1. P — Pěkná
…nebo také půvabná a působivá, chcete-li. Musí se vám především líbit a měli byste se v ní cítit příjemně. Jen tak z ní dokážete čerpat sílu a úlevu po náročných dnech. A jak toho docílit? Inspirujte se v časopisech, na internetu, hledejte, co se vám líbí: Jaký styl, barvy, rostliny. Jaké prvky budete potřebovat? Terasu s moderním grilem, originální dětské prvky, bazén nebo biojezírko?
Pokud si nevíte rady, hledejte zahradního architekta. O jeho práci napoví reference. Dřív než ho pozvete, sedněte si se svou rodinou a mluvte o prostoru, který máte k dispozici. Co si kdo představuje, přeje a po čem touží? Dát poté všemu správný tvar, rozměry a najít vhodné umístění, to je práce pro zahradního architektka. V návrhu musí fungovat i provozně-technické vazby, umístění navržených prvků musí mít logiku a důvod.
Nezapomeňte promyslet i budoucí údržbu, ať později nejste nemile překvapení. Důležitý je i styl vašeho domu a to, co se nachází v přímém okolí. Můžete na to v zahradě navázat, nebo naopak nevzhledné okolí potlačit.
2. P — Perspektivní
Zahrada se navrhuje a poté realizuje na léta dopředu. Projekt by měl být svým způsobem nadčasový. To neznamená v čase neměnný, ale s principy funkčními i po delší době. Týká se to i výběru prvků. Upřednostněte kvalitní materiály, abyste nemuseli po několika letech nákladně renovovat.
A co rostliny a jejich dlouhodobá vyhlídka? Důležité je při výběru druhů respektovat světelné a stanovištní podmínky, jen tak docílíte, že budou dobře prospívat. Při výsadbě, zvláště dřevin a stromů, je nutné počítat s jejich růstem, zejména s konečnou velikostí. Velké stromy proto nepatří pod okna, pod elektrické vedení nebo k plotu sousedů. Časem byste je byli nuceni řezat nebo odstranit.
3. P — Praktická
Exteriérový prostor musí vyhovovat i provozně. S tím souvisí správné navržení hlavních i vedlejších chodníků, umístění garáže či parkovacích stání. Vizuálně zajímavé může být i umístění zahradního domku pro nářadí a stroje.
Čtěte také: Jak na zahradu krásnou po celý rok
Dobře promyslete, kam chcete dojít tzv. suchou nohou, kde bude dobře bylinkám s přihlédnutím k umístění kuchyně, jak se dostat k bazénu a z bazénu, a přitom neuklouznout či nezašpinit vodu. A co údržba? Ta by měla být v objemu, který jste schopni buď sami zvládnout, nebo zabezpečit a financovat.
4. P — Přínosná
Zahrada má přinášet užitek. Tím prvoplánovým, který jste možná zvyklí vnímat od rodičů a prarodičů, je praktický užitek a s tím spojená práce. Zapomeňte na dřinu, vyberte si z toho, co vás baví. Pokud máte větší zahradu, do výsadbového plánu zvolte klidně i oblíbený ovocný strom, třešeň, ořech nebo kaštan. Drobné ovoce můžete přimíchat přímo do okrasných záhonů, nevyžaduje to téměř žádnou péči.
Neplánujete-li se zabývat rytím a zeleninou, volte napohled zajímavější vyvýšený záhon. Těch několik rajčat a cuket v něm bude opravdu jenom pro radost. Oblíbené jsou i různé bylinky, jakožto součást terasy. To aby byly hned po ruce. Mnohem podstatnějším přínosem zahrady je totiž prostor pro relaxaci, hry, setkávání, stolování, radosti ze zeleně a z pouhého bytí.
5. P — Přirozená
Proč vozit kámen nebo tropické dřevo přes půl planety, když i v Čechách najdete krásné a dlouhověké materiály? Navíc často působí přímo na místě mnohem lépe kámen z blízkého kamenolomu než ten z ciziny, protože do prostředí patří a vypadá v něm přirozeně. Velké plus je používání materiálů, jako je kámen, dřevo, beton, cihla. Zkuste se vyhnout jejich napodobeninám. Na místě je opět otázka stylu odpovídající architektuře domu a okolí. Snažte se, aby zahrada působila přirozeně, jako by tam byla odjakživa.
6. P — Původní
Trendy hlásí návrat k domácímu a vlastnímu. Sázejte ve větším měřítku to, co roste v okolí, a hlavně to, co je původní. Živý plot z tújí nebo cypřišů lze nahradit stříhaným habrem nebo hlohem. Kostrové barevné cizokrajné druhy zase místním dubem nebo jeřabinami. Dokonce ani zakrslé jehličnany už nejsou „in“, nahraďte je pestrými trvalkovými záhony s příměsí okrasných trav. Na své si v nich přijde hmyz, což je rozhodně přínosné.
7. P — Poučná
Zvlášť skvělou učitelkou je zahrada pro děti. Pochopí, že ovoce a zelenina nerostou na pultech obchodních domů, ale ze semínka – a že to chce hlavně péči a čas. Děti si zde rády hrají a poznávají drobné živočichy a rostliny; také dospělí se dozvědí ledacos o přírodě a často i něco o sobě a své rodině. Proces učení je založený na pozorování, je přirozený. A pokud se vše opravdu povede a dojde k harmonii, zahrada bude dobře sloužit, bude se líbit a její údržba bude „tak akorát“. Můžete pak s klidem říct, že má i osmé všezahrnující „P“ – že je opravdu povedená.
Slovo architekta |
„Zahrada je v jistém smyslu výzva. Výzva poznat lépe sám sebe, svoji rodinu a její potřeby a přání. Vše pak sladit a skloubit tak, aby byli všichni spokojeni, je především o komunikaci. A výsledek? Ten má být hlavně o spokojenosti a radosti.“ Kontakt: Atelier Flera |