové zahrádky. Protože miluje přírodu, barvy a zeleň, rozhodli se s manželem, že si vysázejí okrasnou zahradu. Před 40 lety měli to štěstí, že mohli jednu takovou krásku navštívit a inspirovat se. Dříve totiž takové zahrady nebyly běžně k vidění a už vůbec ne na venkově.Jak říká paní domu, zahrada představuje hlavně neuvěřitelně moc práce, a už proto ji člověk musí brát jako koníčka. Měl by vzít v úvahu, jak rostliny rostou a jak se přizpůsobují prostředí. Je třeba sledovat, co jim vyhovuje, a co se jim naopak nelíbí, a podle toho se k nim chovat. Uměním není osázet zahradu, ale hlavně ji udržovat. Proto se majitelka zahrady vyhýbá bambusům nebo trávám, které odnožují a nejde je jednoduše dostat ze země.

Více článků z rubriky ZAHRADA na www.modernibyt.cz nebo www.mujdum.cz.

Neuvěřitelné množství kamení

Skalku osázenou jehličnany přehlíží tis červený ´Aurea´(Taxus baccata)Nejdříve se manželům zalíbily skalničky, a tak se na jižní straně domku stavěla skalka. I když to dnes už téměř není vidět, muselo se navézt neuvěřitelné množství kamení, aby byl terén členitější. Protože mají rádi pastelové barvy, zalíbily se jim rododendrony a azalky, a tak posouvali plot, začali vyvážet spoustu jílu a postupně vytvářet potřebné komposty a humus. Ostatně u lesa je pro tyto krasavce ideální prostředí.

Je až k podivu, že tak bujná zahrada má problémy s vodou. Protože tu v kopcích nemají studnu, musejí ze všech střech svádět vodu do dvou betonových bazénů (dříve v nich otec košíkář namáčel proutí). Průtrž mračen tak bývá vítanou záchranou. Paní domu má s hospodařením s vodou letité zkušenosti. Už jako malá ji nosila v konvích z místa vzdáleného 200 metrů od domu.

Ptejte se odborníků na ZAHRADU v PORADNĚ ZDE.

Velké červené dlanitolisté javory

U břehu jezírka vyniká javor dlanitolistý ´Atropurpureum´ (Acer palmatum) nebo jalovec obecný (Juniperus communis)Dominantou zahrady jsou dva velké červené dlanitolisté javory, sázené jako jedny z prvních dřevin. Počátečních deset let se musely chránit v zimě před sněhem a pozdními mrazy, protože natahují brzy mízu. V zahradě rostou vzácné jehličnany, které v této nadmořské výšce běžně nenajdete. Obdiv vzbuzuje pajehličník přeslenatý (Sciadopitys verticillata), jehož domovem jsou horské lesy jižního Japonska, nebo ostrolistec Cunninghamia lanceolata z východní Asie. Najdete tu buky – Fagus sylvatica ‚Roseomarginata‘ nebo ‚Rohanii‘, krásné a s nádherným olistěním. Shánění dřevin tehdy znamenalo hodně cestování. Nejvíce jich majitelé pořídili ve školkách v Litomyšli, ostatní vzácnější rostliny vždycky jen v amatérských zahradách. V celé zahradě je mnoho druhů rostlin, převážně skalničky, trvalky, cibuloviny. V přední části chalupy se snaží pěstovat rostliny našich babiček tak, jak by to na venkově mělo být. Ozdobou by měly být růže, floxy, fuchsie, muškáty…

Zeleň jehličnanů - je zde jedlovec (Tsuga), borovice, jedle a smrk - doplňuje tmavě fialový Rhododendron russatum a bíle kvetoucí vřesovec pleťový (Erica carnea)Také se nezvykle pobavíte

„Vzrostlá zahrada znamená stříhání, zaštipování, choroby, škůdce,“ říká paní domu. „Ale naopak se uklidníte, když tu ráno hlaholí ptáci nebo když v době sucha přilétnou až k vám a doslova se těší, až se budou při kropení sprchovat. Také se nezvykle pobavíte. Přišla mě navštívit jedna stařenka, stály jsme uprostřed zahrady a ona se jen tak rozhlížela a nic neříkala. Najednou spadla na zem a rozhodila ruce do stran. Potom se posadila, rozesmála se a povídá: „Jsem v ráji, teď můžu klidně umřít.“