Odborný poradce: Milan Lavický, učitel odborného výcviku na Střední odborné škole Jarov
Alfou a omegou zednického řemesla je zdění z cihel. I když se dnes už klasické cihly příliš nepoužívají a byly nahrazeny nejrůznějšími cihelnými bloky či tvárnicemi, budeme pro názornost k vysvětlení základních vazeb používat klasické plné cihly.
Určitě máte někde na chalupě nebo v kůlně odložené staré klasické cihly, které se mohou hodit k drobným opravám či stavbě zídek či drobných zahradních staveb. Takové cihly z bouračky staré hospodářské budovy jsme použili i my při fotografování, proto se vám čtenářům omlouváme, že jsme místo dělení cihel na půlky a čtvrtky použili již hotové kusy. Nevykládejte si to tak, že pan Lavický neumí čistě rozdělit cihlu na čtvrtku nebo půlku, ale nechtělo se nám zbytečně ničit sto dvacet let staré cihly.
Vazbou zdiva rozumíme takové sestavení cihel, aby ve dvou sousedních vrstvách neprobíhaly styčné spáry nad sebou. Tato vazba má velký vliv na rovnoměrné roznesení tlaku ve zdivu. Klasická cihla má formát 15 x 30 cm, a od těchto rozměrů se odvozují i rozměrové možnosti zdí. První možností je zeď o šířce 15 cm, která vzniká tak, že klademe cihly podélně za sebe, a která je využívána nejčastěji jako příčka.
Druhou možností je nejslabší nosná zeď, jejíž tloušťka začíná na rozměru příčně položené cihly, tedy 30 cm. Tyto rozměry se pochopitelně dají znásobit přidáváním dalších cihel. V případě zdi o šířce 15 cm vytvořím převazbu tak, že druhou (čtvrtou a šestou atd.) řadu začneme přepůlenou cihlou, tzv. půlkou. Smyslem převazby je, abychom neměli nad sebou spáry v jednom sloupci. Spára mezi cihlami by měla být široká nejméně od 6 do 14 mm.
Nosná zeď
Kladete-li cihlu podélně, staří zedníci tomu říkají zdění „na běhouny“, pokud ji do zdi kladete napříč, označovalo se to jako zdění „na vazáky“.
U každého zdění je dobré cihly před stavbou na chvíli namočit do vody, aby na nich lépe držela malta a aby z ní cihly nevysály vodu. Zatímco u 15cm příčky se vazba vytvoří půlcihlou, tak u nejslabší nosné zdi o šířce 30 cm docílíme převazbu použitím tříčtvrteční cihly ve druhé, čtvrté, šesté a dalších sudých vrstvách. Nosnou zeď můžete stavět i širší, například přidáním podélné cihly získáte zeď o šířce 45 cm, přidáním příčné cihly získáte 60cm zeď atd. Ve všech těchto případech musí zeď v první řadě začínat částí cihly, jinak se vám vazbu nepodaří vytvořit a v další řadě budete mít spáru na spáře.
Druhy vazeb a křížení
Vazeb je celá řada: křížová, polokřížová, polská, holandská atd. Jednotlivé vazby se mění podle použitých částí cihel (čtvrtky, půlky, tříčtvrtky). Polohy spár nám tak zobrazí určitou strukturu. Vždy je ale nutné dodržet převazbu, a to nejméně o jednu čtvrtinu cihly. U křížení zdí se v jedné vrstvě jedna zeď vyzdívá jako průběžná a druhá se k ní přizdí. V další vrstvě dojde k prostřídání a zároveň posunutí styčné spáry o 1 cihly (75 mm).
Dělení plné cihly se provádí pomocí zednického kladiva, konkrétně jeho ostrým koncem. Půlení cihly provádějte vždy v ruce a nikdy ne na zemi. Ostřím kladiva nejprve oťukejte cihlu po obvodu v místě, kde potřebujete, aby se cihla oddělila. Při ťukání je dobré, když z povrchu cihly vyštípnete malé kousky. Po obvodovém oťukání větším úderem cihlu rozdělíte. Zkušenému zednickému mistrovi stačí pouhý jeden úder na cihlu bez předchozích procedur, ale vy to vzhledem k cenám stavebnin raději nezkoušejte. |
Další díly seriálu:
KURZ DOMÁCÍHO ZDĚNÍ: Míchání malty
KURZ DOMÁCÍHO ZDĚNÍ: Nahazování malty
KURZ DOMÁCÍHO ZDĚNÍ: Druhy malty